Zelenski: Karantinada nüfus artışına katkıda bulunun
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna'da uygulanmakta olan karantina uygulaması nedeniyle Ukraynalılara, mümkün olduğunca evden çıkmama çağrısında bulundu. Zelenski, "Ülkemizde nüfus azlığı sorunu var. Sanırım bu krizle mücadele etme zamanı geldi" dedi.
DÜNYA , 17 Mart 2020 Salı, 10:25
Zelenski: Karantinada nüfus artışına katkıda bulunun

Zelenski, katıldığı bir televizyon programında, Ukraynalılara mümkün olduğunca evde oturma çağrısında bulunarak, Ukraynalıların evde kitap okuyarak, film seyrederek vakit geçirebileceklerini söyledi. Zelenski, "Genç Ukraynalılara da bir çift sözüm var; biliyorsunuz, ülkemizde hala nüfus azlığı sorunu var ve bu sorun, hala güncelliğini koruyor. Sanırım artık bu krizle mücadele etme zamanı geldi" diye konuştu.

Ukrayna'da kabul edilen karantina çerçevesinde, gıda dükkanları, eczaneler ve benzin istasyonları dışındaki işletmeler, eğlence yerleri ve alışveriş merkezleri, kapatılmış durumda. Restoranların da ancak evlere servis şartıyla açık kalmasına izin veriliyor. Ukrayna, 15 Mart'tan itibaren, diplomatlar ve oturum iznine sahip olanlar dışındaki bütün yabancılara iki haftalığına Ukrayna'ya giriş yasağı getirirken, bu sabahtan itibaren de yabancı ülkelerle bütün uçak seferlerine son verdi.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLEBİLİR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, ihtiyaç olması halinde ülke genelinde olağanüstü hal ilan edilebileceğini söyledi.

Zelenski, yaptığı açıklamada Ukrayna'da durumun henüz olağanüstü hal ilan edecek düzeyde kritik olmadığını ancak şartların gerektirmesi halinde olağanüstü halin de ilan edilebileceğini dile getirdi. Volodimir Zelenski, herkesi karantina önlemlerine uymaya çağırarak buna uymayanların cezalandırılacağını kaydetti.

Öte yandan Ukrayna Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Ukrayna genelinde Corona Virüs (Covid-19) tespit edilen kişi sayısının 7'ye yükseldiği bildirildi. Virüs tespit edilen 2 kişinin başkent Kiev'de olduğu kaydedildi. Ukrayna genelindeki 7 kişiden 4'ünün Ukrayna'dan yurtdışına hiç çıkmadan Corona Virüse yakalandığı dile getirildi.

UKRAYNA'DA CORONA VIRUS TEDBİRLERİ

Ukrayna'da hükümetin kabul ettiği sıkılaştırılmış karantina önlemleri çerçevesinde yabancı ülkelerle uçuşlar durdurulurken, şehirlerarası yolcu taşımacılığına da ikinci bir bildirime kadar son verildi. Ülke genelinde gıda dükkanı, eczane ve benzinci dışındaki dükkanlar, alışveriş ve eğlence merkezleri, spor salonları da en az 3 Nisan tarihine kadar kapalı olacak. Restoranlar, ancak evlere servis yapmaları şartıyla açık olacak. Ayrıca 10'dan fazla kişinin toplandığı etkinlikler iptal edildi.

Ukrayna'da geçtiğimiz hafta sonu Corona Virüs nedeniyle ilk ölüm gerçekleşmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR