Hava Durumu

#Ges

Bursa Hakimiyet - Ges haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Ges haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Bursa'daki o OSB'nin elektriği yüzer güneş enerjisi santralinden karşılanacak! Haber

Bursa'daki o OSB'nin elektriği yüzer güneş enerjisi santralinden karşılanacak!

Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi, kendi öz tüketim enerjisinin % 100’nün karşılanabilmesi OSB içerisinde bulunan sanayi suyu amaçlı gölet üzerinde 4 MWm kurulu gücünde Yüzer Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurma kararı aldı. OSB'NİN GİDERLERİ DÜŞECEK 185 bin metrekarelik alanda inşa edilecek santralin toplam yıllık üretimi 5.623 MWh olarak tahmin ediliyor. Üretilen elektrik ile OSB’nin atıksu arıtma tesisi, aydınlatma gibi iç ihtiyaçları karşılanacak. Proje ile Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB’nin işletme giderlerinin düşürülmesi hedefleniyor. 96 MİLYON TL'YE İNŞA EDİLECEK Kurulacak yüzer GES’te 8.603 adet 465W’lık çift cam paneli kullanılacak. Bu, 72 m çapında 6 adet membranlı yüzer halka ve mooring sistemi ile birlikte tasarlanıyor. Mooring (sabitleme) sisteminde gölet zemin yapısına uygun olarak beton tonoz kullanılacak. 96 milyon TL maliyeti olduğu belirtilen proje kapsamında gerekli finansmanın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kredisi kullanılarak sağlanması planlanıyor. ÇED BAŞVURUSU HAKKINDA KARAR ÇIKTI Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi, Yüzer GES (4 Mwm/18,50 Ha) projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusunda bulundu. ÇED süreci başlatılan proje hakkında "ÇED gerekli değil" kararı verildi. Bursa Valiliğince yapılan açıklamada, "Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi tarafından yapılması planlanan Yüzer GES (4 MWm/18,50 ha) projesi ile ilgili olarak bakanlığımıza sunulan PTD dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED Yönetmeliği'nin 17. maddesi gereğince Yüzer GES (4 MWm/18,50 ha) projesi'ne Valiliğimizce 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir' kararı verilmiştir." ifadelerine yer verildi.

48 yıllık şirketten Bursa'ya yatırım kararı! O ilçeye dev güneş santrali kurulacak Haber

48 yıllık şirketten Bursa'ya yatırım kararı! O ilçeye dev güneş santrali kurulacak

Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Yeniyörük mahallesinde Güneş Enerji Santrali (GES) santrali kurulması için adım atıldı. Gencallar Giyim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, yasal zorunluluklar gereği Koza Çed Çevre Danışma Mühendislik Maden Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne Proje Tanıtım dosyası (PTD) hazırlattı.  PTD'si hazırlatılan proje için Bursa Valilliğince 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir' kararı verildi. - ELEKTRİK BARAJA VERİLEREK DAĞITILACAK Hazırlanan tanıtım PTD'de projenin maliyetinin 22 milyon 500 bin TL olduğu belirtildi. 2,09 hektar alan içerisinde kurulacak GES'in kapasitesi 1,25 MW olacak.GES'te  2.288 adet (550 W) fotovoltaik panel ile 4 adet (330 kW) inverter yer alacak. Yaz-kış ortalama günlük 4,6 saat güneş alacak GES kapsamında güneş enerjisi “Fotovoltaik Güneş Teknolojisi” ile fotovoltaik hücreler vasıtasıyla elektrik enerjisine dönüştürülecek. Yıllık 1.779.740 kWh elektrik üretilmesi planlanan GES'ten elde edilecek elektrik enerjisi, en yakın baraya verilerek dağıtımı sağlanacak. - ÜLKE EKONOMİSİ KAZANACAK Proje Tanıtım Dosyası'nda GES'ten dolayı kalıcı çevresel etkiler ve zararlar beklenmediği belirtildi.GES projesi sonucunda doğal kaynakların ülke ekonomisine girdi olarak kazandırılacağı ve bölgede yeni istihdam olanakları açılmış olacağı ifade edildi. - GENCALLAR HAKKINDA Temelleri uzun yıllar önce Samsun’da küçük bir mağazada atılan Gencallar bugün perakende giyim sektörünün önde gelen isimlerinden biri haline gelmiştir. 1976 yılında Kadıköy’de ilk mağazasının açılmasını izleyen süreçte Gencallar, bugün 1.350.000’in üzerinde kredi kartı müşterisi ve yeni mağaza yatırımları ile büyümeye devam etmektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.