YouTube ve Google üzerinden para kazananlar hakkında 'geriye dönük' inceleme başlatıldı
Gazeteci Barış Yarkadaş, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın YouTube ve Google üzerinden para kazanan kişiler hakkında 'geriye dönük' inceleme başlattığını iddia etti.
GÜNDEM , 14 Haziran 2021 Pazartesi, 14:06
YouTube ve Google üzerinden para kazananlar hakkında 'geriye dönük' inceleme başlatıldı

Barış Yarkadaş, 'AK Parti aradığı madeni Google'da buldu' başlığıyla yayımlanan yazısında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın YouTube ve Google üzerinden para kazanan binlerce internet sitesi, reklam ajansı ve popüler gazeteciye yönelik olarak 'geriye dönük' inceleme başlattığını ileri sürdü.

Yarkadaş, şunları söyledi:

"Bakanlık, YouTube'ta video yayımlayarak gelir elde eden, internet sitesinde Google üzerinden reklam yayımlayan binlerce kişi ve kurumu incelemeye aldı; bunların bir kısmını illerdeki müdürlüklerine davet etti. Ve internetten yayın yaparak para kazanan bu kişilere, 'Google ve YouTube üzerinden geçmişte elde ettiğiniz gelirlerin yarısını Maliye'ye ödeyeceksiniz' denildi.

'Birçok reklam ajansı, 'Biz o geliri kazandığımızda bunun kanuni düzenlemesi yoktu' diyor'

Birçok reklam ajansı, 'Biz o geliri kazandığımızda bunun kanuni düzenlemesi yoktu. Geriye dönük tahsilat yapamazsınız' dese de Maliye Bakanlığı bildiğini okuyor. Konunun uzmanı mali müşavirler, 'Böyle bir uygulama kanuna aykırıdır. Maliye ancak düzenleme yapıldığı tarihten itibaren vergi alabilir' dese de sonuç değişmiyor. AK Parti ise kanunu bir kenara bırakmış, aradığı madeni Google ve YouTube'ta bulmanın tadını çıkarıyor."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR