Yeşil Kartlıların yüzde 37'si gelir testine takıldı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, yılbaşında yürürlüğe giren genel sağlık sigortası (GSS) kapsamında gelir testi başvuruları kaymakamlık tarafından tek tek değerlendirilirken, yeşil kartlıların yüzde 37'si gelir testine takıldı.
EKONOMİ , 01 Mayıs 2012 Salı, 11:51
Yeşil Kartlıların yüzde 37'si gelir testine takıldı
Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının gelir testi değerlendirme sonuçlarına göre, bugüne müracaat eden 5 bin 629 haneden 4 bin 941'inin değerlendirmesi tamamlandı. Geri kalan 688 hanenin değerlendirmesinin 15 gün zarfında tamamlanacağı bildirildi. Daha evvel sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanan 13 bin 500 yeşil kart sahibinden yüzde 37'si bu yıl ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanamayacak. Bu yüzde 37'lik kısmın GSS'nin G1 kategorisinden değerlendirilerek 35 lira karşılığında sağlık hizmetinden yaralanacağı bildirildi.

Kaymakam Aziz İnci, İnegöl'de 5 bin 629 hanenin gelir testi başvurusunda bulunduğunu belirterek, "5 bin 629 hanenin 4 bin 941 hanesinin değerlendirmesi tamamlandı" dedi.

Değerlendirmeleri tamamlanan 4 bin 941 haneden 2 bin 30 hanenin GSS priminin devlet tarafından ödeneceğini kaydeden Kaymakam İnci, aylık geliri brüt asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olan 2 bin 624 hanenin aylık 35 TL prim ödeyerek GSS'den yararlanacağını bildirdi. İnci, aylık geliri brüt asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olan 219 hanenin ise 106 lira prim ödeyerek GSS'den faydalanacağını, aylık geliri brüt asgari ücretin iki katından fazla olan 68 hanenin de 212 TL 76 kuruş prim ödeyeceğini söyledi.

Her hane nüfusunun ortalama 4 kişiden oluştuğunu farz eden Kaymakam İnci, bugüne kadar yaklaşık 23 bin kişinin gelir testi için başvurduğunu belirtti.

Zorlu ve meşakkatli bir çalışmanın ardından herhangi bir sıkıntı yaşanmadan gelir testi konusunda sona gelindiğini ifade eden Kaymakam Aziz İnci, "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personeline gayretli çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR