YouTube'u AB'ye şikayet ettiler
Coldplay, Lady Gaga, Maroon 5 ve Sting gibi dünyaca ünlü binlerce müzisyen, gelir kaybettikleri gerekçesiyle YouTube'u Avrupa Birliğine (AB) şikayet etti.
EKONOMİ , 01 Temmuz 2016 Cuma, 21:02
YouTube'u AB'ye şikayet ettiler
AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker'e içerisinde çok sayıda ünlünün imzası bulunan "Avrupa müzik sektörünün sürdürülebilir geleceğinin güvenliğini sağlamak" başlıklı bir mektup gönderildi. 

Bin kadar müzisyen ve söz yazarının imzasını taşıyan mektupta, Google'ın YouTubehizmeti gibi kullanıcıların yükleme yapabildiği uygulamalar nedeniyle sanatçıların müziklerinin gerçek değerini alamadığı iddia edildi. Mektupta, bu durumun sadece günümüz müzisyenlerine ve söz yazarlarına zarar vermediği, bir sonraki nesil sanatçıların hayatta kalmalarını tehlikeye attığı belirtildi. 

Müzisyen ve söz yazarları, Avrupa liderlerinden ve AB Komisyonundan telif hakkıyasasının gözden geçirilmesi ve sorunlarının çözülmesini talep etti. 

AB'ye verilen mektupta, aralarında, ABBA, Bryan Adams, Bruno Mars, Coldplay, David Guetta, Eros Ramazzotti, Gwen Stefani, Lady Gaga, Maroon 5, Sting ve Stromae gibi ünlülerin imzası bulunuyor. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR