Yeni Şafak yazarı Öztürk'ten 'Robin Hood' önerisi: Zenginden alıp, fakire verin
Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk, ekonomik olarak sorun yaşayan kişiler için "zenginlerden fazladan vergi alınması" önerisini gündeme getirdi.
GÜNDEM , 28 Eylül 2021 Salı, 08:51
Yeni Şafak yazarı Öztürk'ten 'Robin Hood' önerisi:  Zenginden alıp, fakire verin

Hasan Öztürk, bugünkü köşe yazısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dolayısıyla uygulanan yasakların büyük bir kısmının kaldırıldığını, birçok sektörün nefes aldığını söyledi. Öztürk, "Ama dar gelirlinin, gündelikçilerin, fakir fukaranın sıkıntıları azalmadı. Bugünlerde 'fahiş fiyat artışı' üzerinden dar gelirliler, ücretliler büyük sıkıntı çekiyor" dedi.

"Pandemiden büyüme ve sıçramayla çıkacağız"

"Hükümetin doğru adımları sayesinde Türkiye'nin pandemiyi en az zararla atlatan ülkelerden birisi olacağını" söyleyen Öztürk, şunları yazdı:

Tam da pandemi döneminde ihracatta rekor üzerine rekor kırıyoruz. 215 milyar dolarlık bir hedef yakalanmış görünüyor. Bu yıl büyüme rekoru da kıracağız öyle görünüyor. Bazı sektörlerimiz bırakın daralmayı, büyüdükçe büyüyor. Hükümetin doğru adımları ve hazırlığı sayesinde, dünya ölçeğinde pandemiyi en az zararla atlatan ülkelerden biri olacağız. Yine pandemi sürecinden büyüme ve sıçramayla çıkacağız.

"Zenginden alın, fakire verin" diyen Öztürk, önerisini özetle şöyle detaylandırdı:

Nasıl, 1999 yılında yaşadığımız deprem sonrası ekonomik kayıplarımızı azaltmak için, "Özel İletişim Vergisi" adı altında bir vergi konmuşsa... Ona benzer ve kesinlikle ücretlilerin dışarıda tutulacağı örneğin ihracatçılara, sermaye gruplarına, büyük sanayicilere ve bu dönemde servetine servet katanlara belli bir dönem için "ek vergi" getirilmesini öneriyorum. Bu verginin tamamının alt gelir grubuna aktarılmasını öneriyorum. Zor mu? İmkansız mı?

Yeni Şafak yazarı, "Gelir adaletsizliği yüzünden sıkıntı çekenlerimizin elinden tutmazsak, yarın bir gün toplumsal barışı bozulmuş bir Türkiye'de hiç kimse rahat edemez" yorumunu yaptı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR