Uludağ Üniversitesi'nde bilişim altyapısı yeni yerinde modern teknolojiyle yönetilecek
Bursa Uludağ Üniversitesi'nde (BUÜ) yapımı tamamlanan Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın yeni binası hizmete açılacak. Yaklaşık 2 milyon TL bedelle inşaatı tamamlanan binada üniversitenin bütün teknik verileri modern bir teknoloji ile yönetilecek.
BURSA , 07 Aralık 2018 Cuma, 12:41
Uludağ Üniversitesi'nde bilişim altyapısı yeni yerinde modern teknolojiyle yönetilecek

BUÜ Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'nın yeni binası tamamlandı. 2017 yılında temeli atılan binanın iç ve dış tüm tefrişatı bitirilerek hizmete hazır hale getirildi. BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, taşınma sürecinin devam ettiği binayı ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Bilgi İşlem Daire Başkanı Mustafa Doğan, yeni bina hakkında Rektör Ulcay'a bilgi verdi. Yeni binanın bin 218 metrekare alan üzerine inşa edildiğini söyleyen Daire Başkanı Doğan, "Zemin, birinci kat ve teras katı olmak üzere toplam 3 kat üzerinden hizmet vereceğiz. Binamızın toplam yapım bedeli 1 milyon 990 bin TL. Yeni Daire Başkanlığı'mızda sunucu sistem odası, ofisler, idarî birimleri ve toplantı odaları mevcut. Üniversitemizde yürütülen tüm teknik veri çalışmaları bu bina üzerinden gerçekleştirilmeye devam edecek" diye konuştu.

3. nesil üniversite anlayışı ile yatırımlara aralıksız devam ettiklerini söyleyen BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise yeni bina sayesinde yapılan veri çalışmalarının yedeklenmesinin çok daha kolay hale geleceğini vurguladı. Mevcut sistemin herhangi bir şekilde sonlandırılması durumunda yedekleme sisteminin devreye gireceği bilgisini veren Rektör Yusuf Ulcay, "Binamız son teknoloji ile donatıldı. Daha önce kullanılan binamızda maalesef bu teknolojinin olmaması nedeniyle bir takım sorunlar yaşanıyordu. Burada artık eksik teknoloji nedeniyle yaşanan sorunlar tarihe karışacak. Binamız aynı zamanda TSE 27001 Bilgi Güvenliği Standardı sağlayacak. Bütün bilgi işlem çalışmaları tek bir binada yapılabilecek. Bu da bilginin daha güvenli ve tek elden kontrol edilmesi anlamına geliyor" dedi.

Ulcay, "Uludağ Üniversitesi bilişim hizmetlerinin, sunucu ve sistem odalarının âfet dâhil bütün risklerden arındırılmış olması gerekiyor. Teknik nedenlerle müstakil bir sahada hizmet vermesi gereken başkanlığımız ve üniversitemiz en az 40 yıllık bir dönem için güvenli ve yönetilebilir bir bilişim hattı alt yapısına sahip olacaktır" şeklinde konuştu.

Rektör Ulcay, binanın resmi açılışının 2019 yılının ilk aylarında gerçekleştirileceğini söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR