Zeki Alasya'ya veda yarın...
Türk sinema ve tiyatrosunun en ünlü oyuncu ve yönetmenlerinden Zeki Alasya, karaciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti. 18 Nisan 1943 doğumlu olan Alasya 72 yaşındaydı... Alasya'nın cenazesi pazar günü Levent Camii'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası Zircirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek
MAGAZİN , 09 Mayıs 2015 Cumartesi, 10:44
Zeki Alasya'ya veda yarın...
ürkiye dün sabah acı bir haberle sarsıldı. Türk sinemasının usta isimlerinden Zeki Alasya 72 yaşında aramızdan ayrıldı. Alasya'nın ölümü sanat camiasında şok etkisi yarattı. CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan, usta sanatçının ölümünün ardından başsağlığı mesajı yayınladı. Zeki Alasya'nın yakın dostu Müjdat Gezen'den, Mavi Boncuk filmindeki rol arkadaşı Emel Sayın'a kadar bir çok dostu gözyaşları içinde ustayı anlattılar. 'Zeki' denince akla gelen diğer isim Metin Akpınar'ın sözleri de güne damga vurdu. Akpınar "Zeki Alasya benim yarımdı. Yarım gitti, canım gitti.Şimdi gerçekten ayrıldık" dedi. Alasya'nın filmleriyle büyüyen bir çok insan sosyal medyaüzerinden duygularını dile getirdi. Zeki Alasya pazar günü toprağa verilecek.

ZEKİ ALASYA KİMDİR?

Robert Koleji'den mezun olan sanatçı sanat hayatına da 1959'da MTTB tiyatrosunda amatörolarak başladı. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı.
  
Film çevirmeye 1973'ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Birçok filmde yer aldı ve 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı.

İlk yönetmenlik deneyiminide yaşadığı kariyerinde önemli yere sahip 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler ve Elveda Dostum yer alır. Akasya Durağı dizisinde Nuri Baba karakterini canlandırmıştır.

ŞEKER SORUNU OLDUĞU İÇİN TEDAVİSİNİ ERTELEMİŞ

Usta oyuncunun hayatını kaybettiği haberini alan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Koç Üniversitesi Hastanesi'ne geldi. Tekin hastane çıkışında basın mensuplarına açıklama yaptı. Tekin, Alasya'nın ailesine başsağlığı dileyerek, "Zeki ağabey Türkiye'nin en önemli mizahçıları sanatçılarından biri. 77 milyon sevgilisini kaybetmiş oldu. Ailesine ve sanat camiasında ki arkadaşlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

Zeki Alasya'nın 3 hafta önce hastaneye yatırıldığını kaydeden Gürsel Tekin, "3 hafta önce hastaneye gelmiş. Tedavisi daha önce yapılması gerekirken şeker sorunu olduğu için ertelemiş.Kemoterapi  alırken bütün müdahalelere rağmen kurtarılamamış. Cenaze töreni için ailesi ve arkadaşı kızının evinde şu an. Cenaze işlemleri büyük olasılıkla cumartesi ve ya pazar günü düşünülüyor” diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR