Zana ''3. Yargı Paketi''nden yararlandı
''Suç ve suçluyu övmek''ten yargılanan Leyla Zana, ''3. Yargı Paketi''nden yararlandı.
GÜNDEM , 17 Temmuz 2012 Salı, 16:10
Zana ''3. Yargı Paketi''nden yararlandı

Diyarbakır'da 2007 yılındaki Nevruz kutlamaları sırasında yaptığı konuşmada ''suç ve suçluyu övme'' suçunu işlediği iddiasıyla yargılanan Diyarbakır bağımsız Milletvekili Leyla Zana, ''3. Yargı Paketi''nden yararlandırıldı. Mahkeme, Zana hakkındaki davanın ertelenmesine karar verdi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz yargılanan Leyla Zana katılmazken, avukatı Mesut Beştaş hazır bulundu.


Cumhuriyet savcısı, mahkemeye sunduğu mütalaasında, sanık hakkındaki davanın ''3. Yargı Paketi'' kapsamında değerlendirilmesi talep etti.


Mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından, sanık Zana hakkındaki davanın ''6352 Sayılı Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Yasanın geçici 1. maddesinin b bendi gereği'' davanın ertelenmesine karar verdi.


Mahkeme ayrıca, Zana'nın 3 yıl içinde ''basın yayın yoluyla ya da sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemleriyle, temel şekli itibarıyla adli para cezasını ya da üst sınırı 5 yıldan fazla olmayan hapis cezasını gerektiren bir suç işlemediği takdirde'' hakkındaki davanın düşürülmesini de kararlaştırdı.  

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR