Yeni normalde motosikletin önemi artacak
Koronavirüs salgını ve sonrasında motosikletlerin hayatımızdaki yeri artacağa benziyor. Vergi artışı ve satışlardaki düşüşe rağmen motosiklet pazarında olumlu gelişmeler yaşanması bekleniyor.
GÜNDEM , 22 Mayıs 2020 Cuma, 10:55
Yeni normalde motosikletin önemi artacak

Motosiklet satışlarında birkaç yıldır sürmekte olan düşüş devam ediyor. 2020 ilk 3 ayında satışlar yüzde 4.4 azalırken MOTED (Motosiklet Endüstrisi Derneği) verilerine göre 101-125cc aralığı 3.497 adet araçla yüzde 24 oran ile en yüksek payı aldı. İkinci sırayı 2.947 adet ve yüzde 21 ile 0-50cc aralığı, üçüncü sırayı ise 2.448 adet yüzde 17 ile 126-250 cc aralığı aldı. Tescil edilen motosikletlerin yüzde 61'i yerli modellerden oluştu.

Kurye modellerinde artış

2020 ilk çeyreğinde Türkiye pazarında 250 cc altındaki motosikletlerin satışının arttığına dikkat çeken MOTED Başkanı Başarı Erbaş şunları kaydetti:

"Ancak durumu daha doğru anlayabilmek adına, salgının ülkemizde Mart ayı ortalarında başladığını hatırlamakta fayda var. Şu da bir gerçek ki büyük şehir merkezlerinde günlük kullanımda motosikletler tercih edilmeye başlandı. Tüketici eğiliminde, kalite ve güven algısı sebebiyle uluslararası markalar öne çıkıyor. Kurye motosikletlerinde talep artışı gözlemliyor olsak da özellikle bireysel satın almaların ciddi
şekilde yavaşladığı görüyoruz."

Vergi oranı yüzde 100'e yaklaştı

21 Nisan 2020 tarihinde Uzakdoğu'dan motosiklet ithalatına ilave yüzde 10 ek gümrük vergisi getirilerek, toplam vergi oranı yüzde 30 oldu. Ek vergi, 30 Eylül 2020'ye kadar geçerli olacak. MOTED başkanı Erbaş bu ilaveyle 250 cc altındaki bir motosiklete ödenen vergilerin yüzde 100 seviyesine yaklaştığını belirtti. Erbaş, " Yüzde 30 ilave gümrük vergisi, yüzde 8 ÖTV, yüzde 18 KDV ve diğer gümrük vergileri ile toplamda yüzde 93 oranında bir vergi tüketiciye yansıyor. Vergiler hariç 6 bin TL fiyatı olan bir motosiklet, tüm vergiler eklendiğinde 11.900 TL'lik bir fiyata sahip oluyor. Bu durumda 5.900 TL civarında bir vergiyi tüketici ödemiş oluyor. 250 cc üstü motosikletlerde ise bu oran yüzde 100'ün üzerine çıkıyor" dedi. Ek verginin kaldırılmasını talep ettiklerini belirten Erbaş yıl sonu satış beklentilerinin yüzde 30-40 daralma şeklinde revize edildiğini açıkladı.

Sahte ürün tehdidi

Öte yandan yine eçtiğimiz ay yayınlanan kararname ile yedek parçalara da yüzde 7 ile 30 arasında gümrük ek vergisi getirildi. Erbaş, "Bu durum aşırı fiyat artışına neden olacağından sahte ve taklit ürünlerin piyasada çoğalmasına neden olabilir. Bu sahte ürün tehdidi araç güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye sokacağından Motosiklet kullanıcıların sahte ürünlere karşı dikkatli olmasını gerektirmekte" diye konuştu.

Temmuzda toparlanma başlar

Erbaş Covid-19 salgınının motosiklet pazarını 2. çeyrekte ciddi seviyelerde yavaşlatsa da, salgının etkilerinin azalmasıyla birlikte Temmuz ayından itibaren toparlanma sürecine girilmesini öngördüklerini kaydetti. Erbaş, " Unutmayalım ki salgın hayatınızın akışını değiştirdi. Sosyal mesafe kavramı hayatınıza girmiş durumda. Motosiklet, özellikle büyük şehirlerde bireysel bir ulaşım aracı olarak kolay ulaşılabilir, ekonomik ve çevreci bir alternatif olacak.MOTED olarak bu pazar kaybını önlemek adına orta ve uzun dönemli planlarımızı yapıyoruz. Ancak sektörün önündeki en büyük engel motosiklete karşı oluşan olumsuz algılardır. Bu algının kırılması için 2018 yılında yapılan sosyal sorumluluk projelerine devem ettireceğiz" diye konuştu.

125cc'ye kadar B sınıfı ehliyetle kullanılmalı

MOTED 2020'de B sınıfı ehliyetler ile 125cc'ye kadar motosikletlerin kullanılması yönünde çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalara Covid-19 salgını nedeniyle ara verildiğini kaydeden MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk şunları söyledi:

"Normalleşmenin başlaması ile Avrupa'da da gündemde olan bu gelişmenin ülkemizde uygulanması için gerekli alt yapı çalışmalarını ilgili kurumlar ile birlikte yürüteceğiz. Motosiklet sürüş eğitimi veren özel sürüş okullarının uluslararası marka olmaları yolundaki sorumluluk bilinciyle, kar gütmeksizin verdikleri eğitimlerin daha geniş kitlelere yayılmasını arzu ediyoruz. Eğitim, her motosiklet kullanıcısının katılması gereken önemli bir süreç. Trafik kazalarını azaltma çabalarına en önemli katkıyı sağlayacak "Daha Kaliteli Ehliyetler" ancak gerçekleştirilen bu eğitimler ile mümkün olabilecek."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR