Yunanistan'da Çipras'a destek gösterisi
Yunanistan'ın başkenti Atina'da, Aleksis Çipras başbakanlığındaki hükümete destek amacıyla gösteri düzenlendi.
DÜNYA , 18 Haziran 2015 Perşembe, 12:03
Yunanistan'da Çipras'a destek gösterisi
Yunanistan'ın Şubat ayından bu yana kreditörleriyle gerçekleştirdiği müzakerelerde henüz olumlu bir sonuç çıkmadı, başkent Atina'da ise hükümete destek gösterisi yapıldı. Bugün Euro Bölgesi Maliye Bakanları Yunanistan için yeni bir anlaşmaya varılıp varılmamasını gündeme getirecek. Euro Bölgesi maliye bakanları bugün TSİ 14:00'te toplanıyor.

Parlamento binasının da bulunduğu Sintagma Meydanı'nda toplanan binlerce gösterici, "Hayatlarımız kreditörlere ait değil", "korkmuyoruz ve geri adım atmıyoruz" şeklinde sloganlar attı.Sosyal medya üzerinden çağrı yapılarak gerçekleştirilen gösteride, "Artık kontrol bizde. Memorandumlara karşı hep birlikte mücadele edeceğiz" mesajı verildi.Gösteride, Meclis Başkanı Zoi Kostantopulu ve İçişleri Bakanı Nikos Vuçis'in yanı sıra, bazı SYRİZA milletvekilleri de yer aldı.

Yunan medyasına yansıya haberlerde, Yunanistan'ın birçok şehrinde de benzer gösteriler düzenlendiği belirtildi. Öte yandan, SYRİZA tarafından yapılan açıklamada, "Yunan halkının desteğinin müzakerelerdeki en güçlü silah olduğu" kaydedildi. Açıklamada, "bugün meydanlarda toplanan halk, korku ve tehditlere boyun eğmiyoruz mesajı verdi" ifadesi kullanıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR