Hava Durumu

#Metro

Bursa Hakimiyet - Metro haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Metro haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Bursa'da toplu taşımaya zam yolda! BURULAŞ istedi: UKOME onayladı Haber

Bursa'da toplu taşımaya zam yolda! BURULAŞ istedi: UKOME onayladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Tözün Bingöl Başkanlığı'nda gündemdeki konuları görüşmek üzere toplandı. 28 Haziran günü gerçekleşen toplantıda BURULAŞ'ın toplu taşıma araçları ücret tarifelerinde revizyon yapılması talebi görüşüldü. Söz konusu talebin Ukome Kurulu'nda görüşülmesi neticesinde gerekli inceleme ve araştırmaların yapılması için; Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Zabıta Dairesi Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Trafik Şube Müdürlüğü ve TŞOF temsilcilerinden alt komisyon oluşturulmasına, BURULAŞ temsilcisinin komisyona davet edilmesine, konu ile ilgili hazırlanan raporun bir sonraki UKOME Kurulu'nda görüşülmesine oybirliği ile karar verildi. Gelecekte toplantıda görüşülecek talep onaylanırsa Bursa'da toplu taşıma tarifeleri güncellenecek. Öte yandan Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, Bursa Minibüsçüler Odası, Bursa Servis Aracı işletmecileri ve Halk Otobüsçüleri Odası, Kestel Minibüs Kamyon Şoför ve Otomobilciler Esnaf Odası, Mustafakemalpaşa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası da ücret tarifesinde revizyon yapıması talebinde bulundu. Talepler onaylanırsa taksi dolmuş, servis ve minibüsler de zamlanacak. EN SON NE ZAMAN ZAM YAPILDI? Büyükşehir Belediyesi ulaşım iştiraki BURULAŞ, şehiriçi otobüs ve raylı sistemle hizmet veren toplu taşıma araçlarının fiyatlarına en son 1 Ağustos 2023 tarihinde zam yapmıştı. 31 Mart Yerel Seçimleri dolayısıyla eski yönetim tarafından toplu taşımaya zam yapılmazken yeni yönetim de 4 aydır aynı tarife ile vatandaşlara hizmet veriyordu. Yeni yönetimin artan borç yükü ve maliyetler dolayısıyla söz konusu revizyonu istediği tahmin ediliyor. Mazbatasını aldıktan sonra belediyenin borçlarıyla ilgili konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, BURULAŞ'ın Nisan 2024 itibarıyla 2 milyar 755 milyon 824 bin 749 TL borcu olduğunu kaydetmişti. Bursa'da en son yapılan zamla birlikte, METRODA TAM BİNİŞ 8.15 TL'den 12 TL'ye, İNDİRİMLİ 7.50 TL'den 10,50 TL'ye, ÖĞRENCİ ise 3.75 TL'den 6 TL'ye, mezuna kalan öğrenci ise 8,40 TL'ye, OTOBÜS KISA HAT TAM BİNİŞ 8.15 TL'den 12 TL'ye, İNDİRİMLİ 10.50 TL’ye, ÖĞRENCİ 6 TL'ye, mezuna kalan öğrenci ise 8,40 TL'ye, OTOBÜS UZUN HAT ise 9.40 TL'den 13,50 TL'ye,  İNDİRİMLİ 12,50 TL’ye, ÖĞRENCİ 7 TL'ye, mezuna kalan öğrenci ise 9,45 TL'ye çıktı. Aylık 160 binişlil ABONMAN KARTI ise kısa hatlar için 520 TL'den 770 TL'ye, uzun hatlar için 690 TL'den 1000 TL'ye yükseltilmişti.

Bozbey sahaya indi: Bursa metrosunda vatandaşlarla sohbet etti! Haber

Bozbey sahaya indi: Bursa metrosunda vatandaşlarla sohbet etti!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Bozbey, şehrin batı yakasında etkili yağan sağanak sonrası BursaRay Odunluk İstasyonu'nu yerinde inceledi. SULAR ALTINDA KALMIŞTI: SORUN TAMAMEN GİDERİLDİ Yağışın neden olduğu olası sorunları önlemek adına istasyonda yapılan gerekli çalışmaların ardından, geçtiğimiz hafta yaşanan su birikme sorununun tamamen giderildiği gözlemlendi. BOZBEY METROYA BİNDİ Başkan Mustafa Bozbey, vatandaşların güvenliği ve konforu için yapılan bu önemli iyileştirmeleri yerinde deneyimlemek amacıyla Odunluk İstasyonu'ndan Merinos İstasyonu’na kadar BursaRay ile yolculuk yaptı. Bozbey, metroda yolculuk yapan vatandaşlarla samimi bir şekilde sohbet ederek ulaşım konusundaki talep ve görüşlerini dinledi. NE OLMUŞTU? Bursa’da geçtiğimiz günlerde etkili olan ve metrekareye 44 kilogram yağmurun düştüğü sağanak yağışın ardından BursaRay Odunluk İstasyonu, su birikmesi sonucu ulaşıma kapanmıştı. Olayın ilk anlarından itibaren vatandaşların mağdur olmaması için ek otobüs seferlerini devreye alan Büyükşehir Belediyesi, istasyonda biriken suyun tahliye işlemlerine de vakit kaybetmeden başlamıştı. Ekiplerin yoğun gayretleri sonucu Odunluk İstasyonu kısa süre içerisinde tekrar hizmete açılmıştı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de olumsuzlukların yaşandığı gün istasyona giderek çalışmalar hakkında bilgi almış, teknik incelemenin başlatılması için talimat vermişti.

Bursa'daki klima krizinde yeni perde! Bu kez minibüsler... Haber

Bursa'daki klima krizinde yeni perde! Bu kez minibüsler...

Bursa'da bunaltıcı sıcaklara rağmen toplu taşımada açılmayan klimalar büyük tepki çekiyor. Her yaz olduğu gibi bu yaz da kavurucu sıcaklar altında toplu taşımayla seyahat eden Bursalı vatandaşlar, klimaların açılması için Büyükşehir Belediyesi'ne çağrıda bulundu. Büyükşehir Belediyesi de gelen tepkiler üzerine tüm toplu taşıma araçlarında sıcaklığın tüm yaz boyunca 22 derecede tutulacağını açıkladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım şirketi BURULAŞ, 20 kişiden oluşan ekibiyle klima denetimlerini sürdürürken bir şikayet de minibüs kullanan yolculardan geldi. BU KEZ MİNİBÜS YOLCULARI İSYAN ETTİ Kentin çeşitli güzergahlarında hizmet veren minibüsler aşırı sıcaklara rağmen tehlikeye aldırış etmeden aracın kapısını açıp seyrederek ya da camları açarak yolcuları serinletmeye çalışıyor. Şikayetvar üzerinden tepkisini dile getiren bir vatandaş, klima açmayan minibüs şoförüne tepki göstererek yetkililere çağrıda bulundu. Vatandaş derdini şu ifadelerle dile getirdi: 26 Haziran Çarşamba saat 14 civarı Bursa-güzel yalı hattında yer alan 16 AGM 097 plakalı minibüsün bindim. Klima açık olmadığı için şoför beye söyleyerek klimayı açmasını istedim. İçeride sıcaktan oksijen kalmamış durumdaydı. Aldığım cevap az önce on on beş dakika açıktı oldu. Bunun karşılığında, az önce açık olmasının bize faydası olmadığını söyledim. Klimayı açar gibi yapıp iki dakika sonra kapayarak kendi camını açmış ve tüm yolu bu sıcakta, yolcular için cehenneme çevirmiştir. Ne yapmamız gerekiyor? Kibar olmak, rica etmek yeterli olmuyorsa, bu hattın şoförleri ile kavga mı etmeliyiz. Bu sıcaklarda klima açmamak ne demek? Bu konu hakkında çözüm üretmenizi rica ederim.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.