Usta müzisyen Halil Karaduman vefat etti
Ünlü kanun sanatçısı Halil Karaduman, Almanya'da geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.
GÜNDEM , 09 Ekim 2012 Salı, 11:30
Usta müzisyen Halil Karaduman vefat etti


   Zülfü Livaneli konseri için Almanya'ya giden ünlü kanun sanatçısı 54 yaşındaki Halil Karaduman, Türkiye'ye dönmek için havaalanında uçak beklerken kalp krizi geçirdi.

Olay yerine gelen sağlık ekiplerinin tüm müdahalelerine rağmen Halil Karaduman hayatını kaybetti.

Halil Karaduman kimdir?
Türkiye'nin en ünlü kanun sanatçılarından biri olanı Halil Karduman 1959 yılında Urfa'nın Birecik ilçesinde doğdu. 1 yaşından itibaren Gaziantep'te büyüdü.

Kanun sanatçısı olan babasından 5 yaşından itibaren kanun ve müzik dersleri almaya başladı.

Orta ve lise öğrenimini Gaziantep'te tamamladıktan sonra 1977 yılında İstanbul'a geldi. Aynı yıl İTÜ Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümüne girdi. Bu bölümü birincilikle bitirdi.

İstanbul'a geldiği tarihten itibaren plak ve kaset dünyasın da yönetmen, bestekar ve kanun refakati olarak yerini aldı. Türkiye'deki üst düzey bütün solistlerle gerek plak, gerekse sahne çalışmaları yaptı.

Bilhassa; Zülfü Livaneli ile birlikte yaptığı çalışmalar sanatçının yurtdışına açılmasını sağladı.

Türkiye'de üç tane, Amerika'da bir tane, Yunanistan'da iki tane enstrümantal CD'si bulunmaktadır. Kanun icrasına yepyeni bir stil getiren sanatçı bu arada bir de kanun metodu yazmıştır.

Sanatçının sözlü eserleri de vardır. Bunlardan bazıları: 'Devlerin aşkı', 'Rüyalarda buluşuruz', 'Kutupta yaz gibi', 'Leyla'dır.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR