YÖK'ten radikal adım! Tarihinin en büyük yetki devrini gerçekleştirdi
Yükseköğretim Kurulu, kadro kullanma yetkisini üniversite yönetim kurullarına devretti. YÖK'ün bu kararının, yükseköğretim tarihindeki en büyük yetki devri olduğu bildirildi.
GÜNDEM , 30 Kasım 2018 Cuma, 12:50
YÖK'ten radikal adım! Tarihinin en büyük yetki devrini gerçekleştirdi

YÖK, bazı yetkilerinin üniversitelere devredilmesi uygulamasına bir yenisini daha ekledi. YÖK Yürütme Kurulu'nda alınan karar gereği üniversitelerdeki asgari kadro aktarımı artık YÖK'ün onayına ihtiyaç duyulmaksızın üniversite yönetim kurulunun kararıyla gerçekleştirilebilecek.

YÜKSEKÖĞRETİM TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK YETKİ DEVRİ

YÖK'ün bu kararının yükseköğretim tarihindeki en büyük yetki devri olduğu bildirildi.Asgari kadro sayısının iki katına kadar kadro kullanma yetkisi ise üniversitelerin alt bileşenlerinin uygun görüşlerinin alınması kaydıyla yine üniversite yönetimlerine devredildi.

YÖK ONAYINA İHTİYAÇ DUYULMAYACAK

Bu kapsamda, üniversitelerin asgari kadrolarının iki katına kadar, bölgesel kalkınma odaklı üniversitelerin ihtisas alanları ile doğrudan ilgili birimler için üç katına kadar, araştırma üniversitelerinin ise dört katına kadar olan kadro aktarım yetkisi üniversite yönetim kurulu kararıyla YÖK onayına ihtiyaç duyulmadan doğrudan üniversiteler tarafından gerçekleştirilecek.

SADECE NORM DIŞI KADRO İHTİYAÇLARINI DEĞERLENDİRECEK

Üniversitelerin sadece norm dışı kadro ihtiyaçları olması halinde bu talepleri değerlendirecek olan YÖK, ayrıca üniversitelere, bu yetkiyi kullanırken ilgili anabilim dalı, ana sanat dalı, bölüm başkanları ve birim kurulları ile birlikte mevzuata ve akademik teamüllere uygun tarzda hareket etmeleri konusunda uyarıda bulundu.

31 ARALIK 2019'A KADAR GEÇERLİ OLACAK

Söz konusu karar, 31 Aralık 2019'a kadar geçerli olacak. YÖK bir senelik müddet sonunda yönetişim, liyakat, ehliyet ve kamu yararı bakımından üniversitelerin kadro kullanımlarını kamuya açık bir şekilde değerlendirerek, bu süreleri üniversite bazında tekrar uzatacak.

ÜNİVERSİTE KÜLTÜRÜNÜN OLUŞMASI AMAÇLANIYOR

YÖK yetkilileri, bu yetki devri ile yükseköğretim kurumlarında üniversite kültürünün oluşmasını amaçladıklarını ifade ettiler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR