Hava Durumu

#Bursaray

Bursa Hakimiyet - Bursaray haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Bursaray haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Bursalıların klima isyanı sonrası BURULAŞ'tan 'camları açmayın' çağrısı: Bakımları tamamlandı! Haber

Bursalıların klima isyanı sonrası BURULAŞ'tan 'camları açmayın' çağrısı: Bakımları tamamlandı!

Her yaz mevsimi olduğu gibi bu yaz da kavurucu sıcaklar altında toplu taşımayla seyahat etmek zorunda kalan Bursalı vatandaşlar, klima açılmamasına isyan etti. Hem özel halk otobüsleri hem de BURULAŞ bünyesindeki otobüslerde klima açmayan şoförler, vatandaşları canından bezdirdi.  Tıka basa dolu otobüslerde seyahat eden vatandaşlar, yetkililere seslenerek çözüm bulunmasını istedi. BURULAŞ'TAN AÇIKLAMA: KLİMA BAKIMLARI TİTİZLİKLE TAMAMLANDI Gelen tepkiler üzerine BURULAŞ açıklama yayımladı. Klimanın sıcak havalarda toplu taşıma araçlarındaki en önemli konfor unsuru olduğunu belirten BURULAŞ, uzun süredir bakım ve hazırlığı yapılan otobüs filosu ve BursaRay vagonlarının yaza hazır hale getirildiğini bildirdi. BursaRay'da çalışan 138 vagon ve filodaki otobüslerin yüzde 84'ünün klima bakımları titizlikle tamamlandığını açıklayan BURULAŞ, Bursa'da serin yolculuk yapılabilceğini kaydetti. "YOLCU YOĞUNLUĞU NEDENİYLE..." BURULAŞ yetkilileri, son günlerde Haziran ayına göre hava sıcaklıklarının normalin üzerinde seyretmesi ve yolcu yoğunluğuna bağlı hissedilen sıcaklığın yer yer değişkenlik gösterebildiğini belirterek Bursa'daki tüm toplu taşıma araçlarında sıcaklığın tüm yaz boyunca 22 derecede tutulacağını açıkladı. "CAMLARI AÇMAYIN" BURULAŞ, toplu taşıma araçlarında soğuk hava kaybının önüne geçilmesi için seyahat esnasında yolculardan camları açmamalarını istedi. Ayrıca klimalar ile ilgili herhangi bir arıza ya da bildirimde bulunmak isteyen yolcular için 0850 850 99 16 no'lu telefon numarası paylaşıldı. ŞİKAYET YAĞDI Toplu taşıma araçlarında klimasız bir biçimde seyahat eden Bursalılar şikayetlerini Şikayetvar adlı platformdan dile getirdi. İşte bazı şikayetler...

Fidansoy'dan Bursa'da ulaşıma yapılan çifte zamma tepki: Yüksek kar marjı beklenmemesi lazım! Haber

Fidansoy'dan Bursa'da ulaşıma yapılan çifte zamma tepki: Yüksek kar marjı beklenmemesi lazım!

BURULAŞ, geçtiğimiz günlerde resmi bir açıklama yapamadan BUDO ve BBBUS'un bilet fiyatlarına zam yaptı. BURULAŞ eski genel müdürü Levent Fidansoy, yüzde 33 ila yüzde 52 oranları arasında değişen zamlar hakkında konuştu. Fidansoy zam hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: BBBUS, BURULAŞ'ın en karlı işletmesidir. Diğer firmalar şu fiyat falan yorumu yapmak doğru değil. BURULAŞ diğer firmalar gibi yazıhanelere yüzde 20 komisyon ödemiyor. Yüksek kar marjı beklememesi lazım. BUDO ha keza. YENİ ZAM YOLDA MI? UKOME açıklanmadı ama sanırım pazartesiden sonra BursaRay'ın 19 TL, otobüslerin 20 TL olma ihtimali var. Ukrayna savaşının etkileri herhalde. BURULAŞ'ta bu konu tartışılmış. "OTOBÜSLER 14'ÜNCÜ YOLCUDAN SONRA KARA GEÇİYORDU" BBBUS'u ilk kurduğumuzda fiyatlandırmayı, daha düşük yapabilmemize rağmen, uzun süre zam yapmayalım ve diğer firmalar rahatsız olmasın diye 28 TL olarak, diğer firmaların çok altında belirlemiştik. Otobüsler amortisman dahil 14'üncü yolcudan sonra kara geçiyordu. Burulaş'ın diğer modlarına göre çok karlı ve diğer işletmelerini finanse ediyordu. Daha sonra tahminim aynen tuttu. Sefer sayıları ve doluluk oranları çok arttı. Çok iyi karlar oluştu. "FİYATIN EN FAZLA 213 TL OLMASI GEREKİR" Dün 240 TL'den den 320 TL'ye fiyatın yükseltildiğini öğrendik. Bayrama çok az kala ve siyasette rastlanılan şekli ile başka bir olumlu faaliyetin gölgesine alınmadan zam yapılması pek alışılmış değildi. Detaylı da hazırlarım ama maliyet artışlarına kısaca baktım. Bu dönem içersinde; TÜFE yüzde 842, diesel yüzde 789, köprü ücreti yüzde 240 artmış. Sırası ile yüzde 50, 40, 10 ağırlıkla yüzde 760 yaklaşık maliyet artışı var. Buradan hareket ile fiyatın en fazla 213 TL olması gerekir. Ki doluluk oranı arttığından daha da düşük olmalıdır. "İDO 12 SENELİK MURADINA ERDİ" BUDO fiyat artışına gelince daha önce BUDO hikayesi ile ilğili gönderimde anlatmıştım. İDO patronları gelip fiyatları bizimle aynı yapın demişler. Kabul etmemiştik. Sonrada araya adamlar sokuldu. Gene kabul etmedik. İBB'nin atıl gemilerinden BUDO faydalanabilir şeklinde yazmıştım. Ancak talimat farklı olmuş sanırım. Apar topar Bursa'ya gelen İDO yöneticileri mutlu olarak  işbirliği yapacağız diye gittikten kısa süre sonra BUDO  fyatları da İDO seviyesine çıkartıldı. İDO, 12 senelik muradına erdi. Sonrası da gelecek sanıyorum. BUDO da 2017'de 28 TL idi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.