Hava Durumu

#Asgari Ücret

Bursa Hakimiyet - Asgari Ücret haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Asgari Ücret haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Bursa'da belediye taksitle ev sahibi yapacak! Yarısı peşin kalanı... Haber

Bursa'da belediye taksitle ev sahibi yapacak! Yarısı peşin kalanı...

Bursa Yıldırım Belediyesi, 30 adet daire satacağını açıkladı. Mimarsinan Mahallesi'nde bulunan 1+1 ve 2+1 dairelerin ölçüleri 80 ile 106 metrekare arasında değişiyor. Açık teklif usulü ile satılacak dairelerin ihaleleri, Yıldırım Belediye Encümen Toplantı Salonunda 27.06.2024 günü, saat 10:20’den itibaren 5 dakika ara ile  2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre yapılacak. TAKSİTLE SATILACAK Taşınmazların satış bedelinin %50’si  peşin olarak alındıktan sonra kalan miktar 12 ayı geçmemek kaydıyla taksitler halinde ödenecek. Yapılan taksitli satışlar için aylık yüzde 4 vade farkı uygulanacak. Dairelerin en ucuz 2 milyon 450 bin TL'den en pahalısı 3 milyon 650 bin TL'den kapalı teklif usulü ile satışa çıkarılacak. İşte dairelerin özellikleri ve fiyatları... MİLLETVEKİLLERİNİN MAAŞI BİLE YETMİYOR Daireler için istenen fiyatın yarısını toplamayı başaranlar, her ay en az 100 bin TL tutarında taksit ödeyerek ev sahibi olacak. Ancak asgari ücretin 17 bin TL, en düşük emekli maaşının 10 bin TL, en düşük memur maaşının 32 bin TL olduğu Türkiye'de; kamuda çalışan doktor, profesör, öğretmen, polis ve hemşirelerin maaşı taksitleri ödemekte yetersiz kalıyor. 110 bin TL maaş alan milletvekilleri bile maaşıyla aylık 100 bin TL ödemesi olan 1+1 evleri alabilirken; aylık 140 bin TL ödemesi olan 2+1 evlerin taksitlerini ödeyemiyor.

Bursalı SGK uzmanı Özgür Erdursun'dan 'asgari ücrete ara zam' açıklaması! "Halkın tepkisi daha fazla olacak" Haber

Bursalı SGK uzmanı Özgür Erdursun'dan 'asgari ücrete ara zam' açıklaması! "Halkın tepkisi daha fazla olacak"

Hükümet asgari ücrete Temmuz ayında zam yapılmayacağını açıkladı, zam taleplerine kapıyı kapattı. Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret zammıyla ilgili soru üzerine "Aralık ayındaki düşüncemiz neyse aynı şekilde devam ediyor. Enflasyonla ilgili verilerimiz oldukça güzel geliyor. Hiçbir ara zam gündemimizde yok" yanıtını vermişti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise gazetecilerin asgari ücretle ilgili sorularına "Asgari ücretle muhatap olan insanların refah seviyesini yükseltmek, bu ülkede yaşayan her insanın asli görev olması lazım. Onun için buna benzer teklifler geldiği zaman biz gerekli katkıları sağlarız" yanıtını vermişti. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de Mayıs ayı başlarında MHP lideri Bahçeli’yi TBMM’de ziyaret etmiş ve asgari ücrete zam talebini dile getirmişti. Özel, partisinin grup toplantısında da Bahçeli ile görüşmesine ilişkin “Gayet olumlu ve verimli geçti. Bahçeli ile asgari ücrete zam talebini, Temmuz'da zam yapılması gerektiğini konuştuk" şeklinde konuşmuştu. Hükümet asgari ücrete kapıyı kapatsa da kamuoyunda zam beklentisi hakim... Enflasyon nedeniyle sabit gelirlinin alım gücü düşerken milyonlarca çalışan Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılmasını bekliyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda emekli zammı ve asgari ücrete ilişkin mesajlar verdi, asgari ücrete zam yapılmaması durumunda neler olabileceğini yazdı. Erdursun, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: "Emekli aylıkları 3 Temmuz'da 6 aylık enflasyonun belirlenmesi sonrasında belli olacak. 3-20 Temmuz tarihleri arasında emeklilere sadece altı aylık TÜİK enflasyonuna göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ortalama yüzde 25, memur emeklilerine ve memurlara ortalama yüzde 20 fark verilmesi durumunda, asgari ücrete zam yapılmaması durumunda halkın ekonomi politikalarına tepkisi bugünkünden daha fazla olacak..Bir de esnafa yönelik sıkı incelemeler, denetimler esnafı da bıktırtacak." Özgür Erdursun, konut kiralarında yüzde 25 zam sınırının kaldırılması durumunda ise “Her geçen gün erken seçim talebi artarak devam edecek” ifadelerini kullandı.

Bursa'da ev ve kira fiyatları dudak uçuklatıyor! 8 yıl yemeden içmeden çalışırsanız... Haber

Bursa'da ev ve kira fiyatları dudak uçuklatıyor! 8 yıl yemeden içmeden çalışırsanız...

Bursa'da konut satışlarında yaşanan düşüşe rağmen yüksek fiyatlar ev sahibi olmak isteyenleri kara kara düşündürüyor. TÜİK verilerine göre; 2023'ün Kasım ayında Bursa'da 3 bin 449 konut satıldı. Satılan konutların 1049'u ilk el satış olurken 2 bin 400'ü ikinci el satış oldu. 2022 yılının Kasım ayında ise Bursa'da 4 bin 304 konut satılmıştı. Endeksa verilerine göre Bursa’de satılık konut fiyatlarında artış sürüyor. 2023'ün Ocak ayında 1 milyon 752 bin TL olan ortalama konut fiyatları Aralık ayında 2 milyon 762 bin TL'ye yükseldi. Mudanya 3 milyon 367 bin TL ile en pahalı konutların olduğu ilçe olurken Nilüfer 3 milyon 9 bin TL, İznik ise 2 milyon 959 bin TL ile 2. ve 3. sırayı paylaştı. Bursa'nın diğer ilçelerindeki ortalama konut fiyatları şöyle; Karacabey 1 milyon 777 bin TL, Mustafakemalpaşa 1 milyon 616 bin TL, Orhaneli 1 milyon 978 bin TL, Osmagazi 2 milyon 485 bin TL, Kestel 2 milyon 498 bin TL, Gürsu 2 milyon 209 bin TL, Gemlik 2 milyon 20 bin TL , Orhangazi, 2 milyon 237 bin TL, Yenişehir 2 milyon 183 bin TL, İnegöl  2 milyon 318 bin TL , Yıldırım, 2 milyon 175 bin TL... KİRA FİYATLARI DA UÇUŞA GEÇTİ Milyonlarca vatandaşın enflasyonla mücadele ettiği Bursa'da en düşük kira 6 bin 620 TL, en yüksek 15 bin 381 TL olarak(ortalama) ölçüldü. En düşük emekli maaşının 10 bin TL, asgari ücretin ise 17 bin TL olduğu kentte en ucuz kira Orhaneli'deyken en pahalı kiralık konutlar Nilüfer'de bulunuyor. İşte Bursa'daki kira fiyatları: Nilüfer 15 bin 383 TL, Mudanya 15 bin 263 TL, Kestel 13 bin 910 TL, Osmangazi 12 bin 479 TL, Yıldırım 11 bin 635 TL, Gürsu 10 bin 380 TL, Gemlik 10 bin 883 TL, Orhangazi 10 bin 946 TL, İnegöl 12 bin 602 TL... ASGARİ ÜCRETLİ KAÇ YILDA EV ALABİLİYOR? Bursa'da ikamet eden asgari ücretli vatandaşların, 1 milyon 616 bin TL'den satılan bir konutu maaşının tamanını vererek almak istediğinde 95 ay çalışması gerekiyor. 8 yıla tekabül eden bu süre asgari ücretin yarısı olarak ödendiğinde 12 yıla çıkıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.