Wuhan'daki Türkler tahliye edildi
Corona virüsünün ilk çıktığı Çin'in Wuhan kentindeki Türk vatandaşları tahliye edildi. 42 kişiyi taşıyan uçağın bugün saat 22.00 sıralarında Türkiye'de olması bekleniyor. Uçak yakıt ikmali için Moğolistan'a indi. Tahliye edilenler ve uçaktaki görevliler, 14 gün boyunca karantinada tutulacak.
GÜNDEM , 01 Şubat 2020 Cumartesi, 08:56
Wuhan'daki Türkler tahliye edildi

Corona virüsünün ilk çıktığı Çin'in Wuhan kentindeki Türk vatandaşları tahliye edildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait askeri kargo uçağı, Türk vatandaşları ile birlikte 6 Azerbaycan, 3 Arnavutluk, 1 Bulgaristan ve 3 Gürcistan vatandaşını Türkiye'ye getirmek üzere dün öğle saatlerinde Ankara'dan havalanmış ve TSİ gece saat 01.00 sıralarında Wuhan'a ulaşmıştı.

UÇAK HAVALANDI

Tahliye işlemini gerçekleştiren dev kargo uçağı, TSİ 06.55 sıralarında Wuhan'dan havalandı.

Milli Savunma Bakanlığı da gelişmeyi, "Türk ve dost ülke vatandaşlarını Sağlık Bakanlığı personelinin gözetiminde güvenli şekilde teslim alan uçağımız dönüş için Çin'in Vuhan kentinden havalandı" ifadeleriyle duyurdu.

Birçok aşamadan geçen tahliye edilecek kişiler, son olarak Türkiye'den giden sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolerin ardından uçağa alındı. Bu işlemin ardından uçak, TSİ 06.55 sıralarında Wuhan'dan havalandı.

Karantina elbiseleri giydirilen 42 kişiyi Çin'den tahliye eden askeri kargo uçağı, yakıt ikmali için Moğalistan'ın başkenti Ulanbatur'a uğrayacak ve oradan Ankara'ya doğru hareket edecek.

Uçağın saat 22.00 sıralarında Türkiye'de olması bekleniyor.

42 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Türk vatandaşlarıyla birlikte toplam tahliye edilecek kişi sayısı 48 olarak açıklanmıştı ancak uçakta 42 kişinin olduğu belirtildi. Bunun nedeniyle ilgili açıklama, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi. Bakan Koca, 6 kişinin kendi isteğiyle Türkiye'ye dönmekten vazgeçtiğini duyurdu.

14 GÜNLÜK KARANTİNA

Karantina elbiseleri giydirilen 42 kişiyi Çin'den tahliye eden uçak, yakıt ikmali için Moğalistan'ın başkenti Ulanbatur'a uğradı. Uçağım Ankara'ya doğru hareket ederek saat 22.00 sıralarında Türkiye'de olması bekleniyor.

Wuhan'dan tahliye edilen kişiler ve bu işlemde yer alan sağlık görevlileri, corona virüsünün kuluçka süresinin 14 gün olması nedeniyle, bu süre boyunca Ankara'da karantinaya alınacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR