Hava Durumu

#Burulaş

Bursa Hakimiyet - Burulaş haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Burulaş haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Bursa'da metro istasyonlarının isimlerinin değiştirilmesine tepki! Fidansoy: Kargaşaya neden olur Haber

Bursa'da metro istasyonlarının isimlerinin değiştirilmesine tepki! Fidansoy: Kargaşaya neden olur

Mustafa Bozbey başkanlığında gerçekleştirilen Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısı 1. oturumunda Ulaşım Komisyonu, metrol duraklarında isim değişikliği hakkında iki rapor sundu. Bursaray üzerinde bulunan ‘Gökdere Metro İstasyonu’nun isminin ‘Yıldırım Külliyesi – Elmasbahçeler Metro İstasyonu’ olarak değişmesi ve Yıldırım/Davutdede, Duaçınarı ve 152 Evler Metro İstasyonları isimlerinin yanına ‘Vişne Ticaret Bölgesi’ ibaresinin eklenmesi, oy birliğiyle kabul edildi. FİDANSOY: İSİMLERİN DEĞİŞTİRİLMESİ KARGAŞAYA NEDEN OLUR BURULAŞ eski genel müdürü Levent Fidansoy, Büyükşehir Meclisi'nin söz konusu kararını sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla değerlendirdi. Şehirlerin, yerlerin, caddelerin ve istasyonların bilinen isimleri ile anıldığı, yol veya adres tarif ederken bu isimlerin referans olduğunu ifade eden Fifansoy, değişimin kargaşaya sebep olacağını söyledi. "BİZDE İSİM DEĞİŞTİRME MERAKI VAR" Türkiye'de mikromilliyetçilik ve muhtar lobisi ile bazen de konjektürel değer değişimi ile isim değiştirme merakının olmasından yakınan Fidansoy, "Görevde iken çok mücadele ettim. Fakat meclis kararı çıkartılarak yasal hale getirilen çok isim var. Acemler istasyonundan, Acemler isminin de kalması ve bazılarında başarılı oldum." dedi. İsim değiştirme alışkanlığının yeni değil eskiden beri olduğuna 'Uluyol/Kıbrıs Şehitleri Caddesi' örneğiyle dikkati çeken Fidansoy,  "Casablanca, İspanyolca ama kimsenin aklına Arapça veya Berberice yapalım diye gelmiyor. Los Angeles,vs çok örnek. Bulgaristan'da hala Pazarcık denen yer var. Biz cık mı olur Pazaryeri olsun demişiz. Üstelik marka olduğu halde." ifadelerini kullandı. "SANKİ BURAYA TİCARETE GELECEK KİŞİ METRO İLE GELECEK" İstasyon isimlerini değiştirmenin yol tarifinde sorun oluşturduğunu söyleyen Fildansoy, "Son kararla Gökdere istasyonu, Yıldırım Külliyesi/Elmasbahçeler olmuş. Yıldırım Külliyesi'nin ihtiyacı çevresinin açılması düzenlenmesi,istasyona asılacak tabela değil. Davutdede ve Vişne Caddesi Bölgesi denmiş. Sanki buraya ticarete gelecek kişi metro ile gelecek." ifadeleriyle tepkisini dile getirdi. "EYFEL KULESİ METRO İSTASYONU BİR-HAKEİM FRANSIZCA DEĞİL" Levent Fidansoy açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı: Paris'te, Eyfel Kulesi metro istasyonu Bir-Hakeim,150 senedir kimsenin aklına bu Fransızca değil. Eiffel hatta Gustave Eiffel yapalım diye gelmiyor. Başka bir sorun bu kadar uzun isimleri Burulaş anons sistemine sığdırıp okuyamıyorsunuz. Yön bilgi ekranlarına da sığdırmanız mümkün değil. Ekte İstanbul, Ankara, Antalya haritalarını görüyorsunuz.İki isimli istasyon çok az ve sonradan ismi değişen yok.

Bursa'da duraktan yolcu almayan belediye otobüsü vatandaşı isyan ettirdi! Binlerce şikayet... Haber

Bursa'da duraktan yolcu almayan belediye otobüsü vatandaşı isyan ettirdi! Binlerce şikayet...

Olay, Osmangazi ilçesi İstanbul Caddesi üzerinde yer alan bir otobüs durağında meydana geldi. Yaşanan son olayda dün akşam saatlerinde Terminal'den kalkan ve şehir merkezi istikametine giden 43H hattında çalışan 16 BVH 45 plakalı, Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne ait terminal otobüsü, AS Outlet önündeki 1339 kodlu Meslek Yüksekokulu durağında bekleyen vatandaşları mağdur etti. Otobüs şoförü duraktaki yolcuları almak için girdiği cebin en arkasında bulunduğu sırada, önündeki diğer otobüsleri gitmesini bekleyen ve otobüse binmek için hazırlanan yolcuları, kasıtlı bir şekilde görmezden gelerek durağa ilerlemeden yoluna devam etti. 16 BVH 45 plakalı aracı süren şoför, o anda yalnızca bir yolcunun cebin en arkasına kadar ilerleyerek otobüse binmek istemesi üzerine kapısını açtı. Ancak durağın önünde durması gereken araç şoförü, buradaki kendisine 'dur' ikazı yapan yolcuları görmezden gelerek, aracı orta şeride tehlikeli bir şekilde çıkartarak duraktaki yolcuları almadan seferine devam etti. VATANDAŞLAR ŞİKAYET ETTİ İşinden, okulundan çıkıp evine gitmek yerine durakta tekrar beklemek zorunda kalan vatandaşlar mağduriyetini BURULAŞ'ın 0 (850) 850 99 16 nolu olcu Ulaşım Hattı'na bildirdi. Dolmuş ve özel halk otobüslerinin yaptıklarından yaka silktiklerini belirten vatandaşlar, "BURULAŞ'ın kendi şoförü de bunu yapıyorsa özel halk otobüsü ve dolmuş şoförleri neler yapmaz." diyerek sitem etti. BURULAŞ'TAN ŞİKAYETE YANIT GELDİ: ŞOFÖR UYARILDI Öte yandan yapılan şikayet sonrası BURULAŞ'tan konuyla ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Öncelikle yaşadığınız olumsuzluk nedeniyle üzüntümüzü iletmek isteriz. Şikayetiniz nedeniyle 08.05.2024 tarihinde 43/H hattında 16 BVH 45 plakalı araçta çalışan görevli şoförümüzü durak önü geçişlerinde kontrollü olması, yolcu inecek-binecek her durakta durması, durakta bekleyen yolcuları alması ve mağduriyet yaşatmaması, bu işlemleri gerçekleştirirken yavaşlaması ve durak ceplerine yanaşması, durakta farklı araçlar olması halinde durup beklemesi ve tüm yolcuları alması yönünde uyarılarak ceza matrisimizdeki ilgili işlemlerin yapılması amacıyla Otobüs Müdürlüğümüze raporladığımızı bilgilerinize sunarız. Bu hususta daha dikkatli olabilmemiz adına sağladığınız geribildirim için ve hizmetlerimizi iyileştirmemize sunduğunuz katkıya aracılık ettiğiniz için teşekkür ederiz. BİNLERCE ŞİKAYET VAR Önceki yönetim döneminden bu yana son bir yılda 2 bini aşkın şikayet alan BURULAŞ ve özel halk otobüsü şoförleri resmen vatandaşları canından bezdirdi. Şikayetvar adlı platform üzerinden sorunlarını dile getiren vatandaşlar, yükledikleri fotoğraf ve videolarla yetkililerden çözüm bekliyor.

Bursa'da yarın toplu taşıma ücretsiz mi? 1 Mayıs İşçi Bayramı... Haber

Bursa'da yarın toplu taşıma ücretsiz mi? 1 Mayıs İşçi Bayramı...

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nda bazı kentlere bazı hatlarda ulaşım ücretsiz olacak. 1 Mayıs ve 19 Mayıs'ta Ankara, İzmir ve İstanbul'da vatandaşlar raylı sistemlerde ücretsiz olarak ulaşım sağlayabilecekler. Bu güzel haber, başkent Ankara, İzmir ve İstanbul'da yaşayanları sevindirdi. ÜCRETSİZ ULAŞIM OLACAK HATLAR Ücretsiz ulaşım imkanı sunulacak hatlar ise şunlar: Ankara: Başkentray İstanbul: Marmaray, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Arnavutköy Metro Hattı İzmir: İZBAN GÜN BOYU GEÇERLİ OLACAK Ücretsiz seferler 1 Mayıs ve 19 Mayıs günlerinde tüm gün boyunca geçerli olacak.Bu tarihlerde İstanbulkart, İzmirkart veya AnkaraKart gibi ulaşım kartlarına ihtiyaç olmayacak.Ücretsiz seferler sadece raylı sistemlerde geçerli olacak. Metrobüs, otobüs gibi diğer toplu taşıma araçlarında geçerli olmayacak. BURSA'DA SEFERLER ÜCRETSİZ OLACAK MI? Bursa Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların tören ve kutlamalara kolaylıkla ulaşabilmesi amacıyla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde raylı ulaşımın ücretsiz olacağını açıkladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, emeğin, alın terinin, dayanışmanın ve yardımlaşmanın günü olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde kutlama ve etkinliklerin coşkulu kalabalıklarla yapılabilmesi amacıyla sadece raylı ulaşım sisteminde geçerli olmak üzere 08.00 ile 16.00 saatleri arasında toplu ulaşımın ücretsiz olacağını açıkladı. Ücretsiz uygulamadan yararlanmak için vatandaşların Bursakart’larını kullanmaları gerekiyor.

Bursa'da ulaşım ve hayvanat bahçesi bugün ücretsiz! Haber

Bursa'da ulaşım ve hayvanat bahçesi bugün ücretsiz!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda kent içi toplu taşıma ve Bursa Hayvanat Bahçesi ziyaretlerinin ücretsiz olacağı müjdesini verdi. “Tüm çocuklar aynı dilde gülümser” sloganıyla kutlanacak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda toplu ulaşım ve Bursa Hayvanat Bahçesi ücretsiz olacak. 23 NİSAN’DA ULAŞIM ÜCRETSİZ 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, BursaKart kullanarak kent içi ayakta yolcu taşıyan toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanılabilecek. Bursalılar ücretsiz ulaşım ile birlikte bayram coşkusunu dolu dolu yaşayacak. HAYVANAT BAHÇESİ MİNİK MİSAFİRLERİNİ BEKLİYOR 7’den 70’e herkesin vakit geçirdiği Bursa Hayvanat Bahçesi kapılarını 23 Nisan’da çocuklara ücretsiz olarak açıyor. 55 türde 500 hayvan yaşadığı Bursa Hayvanat Bahçesi’nde ayı, kurt, aslan, leopar, yırtıcı kuşlar, lama, yaban eşeği, deve, timsah, maymun bölümleri, deve kuşları zebralar ve Afrika savağı bölümü yer alıyor. Hayvanları yakından görmek isteyen çocuklar aileleriyle hayvanat bahçesine gelerek 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda dopdolu bir gün geçirecek. TÜM ÇOCUKLAR AYNI DİLDE GÜLÜMSER Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu sene 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ‘Tüm çocuklar aynı dilde gülümser’ teması ve dolu dolu program içeriğiyle kutluyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen şenlik, özellikle çocukların keyifli ve öğretici vakit geçirmeleri amacıyla çok çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Şenlik, saat 13.00’da Altıparmak Caddesi’nden Merinos Parkı’na doğru yapılacak kortej yürüyüşüyle başlayacak. GÜN BOYU EĞLENCE Merinos Parkı’nda oluşturulan şenlik alanında ise saat 14.00 ile 19.00 arasında çocukların hem yeteneklerini geliştirmeleri hem de eğlenceli vakit geçirmeleri amacıyla birbirinden renkli programlar düzenleniyor. ‘Minik Adımlar Koşusu’nun düzenleneceği şenlikte, çocuk halk dansları gösterisi, öğrenci şarkı performansı, cimnastik gösterisi, BTM bilim ve bubble Show, çocuk halk dansları, kick-boks, çocuk zumba, sihirbaz gösterileri gibi birbirinden farklı organizasyonlarla çocuklar keyifli vakit geçirme imkanı bulacak. NİL KARAİBRAHİMGİL KONSERİ Şenliğin son kısmında ise saat 18.00’da ünlü şarkıcı Nil Karaibrahimgil, Bursalı çocuklar için sevilen şarkılarını seslendirecek. Eğitici, öğretici ve eğlenceli bir gün geçirecek olan çocuklar, unutamayacakları bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaşayacak.

Bursa'da bir devrin sonu: BBBUS'ın İstanbul Havalimanı seferleri resmen kaldırıldı! Haber

Bursa'da bir devrin sonu: BBBUS'ın İstanbul Havalimanı seferleri resmen kaldırıldı!

İstanbul Havalimanı'nın işletmecisi İGA, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile olan sözleşmesini sonlandırma kararı almıştı. İlk kez bursahakimiyet.com.tr'nin duyurduğu gelişme Bursalılar tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştı. Gelen tepkiler üzerine açıklama yapmak zorunda kalan İGA, sözleşmenin yenilenmeme kararının 19 Mart tarihinde yani seçim tarihinden daha önce bildirildiğini ve durumun Bursa’daki yerel seçim süreçleriyle yakından uzaktan kesinlikle ilgisi olmadığını kaydetmişti. SEFERLER SİLİNDİ Dün saat 22.15’te son İstanbul Havalimanı seferini gerçekleştiren BBBUS, resmi internet sitesindeki bilet satış panelinden İstanbul Havalimanı-Bursa seferlerini kaldırdı. Bursa Büyükşehir Belediyesi ulaşım iştirakı BBBUS artık sadece Sabiha Gökçen Havalimanı'na yolcu taşıyacak.  BİLET FİYATLARI ZAMLANABİLİR Tüm çağrılara rağmen sözleşmeyi yenilemeyen İGA, Bursa ile İstanbul Havalimanı arasındaki seferleri İstanbul Seyahat adlı firmaya verdi. Daha fazla tepki çekmemek adına bilet fiyatlarını BBBUS gibi 300 TL'den satışa çıkaran firmanın ilerleyen süreçlerde fiyatlarına zam yapması bekleniyor. Sosyal medya hesabından söz konusu kriz hakkında açıklamalarda bulunan BURULAŞ eski genel müdürü Levent Fidansoy, "Yeni firma şu an BBBUS ile aynı fiyatı uyguluyor. Ancak yarın ne olacak belli değildir. BBBUS, BURULAŞ'IN en karlı işletmesi olup, yeni yönetim büyük ihtimal fiyat indirimi yapacaktı. Yazıhaneye yüzde 20 komisyon veren firma, kendi işleten BURULAŞ ile nasıl maliyet rekabeti yapabilir." ifadelerini kullandı.

BURULAŞ eski genel müdürü Fidansoy: İGA, Bursalılara hakaret etmektedir Haber

BURULAŞ eski genel müdürü Fidansoy: İGA, Bursalılara hakaret etmektedir

İstanbul Havalimanı'nın işletmecisi İGA, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile olan sözleşmesini sonlandırma kararı almıştı. Gelen tepkiler üzerine açıklama yapmak zorunda kalan İGA, sözleşmenin yenilenmeme kararının 19 Mart tarihinde yani seçim tarihinden daha önce bildirildiğini ve durumun Bursa’daki yerel seçim süreçleriyle yakından uzaktan kesinlikle ilgisi olmadığını kaydetti. BURULAŞ eski genel müdürü Levent Fidansoy, İGA'nın açıklaması sonradı dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. "BURULAŞ'IN DA YENİ FİRMAYI BURSA TERMİNALİNE KABUL ETMEME HAKKI BULUNUYOR" Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan BURULAŞ eski genel müdürü Levent Fidansoy şu ifadeleri kullandı: İGA'nın BBBUS seferlerininin iptali (havaalanına otobüsleri sokmama) ile ilğili duyurusunu hayretle okudum. Firma açıkca BURULAŞ ve Büyükşehir yönetimlerini hakir görmekte, hatta Bursalılara hakaret etmektedir. Seferler hizmet kalitesi ve maliyet nedeni ile iptal ettirilmiş miş. 1- BBBUS'ın hizmet kalitesine hiçbir otobüs şirketi ulaşamaz. Diğer tüm şirketler kendi otobüsü ve şöförü ile değil, şahıslara ait veya şöförü ile ortak olunan araçlarla hizmet ederler. Sahip veya ortakları da yoldan yolcu almak, ücretsiz yollara sapmak, arkadaş yerinde mola vermek, keyfi durmak vs hertürlü yolcu rahatsızlığı oluşturan davranışta bulunurlar. 2- Yeni firma şu an BBBUS ile aynı fiyatı uyguluyor. Ancak yarın ne olacak belli değildir. BBBUS, BURULAŞ'IN en karlı işletmesi olup, yeni yönetim büyük ihtimal fiyat indirimi yapacaktı. Yazıhaneye yüzde 20 komisyon veren firma, kendi işleten BURULAŞ ile nasıl maliyet rekabeti yapabilir. Görevi bu konuda sadece durak yeri tahsis etmek olan İGA'nın çok fazla şikayete neden olan otopark, fahiş fiyatlar, internet zorluğu gibi temel konularına yönelmesini ümit ederdim. İGA mantığına göre BURULAŞ'ın da yeni firmayı Bursa terminaline kabul etmeme hakkı bulunuyor. Vakti ile Bursaspor üzerinden BURULAŞ'ı ele geçirmek isteyen tefeci gibi, burada da BBBUS'ı ele geçirme planı olduğundan endişeliyim

Cumhuriyet, İGA krizini manşetlerine taşıdı! "Seçmen cezalandırılıyor" Bursa Büyükşehir... Haber

Cumhuriyet, İGA krizini manşetlerine taşıdı! "Seçmen cezalandırılıyor" Bursa Büyükşehir...

Bursa'dan İstanbul Havalimanı’na (İGA) sefer düzenleyen, BURULAŞ'a ait BBBUS yolcu otobüsleri 15 Nisan’dan itibaren seferlerini durduruyor.  BURULAŞ ile İGA arasındaki anlaşmanın Mart ayında Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Alinur Aktaş döneminde sona erdiğini belirten yetkililer, Büyükşehir Belediye seçimini bekleyen havaalanı yönetiminin anlaşmanın sona ermesinin ardından seferlerin sona erdirildiğini ifade etmişti. YOLCULARA SMS GİTTİ BURULAŞ'tan BBBUS yolcularına atılan bilgilendirme mesajında şu ifadelere yer verildi: "Değerli yolcumuz, 15 Nisan 2024 tarihi itibari ile İstanbul Yeni Havalimanı - Bursa (Terminal) arasında gerçekleşen BBBUS seferleri yapılmayacaktır. Bu nedenle almış olduğunuz bilet iptal edilmiştir. Biletinizi çağrı merkezi, web sitesi veya mobil uygulama üzerinden aldıysanız iadeniz kartınıza otomatik olarak yansıtılacaktır. Biletinizi gişelerimizden aldıysanız iadeniz için gişelerimize başvurmanızı rica ederiz." CUMHURİYET: SEÇMEN CEZALANDIRILIYOR İlk olarak bursahakimiyet.com.tr'nin gündeme taşıdığı İGA krizini haberleştiren Cumhuriyet, söz konusu durumun iktidarın CHP'li belediyelere yönelik maddi engellemelerinden biri olduğunu yazdı. Haberde şu ifadeler kullanıldı: İktidarın CHP'li belediyelere yönelik maddi engellemeleri hız kesmeden devam ediyor. Son olarak bir engel de; 31 Mart'taki yerel seçimlerde yıllar sonra CHP'ye geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne gelmek üzere. İGA 'SÖZLEŞMEYİ SONLANDIRACAK' İDDİASI Buna göre İstanbul Havalimanı'nın işletmecisi İGA, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile olan sözleşmesini sonlandırma kararı aldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, 15 Nisan'dan itibaren Bursa-İstanbul Havalimanı seferlerini sonlandırmak zorunda kalacak. FİDANSOY: DAVA AÇILMALI BURULAŞ eski genel müdürü Levent Fidansoy, BBBUS seferlerinin sözleşmesini uzatmayan İstanbul Havalimanı'nı (İGA) hakkında dava açılması gerektiğini söyledi. Benzer olayların Muğla ve İstanbul'da da olduğunu ve dava sonucu sorunun çözüldüğünü belirten Fidansoy, "BURULAŞ uğradığı zarar ve Bursalıların hakları için dava açmalıdır." dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.