Volkswagen de üretimi durduruyor!
Corona virüsü sebebiyle İtalya'da yaşanan durumdan ötürü FCA, bu bölgedeki 4 fabrikasında geride bıraktığımız hafta üretimi durdurma kararı almıştı. Bugün gruptan gelen haberde ise Avrupa'daki birçok tesiste üretim 27 Mart tarihine kadar duracak. Bu duruma birden fazla marka ve İspanya'daki tesislerde eklendi. Son olarak Volkswagen de birçok tesiste üretimi geçici olarak askıya alındığını açıkladı.
EKONOMİ , 17 Mart 2020 Salı, 12:56
Volkswagen de üretimi durduruyor!

Alman otomobil devi Volkswagen (VW) grubu, ülke genelinde Korona virüsünün yayılması nedeniyle birçok tesiste üretimi geçici olarak askıya alacağını duyurdu. VW, ana tesislerinin bulunduğu Wolfsburg kentinden yapılan açıklamada, bir çok tesiste cuma günü son çalışma yapılması bekleniyor. VW CEO'su Herbert Diess ise birçok lokasyonun iki hafta ara verdiğini söyledi.

Öte yandan, Volkswagen da İspanya'daki üretimini azaltacağını açıkladı.

VOLKSWAGEN'DEN SLOVAKYA VE AMERİKA ADIMI

Alman dev Slovakya'da ve Amerika'da yer alan tesislerinde üretime Corona virüsünden kaynaklı olarak ara verdiğini açıkladı. Bratislava'da bulunan tesiste grup Volkswagen, Porsche, Audi, Skoda ve Seat modellerini üretirken Bentley ürünleri içinde bazı parçalar üretiyor.

Markanın Slovakya Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Grunberg'ten gelen açıklamada, "Salgının yarattığı gerilimin hafta sonu duracağını düşündük ancak bu olmadı." dedi. Slovakya'da vaka artışı yüzde 17'lik artışla 61'e çıktı ve henüz hayatını kaybeden olmadı.

RENAULT DA DURDURDU

Fransız otomotiv devi Renault, dün açıkladığı İspanya'daki üretimini durdurma kararının ardından merkezi olan Fransa'daki üretimini de tamamen durdurdu. Dev grubun 12 tesisi ve 18 bin çalışanı bu durumdan etkileniyor.

Markanın merkezi olan Fransa'da 12 tesis ve bu fabrikalarda çalışan 18 bin kişi üretimi durdurma kararından etkileniyor. Avrupa'nın diğer ülkelerindeki fabrikalarının çalışması ise o ülkelerdeki duruma bağlı... Dev grubun aldığı karar Fransız hükümetinin açıkladığı önemler doğrultusunda gerçekleşti.

Renault markası 2019 yılında 1.65 milyon adetlik satışla dünyanın en büyük 3. grubu olmuştu. Marka dün İspanya'da bulunan Palencia ve Valladolid fabrikalarında üretimi, tedarik sıkıntısı yüzünden birkaç günlüğüne durdurma kararı almıştı. Ayrıca Fransa'da Paris yakınlarında yer alan Flins fabrikasında Corona virüsü ile alakalı olmayan tedarik sıkıntıları yüzünden üretimini durdurmuştu.

Renault Grubu Slovenya, Romanya, Türkiye ve Fas'ta da fabrikalara sahip.

AVRUPA'DA ÜRETİM NEREDEYSE DURDU

FCA, Fiat ve Maserati markalarının üretiminin gerçekleştiği Melfi, Pmigliano, Cassino, Mirafiori, Grugliasco ve Modena'daki çalışmalarını durduracağını açıkladı. Grup Sırbistan'da Kragujevac ve Polonya'daki Tychy tesislerini de kapatacağını belirtti.

FCA'dan yapılan açıklama, "Üretimin geçici olarak durdurulması, arz optimizasyonunu sağlayarak talepte oluşabilecek kesintiye güçlü bir yanıt vermemizi sağlayacak." şeklinde oldu. Grup, üretimi dondurmanın piyasa koşulları izin verdiği anda derhal faaliyete devam edilmesine yardımcı olacağı da belirtildi.

FCA'yı İtalya'da üretim tesisi olan Ferrari'de takip ediyor. Marka 27 Mart tarihine kadar üretimini askıya aldı. İtalya, Avrupa'daki salgından en çok etkilenen ülke olarak gösteriliyor.

İSPANYA'DA DA ÜRETİMLERE ARA VERİLDİ!

Avrupa'nın güney ülkelerinden olan İspanya birçok otomotiv üreticisinin tesisine ev sahipliği yapıyor. Ülkede son günlerde artan vakalardan dolayı bazı markalar tesislerindeki çalışmayı durdurma kararı aldı.

Corona virüsünden en çok etkilenen marka ise Seat oldu. İspanyol markanın Barselona yakınlarında yer alan Martorell fabirkasında 7000 çalışan bulunuyor ve tesisteki hareket durdu. Seat'ın sendika lideri Matias Carnero Reuters'a yaptığı açıklamada fabrikanın kapalı kalma süresinin 6 hafta olabileceğini belirtti.

Seat'tan ayrı olarak Nissan'ın da Barselona yakınlarında 2 fabrikası bulunuyor. Bu tesislerdeki üretim geçen hafta cuma günü durduruldu. Corona virüsünden Japon markanın jant tedarikçisi de durumdan etkilenmiş. Nissan'ın bu tesislerinde 3000 çalışan bulunuyor.

İspanya'da bir diğer fabrikası olan üretici ise Renault. Fransız marka önümüzdeki 2 gün boyunca parça tedariği eksikliğinden dolayı üretimini durdurma kararı aldı. Perşembe günü markadan yapılan açıklamada, "Bizim bir problemimiz yok ve şu anda 2 gün boyunca üretimi pazartesiye kadar Palencia ve Valladolid'de durdurmak zorundayız" denildi. Bu tesislerde 6000 çalışan bulunuyor.

İspanya'da fabrikası olan bir diğer otomotiv devi Ford ise, Reuters'ın haberine göre Valencia fabrikasındaki üretimini bir hafta boyunca durduracağını belirtti. Markadan gelen açıklamada, "Son 24 saatte Valencia fabrikasında Covic-19 testi pozitif olan 3 vaka bulunuyor."

Ford'un ABD dışındaki en büyük tesislerinden biri olan Valencia'da 7 binden fazla çalışan bulunuyor. Marka burada Mondeo ve Galaxy modelleri de dahil olmak üzere 400 binden fazla yıllık araç üretiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR