Hava Durumu

#Klima

Bursa Hakimiyet - Klima haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Klima haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Bursa'daki klima krizinde yeni perde! Bu kez minibüsler... Haber

Bursa'daki klima krizinde yeni perde! Bu kez minibüsler...

Bursa'da bunaltıcı sıcaklara rağmen toplu taşımada açılmayan klimalar büyük tepki çekiyor. Her yaz olduğu gibi bu yaz da kavurucu sıcaklar altında toplu taşımayla seyahat eden Bursalı vatandaşlar, klimaların açılması için Büyükşehir Belediyesi'ne çağrıda bulundu. Büyükşehir Belediyesi de gelen tepkiler üzerine tüm toplu taşıma araçlarında sıcaklığın tüm yaz boyunca 22 derecede tutulacağını açıkladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım şirketi BURULAŞ, 20 kişiden oluşan ekibiyle klima denetimlerini sürdürürken bir şikayet de minibüs kullanan yolculardan geldi. BU KEZ MİNİBÜS YOLCULARI İSYAN ETTİ Kentin çeşitli güzergahlarında hizmet veren minibüsler aşırı sıcaklara rağmen tehlikeye aldırış etmeden aracın kapısını açıp seyrederek ya da camları açarak yolcuları serinletmeye çalışıyor. Şikayetvar üzerinden tepkisini dile getiren bir vatandaş, klima açmayan minibüs şoförüne tepki göstererek yetkililere çağrıda bulundu. Vatandaş derdini şu ifadelerle dile getirdi: 26 Haziran Çarşamba saat 14 civarı Bursa-güzel yalı hattında yer alan 16 AGM 097 plakalı minibüsün bindim. Klima açık olmadığı için şoför beye söyleyerek klimayı açmasını istedim. İçeride sıcaktan oksijen kalmamış durumdaydı. Aldığım cevap az önce on on beş dakika açıktı oldu. Bunun karşılığında, az önce açık olmasının bize faydası olmadığını söyledim. Klimayı açar gibi yapıp iki dakika sonra kapayarak kendi camını açmış ve tüm yolu bu sıcakta, yolcular için cehenneme çevirmiştir. Ne yapmamız gerekiyor? Kibar olmak, rica etmek yeterli olmuyorsa, bu hattın şoförleri ile kavga mı etmeliyiz. Bu sıcaklarda klima açmamak ne demek? Bu konu hakkında çözüm üretmenizi rica ederim.

Başkan Bozbey'den Bursa'daki klima krizi ve arızalar hakkında açıklama! "Manidar..." Haber

Başkan Bozbey'den Bursa'daki klima krizi ve arızalar hakkında açıklama! "Manidar..."

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, gündeme dair açıklamalarda bulunduğu değerlendirme toplantısının 2’ncisini gerçekleştirdi. Bozbey, sıcak havaların gelmesiyle Bursa'da vatandaşları çileden çıkaran toplu taşıma araçları hakkındaki eleştirilere cevap verdi. İşte Bozbey'in açıklamaları... BURULAŞ'TAN KLİMA MESAJI: TAKİP EDECEĞİZ BURULAŞ filosunda bulunan klimasız araçları yenilemeye başladık. Firmalarla da görüşmeye başladık. Yakın zaman içerisinde bu konuyla ilgili daha net bilgi vereceğiz. Araçlar yenilenecek. Bazı otobüs sürücüleri uyarıldı. Fazla yakıt kullanılmaması için klimaların çalıştırılmadığı bahsediliyor. Bunlarla ilgili BURULAŞ tarafından uyarı yapıldı. Bundan sonra etkin bir şekilde takip edeceğiz.  TOPLU TAŞIMADAKİ ARIZALAR: UMARIM KASIT YOKTUR Zaman zaman şikayetler alıyoruz. BursaRay ile ilgili elektrik arızasından kaynaklı sorun yaşandı. Onların şikayetlerini alıyoruz. Tabi bazılarının üst üste gelmesi haliyle vatandaşta farklı düşünceler oluşmasına da sebep oluyor. Ben bunların doğru olmadığını düşünmek istiyorum. Yani bir kasıt olmadığını düşünmek istiyorum. Umarım kasıt yoktur. Hepsi beraber ara ara olmamışken üst üste gelmesi biraz manidar gibi ama yine de sıcaklığın anormal şekilde artışından kaynaklı durumlar da olabilir. Onu da kabul etmemiz lazım.

Bursa'da klima krizi! Vatandaştan Büyükşehir Belediyesi'ne çağrı: Denetim yapılsın Haber

Bursa'da klima krizi! Vatandaştan Büyükşehir Belediyesi'ne çağrı: Denetim yapılsın

Bursa'da toplu taşıma kullanan vatandaşlar, bunaltıcı sıcaklara rağmen açılmayan klimalar nedeniyle zor günler yaşıyor. Her yaz mevsimi olduğu gibi bu yaz da kavurucu sıcaklar altında toplu taşımayla seyahat eden Bursalı vatandaşlar, klima açılması Büyükşehir Belediyesi'ne çağrıda bulundu. BURULAŞ: ARAÇ İÇİ SICAKLIKLAR 22 DERECEDE TUTULACAK Gelen tepkiler üzerine açıklama yapan BURULAŞ, klimanın sıcak havalarda toplu taşıma araçlarındaki en önemli konfor unsuru olduğunu belirterek, "Bu amaçla uzun süredir bakım ve hazırlığı yapılan BURULAŞ Otobüs filosu ve BursaRay vagonları yaza hazır hale getirildi. BursaRay’da çalışan 138 vagon ve filomuzdaki otobüslerin % 84’ünün klima bakımları titizlikle tamamlanarak yolculu testleri bitirildi. Böylece hem Bursa Ray ve hem de Otobüslerimiz içerisinde sıcak havalarda serin yolculuk yapılabilecek. Tüm toplu taşıma araçlarımızda araç içi sıcaklıkları tüm yaz boyunca konfor derecesi olan 22 derecede tutulacak. Son günlerde Haziran ayına göre hava sıcaklıklarının normalin üzerinde seyretmesi ve yolcu yoğunluğuna bağlı araçlarımız içerisinde hissedilen sıcaklık yer yer değişkenlik gösterebilmektedir. Araçlarımızda soğuk hava kaybının önüne geçmek adına seyahat esnasında yolcularımızdan araç içi camlarını açmamalarını önemle rica ediyoruz." açıklamasında bulundu. KLİMA KRİZİ SÜRÜYOR: DENETİM YAPILSIN! Büyükşehir Belediyesi'nin klima açıklamasına rağmen bazı özel halk otobüsleri ve BURULAŞ otobüslerinde klimalar çalıştırılmıyor. Sıcaktan bunalan vatandaşlar açılmayan klimalar için Şikayetvar adlı platform üzerinden BURULAŞ'a seslendi. 91 numaralı Terminal hattında yolculuk eden bir vatandaş, "91 numaralı terminal hattında neden klima açılmıyor? Bu konuda hassas olunması gerekli; fenalık geçirenler var. Bunlar sizin de aileniz olabilirdi. Her gün göreve gittiğimiz zaman atlet çıkarıyoruz. Bu konu inşallah kısa zamanda çözülür çünkü herkes şoföre laf atıyor." ifadelerini kullandı. BURULAŞ ise vatandaşa, "Öncelikle yaşamış olduğunuz olumsuzluk için üzüntümüzü iletmek isteriz. 91 hattında görevli şoförlerimizi, klimaları araç içerisindeki yolcu sayısı ve ortam sıcaklığına göre kontrollü açmaları, eğer arıza var ise araç değişikliği için otobüs müdürlüğüne bilgi vermeleri konusunda uyarılmaları için otobüs müdürlüğümüze raporladığımızı bilgilerinize sunarız." cevabını verdi. "KLİMA AÇMAYAN OTOBÜSLERE CEZA YAZILSIN" Farklı bir yolcu ise, "Bursa yeşil halk otobüsleri, yazın en sıcak zamanlarında bile klima açmıyorlar. Genellikle 6F ve 6F/D araçları bu konuda gerekenin yapılmasını arz ederim. Dışarıda nefes alamıyoruz. Otobüslerin içi sauna gibi kalabalık, bir de klima açar mısınız dediğimizde şoförler hemen savunmaya geçip arızalı olduğunu söylüyorlar. Denetim yapılsın ve klima açmayan otobüslere ceza yazılsın." diyerek yetkililere çağrı yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.