Yıldırımlılara kentsel dönüşümü anlattı
Yıldırım’ın makus talihini yenmenin yolunun kentsel dönüşümden geçtiğini söyleyen Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Kentsel dönüşüm bir tercih değil zorunluluktur” dedi.
BURSA , 10 Mayıs 2015 Pazar, 14:23
Yıldırımlılara kentsel dönüşümü anlattı
Yunus Emre Spor Kompleksi’nde Mevlana Mahallesi sakinleri ile bir araya gelen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, vatandaşların kentsel dönüşüm ile ilgili sorularını yanıtladı. Toplantıya Başkan İsmail Hakkı Edebali’nin yanı sıra AK Parti İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı, belediye bürokratları ve Mevlana Mahallesi sakinleri katıldı. Bursa’ya gelenlerin ilk durağının Yıldırım olduğunu ve bu yoğun göçün bir sonucu olan çarpık yapılaşmanın ilçede birçok sorunu beraberinde getirdiğini aktaran Edebali, “Başta altyapı olmak üzere ulaşım, sosyal ve toplumsal sorunların nedeni Yıldırım’da uzun yıllar boyunca devam eden plansız yapılaşmadır. Yıldırım’ın bu dertlerinden kurtulmasının tek yolu, sosyal boyutu kapsayacak kentsel dönüşümdür” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm çalışmalarındaki önceliklerinin halkın rızası olduğunu vurgulayan Başkan Edebali, “Yönetim anlayışımızda sürekli ortak akılın altını çiziyoruz. Bugün de burada bu ortak aklı ortaya koymak, Mevlana Mahallemizi sizlerin de katkıları ile daha iyi noktalara nasıl taşırız diye istişarede bulunmak için bir araya geldik. Bundan sonraki süreçte de kentsel dönüşüm planlan bölgelerde, öncelikle mahalle sakinlerimizle bir araya gelerek, kentsel dönüşümün gerekliliğini ve nasıl yapılacağını anlatacağız. Önce insanlarımız ikna olacak, sonra yeni Yıldırım inşa edilecek. Yıldırım’da ne yapılacaksa, nasıl yapılacaksa buna hep birlikte karar vereceğiz” dedi.

Bursa’nın birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını da anımsatan Edebali, “Sağlıklı, depreme dayanıklı konutlarda yaşamak hepimizin hakkı. Burada bu hakları size nasıl daha kolay ve hızlı bir şekilde sağlayacağımızı konuşmak için buluştuk. Yeni sağlıklı, planlı Yıldırım’ı birlikte inşa edeceğiz. Bunun yanında da sosyal ve kültürel yönü de iyi planlanmış kentsel dönüşüm Yıldırım için çok önemli. Kısacası Yıldırım’ın hak ettiği noktalara gelmesi, Yıldırımlıların sağlıklı ve güvenli bir hayat sürmeleri için kentsel dönüşüm bir tercih değil zorunluluktur” ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR