Yunanistan'dan kritik Türkiye açıklaması!
Yunanistan, Türkiye ile Akdeniz'deki sondaj tartışmaları arasında egemenlik haklarını savunacağına söz verdi
DÜNYA , 25 Ağustos 2020 Salı, 14:33
Yunanistan'dan kritik Türkiye açıklaması!

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin Doğu Akdeniz'deki enerji kaynakları konusunda Türkiye ile gerilimin dinmesine yardımcı olmak için diyaloga hazır olduğunu, ancak ülkesinin egemenlik haklarını da savunacağını açıkladı.

Dendias Alman mevkidaşı Heiko Maas ile Atina'da görüştükten sonra yaptığı açıklamada komşuları ve müttefiklerinin gerginliği azaltma çağrılarına rağmen Türkiye'nin "provokasyonlar" ve "uluslararası hukuk ihlallerini" sürdürdüğünü söyledi.

Dendias, sorunun yalnızca iki NATO müttefiki değil, bir bütün olarak Avrupa Birliği'ni (AB) ilgilendirdiğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas ise, Doğu Akdeniz konusunda Türkiye ile mevcut anlaşmazlığında Avrupa Birliği ile Yunanistan'ın yanında olduklarını söyledi.

ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANI ANKARA ZİYARETİ ÖNCESİ ATİNA'DA

Bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Anara'da bir araya gelecek olan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, önce Atina'ya arabuluculuk ziyareti gerçekleştirdi.

Ziyareti öncesinde, Türkiye ve Yunanistan'ın Almanya'nın NATO müttefiki olduğunu anımsatan Maas, "Gerilimler sadece Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki ilişkiyi etkilemekle kalmıyor. Gerilimin daha fazla tırmandırılması tüm taraflara zarar verir." değerlendirmesinde bulunarak, Yunanistan ile Türkiye arasında diyalog pencerelerinin kapatılmasının değil daha da açılması gerektiğini vurgulayarak "Bunu yapmak için şimdi yeni provokasyonlar yerine gerilimi düşürecek adımlar ve doğrudan görüşmeler başlatmak gerekiyor. Bunu elimizden geldiğince desteklemek istiyoruz." diye konuşmuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR