Ve artık sona gelindi! Terk edene de şiddet uygulayana ceza var...
Hayvanseverlerin uzun süredir mücadelesini verdiği Hayvan Hakları Yasası'nda sona yaklaşıldı.
GÜNDEM , 22 Aralık 2019 Pazar, 11:39
Ve artık sona gelindi! Terk edene de şiddet uygulayana ceza var...

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu raporlarını tamamlayarak Meclis'e gönderdi. Hürriyet'in haberine göre, Ocakta Meclis gündemine gelmesi beklenen yasa taslağına son halini Tarım ve Orman Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı verecek. Yasanın, komisyon raporunun içeriği doğrultusunda çıkması halinde hayvanlar için de insanlar için de yeni bir sayfa açılacak. Peki, bu yeni sayfada bizi neler bekliyor? EM/PATİ Hayvan Hakları Eğitimi ve Şiddetsizlik Derneği Başkanı Barış Şengün anlattı...

* Hayvanlar mevcut yasada 'mal' olarak tanımlanıyor. Yasa tasarısına temel oluşturması beklenen TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu'nun raporundaysa 'can' olarak değerlendiriliyorlar.

* Hayvana uygulanan şiddetin ceza yasası kapsamına alınması bekleniyor. Buna göre hayvana şiddetin cezasının 2 yıl 1 ay olması, cezanın ertelenmemesi, para cezasına çevrilmemesi ve suçu işleyenin sabıka siciline işlenmesi öngörülüyor.

* Hayvanlarla cinsel ilişkiyi cinsel istismar kapsamına alan komisyon raporu, hayvanını terk edene de 10 bin liraya kadar para cezası verilmesini öneriyor.

* Sahipli-sahipsiz hayvan ayrımına son veren rapor, hayvanlara yönelik suç işleyenlerin hayvan sahibi olmasının da
engellenmesini istiyor.

* Mevcut yasalarla apartmanda hayvanla yaşamak apartman yönetimi tarafından yapılan yönetim planı değişikliğiyle ya da mahkeme kararıyla engellenebiliyordu. Yeni öneri yasalaşırsa bunun önüne geçilecek.

* Yeni tasarı yasallaşırsa pet shop'lar artık hayvan bulunduramayacak, hayvan sahibi olmak isteyenler katalogdan bakıp sipariş verecek. Bu madde hayvanseverlerin en çok itiraz ettiği konulardan biri. Asıl istenen, hayvan ticaretinin tamamen yasaklanması.

* Komisyon raporu yunus parklarını, hayvanlı sirkleri yasaklamıyor ancak mevcut olanların denetlenip şartlarının iyileştirilmesini öngörüyor.

* Rapora göre belediye kendi sınırları içindeki hayvanları tür ve sayıca tespit edip ölüme neden olmayacak şekilde kısırlaştırmakla yükümlü olacak. Ayrıca belediyeler sınırları içindeki hayvanlara mikroçip takmak zorunda kalacak. Böylece belediyelerin birbirlerinin sınırları içine hayvan bırakmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

* Raporda Adalar'daki atlara da yer veriliyor. Buna göre faytonlar nostaljik ve ada kültürünün bir parçası olarak kabul edilmekle birlikte at sayısının 300'le sınırlandırılmasını öneriliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR