Hava Durumu

#Mobilya

Bursa Hakimiyet - Mobilya haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Mobilya haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Bursa'nın ünlü mobilya firması iflas etti! İcra müdürlüğünden açıklama geldi Haber

Bursa'nın ünlü mobilya firması iflas etti! İcra müdürlüğünden açıklama geldi

Ekonomik darboğazı aşamayan firmalar, konkordato için teker teker mahkemelerin kapılarını çalmaya devam ediyor. Bazı firmaların konkordato talebi onaylanırken bazılarının da iflasına karar veriliyor. İFLASINA KARAR VERİLDİ Mart ayında 3 aylık geçici konkordato mühleti verilen My Home Koltuk Mobilya Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi süre dolunca tekrar Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurdu. Şirketin durumunu inceleyen mahkeme, konkordato talebini reddedip resmen iflasa hükmetti. Mahkeme tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Davacı, My Home Koltuk Mobilya Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi'nin konkordato (Adi Konkordatodan Kaynaklanan (İİK 285 İla 308/h)) davası nedeniyle; Davacının konkordato taleplebinin reddine, davacı İnegöl Ticaret Sicilinin 11153 sicil numarasında kayıtlı , My Home Koltuk Mobilya Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi'nin borca batık olduğu anlaşıldığından 15/05/2024 tarih ve saat 14:13 itibariyle iflasına İflasın gecikmeksizin İnegöl İflas Müdürlüğüne bildirilmesine, dosyaya yatırılan iflas avansının gecikmeksizin ilgili iflas müdürlüğüne aktarılmasına, Konkordato Komiseri Şevki Yetiker ve Gülşah Kavak'ın görevinin sonlandırılmasına, mahkememizce konulan tüm tedbirlerin kaldırılmasına, karar İİK 288. maddesi uyarınca ilan olunur. İCRA MÜDÜRLÜĞÜ: İFLAS AÇILDI İnegöl İcra Dairesi Müdürlüğü, batan My Home Koltuk Mobilya Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi'nin iflasının açıldığını duyurdu. Müdürlük ayrıca alacaklıları batan firmadan alacaklarıı olanların, iddialarını 30 gün içinde bildirmelerini, bu müddet içinde alacaklılardan birinin giderleri peşin vermek sureti ile tasfiyenin adi şekilde yapılmasını isteyebileceğini duyurdu.

Bursa'nın mobilya üssünde deprem! Bir firma daha battı Haber

Bursa'nın mobilya üssünde deprem! Bir firma daha battı

Ekonomik darboğazı aşamayan firmalar, konkordato için teker teker mahkemelerin kapılarını çalmaya devam ediyor. Bazı firmaların konkordato talebi onaylanırken bazılarının da iflasına karar veriliyor. MÜHLET DOLDU: İFLAS KARARI ÇIKTI Bu kapsamda Mart ayında 3 aylık geçici konkordato mühleti verilen My Home Koltuk Mobilya Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi süre dolunca tekrar Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurdu. Şirketin durumunu inceleyen mahkeme, konkordato talebini reddedip resmen iflasa hükmetti. Mahkeme tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Davacı, My Home Koltuk Mobilya Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi'nin konkordato (Adi Konkordatodan Kaynaklanan (İİK 285 İla 308/h)) davası nedeniyle; Davacının konkordato taleplebinin reddine, davacı İnegöl Ticaret Sicilinin 11153 sicil numarasında kayıtlı , My Home Koltuk Mobilya Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi'nin borca batık olduğu anlaşıldığından 15/05/2024 tarih ve saat 14:13 itibariyle iflasına İflasın gecikmeksizin İnegöl İflas Müdürlüğüne bildirilmesine, dosyaya yatırılan iflas avansının gecikmeksizin ilgili iflas müdürlüğüne aktarılmasına, Konkordato Komiseri Şevki Yetiker ve Gülşah Kavak'ın görevinin sonlandırılmasına, mahkememizce konulan tüm tedbirlerin kaldırılmasına, karar İİK 288. maddesi uyarınca ilan olunur. İSTANBUL'DA DA FAALİYET GÖSTERİYORDU 2018 yılında mağazalaşmaya başlayan firmanın, İstanbul Yenibosna Koçtaş AVM ve Avcılar Eskidji Bazaar'da şubeleri bulunuyordu.

Türkiye'nin mobilya üssünde kriz sürüyor: Bursa'da bir konkordato kararı daha! Haber

Türkiye'nin mobilya üssünde kriz sürüyor: Bursa'da bir konkordato kararı daha!

Türiye'nin ve Bursa'nın mobilya üssü olarak bilinen İnegöl'de konkordato ve iflas haberlerinin ardı arkası gelmiyor. İnegöl'de borçlarını ödemekte zorlanan firmalar, konkordato için teker teker mahkemelerin kapılarını çalmaya devam ediyor. MAHKEME TARİH VEREREK KARARI DUYURDU Bu kapsamda 29 Kasım 2023'te konkordato ilan eden bir mobilya firması hakkında yeni bir karar alındı. Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, UG Mobilya Sanayi Ticaret Limited Şirketi'nin konkordato mühletini 19 Mart 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bir yıl uzattı. Mahkeme tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Davacılar, Özgür Parlar, Görkem Parlar, UG Mobilya Sanayi Ticaret Limited Şirketi (8850681265 Vergi No. ) ( 08850681265000001 Mersis No. ) 19/03/2024 tarihinden itibaren 1 (bir ) yıllık kesin mühlet verilmiştir. Davacıların İİK'nın 297.maddesinin 2.fıkrasındaki haller de dahil olmak üzere, malvarlıklarının muhafazası için tüm tedbirlerin alınması uygun görülmüş, tensip ara kararları ile verilen tedbirlerin kesin mühlet süresi içerisinde aynen devamına karar verilmiştir. Kesin mühlet içinde daha önce atanan Konkordato Komiseri Tuncay Şimşek'in komiserlik görevinin devamına karar verilmiştir. İİK'nın 304/1 nci maddesi uyarınca dosya komiseri tarafından rapor hazırlanarak mahkememize tevdi edilmesine, dosyanın denetlenebilmesi bakımından duruşmanın 26/06/2024 günü saat 15:20 bırakılmasına karar verildi.

Mahkeme duyurdu: Bursa'da 3 firma daha konkordato ilan etti! Haber

Mahkeme duyurdu: Bursa'da 3 firma daha konkordato ilan etti!

Bursa'da iflaslarla beraber konkordato ilan eden firmalarda artış sürüyor. Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, Bursa'da faaliyet gösteren 3 firma hakkında önemli bir karara imza attı. Konkordato için mahkemenin kapısını çalan 3 şirketin talebi onaylandı. "TEDBİRLER HALEN YÜRÜRLÜKTE" Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, görülmekte olan konkordato (adi konkordatodan kaynaklanan (İİK 285 İla 308/h)) davası nedeniyle davacılara 28/02/2024 tarihli tensip kararlarıyla birlikte üç aylık geçici konkordato mühleti verildiği bildirildi. Yapılan duyurda şu ifadeler kullanıldı: Davacı-borçlular adına kayıtlı tüm taşınır ve taşınmaz malların üçüncü kişilere devri, ikinci bir karara kadar yasaklanmıştır. Borçlu, mahkemenin izni dışında mühlet kararından itibaren rehin tesis edemez, kefil olamaz, taşınmaz ve işletmenin devamlı tesisatını kısmen dahi olsa devredemez, takyit edemez ve ivazsız tasarruflarda bulunamaz. İ.İ.K'nın 288/1 maddesine göre geçici mühlet, kesin mühletin sonuçlarını doğuracağından İİK'nın 294, 295, 296 ve 297 maddeleri kıyasen uygulanarak geçici mühlet içinde davacı aleyhine 6183 Sayılı Kanuna göre yapılan takipler de dahil olmak üzere hangi nedene dayanırsa dayansın her türlü ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve muhafaza işlemleri de dahil tüm takip işlemlerinin yapılmaması yönünde ihtiyati tedbir kararı verilmiştir. 28/02/2024 tarihinden itibaren yeni icra ve iflas takibi yapılamayacaktır. Tedbirler İ.İ.K.'nın 206'ncı maddesinin 1'inci sırasında yazılı imtiyazlı alacaklar ve rehinle temin edilmiş alacaklar açısından hüküm ifade etmez. Geçici mühlet içinde görev yapmak üzere bir konkordato komiserleri atanmıştır. Mali konularda uzman komiser olarak Savaş Altan ve Avukat Muhsine Tülin Kavasoğlu atanmıştır. Davacıların alacaklı olduğunu iddia edenler iş bu ilanın yayınlandığı günden itibaren yedi (7) günlük kesin süre içerisinde dilekçe ile itiraz edebilir, konkordato mühleti verilmesini gerektiren bir hal bulunmadığını delilleri ile birlikte ileri sürebilir. Geçici mühletin uzatılması veya sürenin dolmasından önce ortaya çıkabilecek mühim sebeplerle süre sonunun beklenmesine gerek kalmaması ihtimali bulunduğundan duruşma günü belirlenmemiştir. İŞTE KONKORDATO İLAN EDEN O FİRMALAR... PGM Home Mobilya İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi | Kuruluş: 2021 | Yer: İnegöl Prandolgroup Mobilya Tekstil Gıda İnşaat Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi | Kuruluş: 2019 | Yer: İnegöl Overseas For Trading Mobilya Dış Ticaret Limited Şirketi

Bursa'da yuva kurmaya hazırlananlara kötü haber: Taksit uygulaması kaldırılıyor Haber

Bursa'da yuva kurmaya hazırlananlara kötü haber: Taksit uygulaması kaldırılıyor

Merkez Bankası'nın kredi kartı komisyonuna getireceği tavan fiyat uygulaması mobilya tedarikçilerini harekete geçirdi. Suntacılar, sünger, kumaş, nalbur, aksesuar satışı yapan firmalar başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren mobilya yan sanayi firmaları, müşterilerine uyarı yazısı göndermeye başladı. Gönderilen yazıda şu ifadeler kullanıldı; “Mart ayı itibari ile Merkez Bankası'nın kredi kartı komisyonuna tavan getirebilmesi ihtimali ile bankalar alışverişlerde tüketiciye sundukları ekstra taksitleri kaldırma ihtimalinden dolayı kredi kartlarına artı taksit imkanımız olmayacaktır. Bu nedenden dolayı açık hesabı olan müşterilerimizin Mart ayı gelmeden hesaplarını kapatmalarını önemle rica ederiz.” MOBİLYACILARDAN TCMB'YE ÇAĞRI Merkez Bankasının kredi kartı komisyonuna getireceği tavan fiyat uygulaması sonrası taksit sayılarının düşeceği iddiaları İnegöllü mobilyacıları harekete geçirdi. Taksit sayılarının düşmesini değil, artmasını isteyen İnegöllü mobilyacılar Ankara nezdinde çalışma başlattı. Konuyla ilgili açıklama yapan İnegöl Mobilyacılar Odası Başkan Özcan Ayhan, “Mobilyada taksit sisteminin kalkmaması için gerekli başvurular yapıldı. Biz de bu başvuruların arkasındayız” dedi. Konuyu değerlendiren yapan İnegöl Mobilyacılar Odası Başkan Özcan Ayhan, “Şu ana kadar resmileşmiş bir şey yok. Ama böyle bir konuşma var. Bakan Mehmet Şimşek şu an kredi kartlarıyla ilgili böyle bir çalışmamız var demedi. Hatta taksit sayıları mobilya ve perakende sektöründe azaltılacak, baya etkileyecek gibi bir endişe vardı. TİM Başkan Vekili Ahmet Güleç’in de konuyla ilgili bir yazısı var. Kaldırılmaması gerektiğine dair tavsiyesi var. Biz de aynen bu görüşe katılıyoruz. Çünkü Ramazan bayramından sonra düğün sezonu başlıyor. 600-700 bin liraya yakın bir evlenme cemiyeti oluyor. Sadece mobilya değil, beyaz eşya, perde, halı, kuyumcu vs. birçok sektörü ilgilendiren bir toplu mevsimsel düğün sezonu. Biz bu sezondan hakkımıza düşen payı almak istiyoruz. Gençleri de zor durumda bırakmamak için mobilyada taksit sisteminin kalkmaması için gerekli başvurular yapıldı. Biz de bu başvuruların arkasındayız. Sezonumuz bizim için sıkıntılı başlamasın. Ekonomi ancak ticaretle, ihtiyaçları almakla düzelir. Bizim de ürettiğimiz ürünler bir ihtiyaçtır. Biz taksit sayılarının artırılmasını talep ediyoruz. Hem de genelde bir kota koyularak Türkiye genelinde yeni evlenecek gençlerimize çok uygun şartlarda evlenme kredileri verilmesini destekliyoruz. Çünkü biz birbirimize bağlıyız. Bizim sektörümüz yavaşlarsa, bu birçok sektörü etkiler. Ayrıca istihdam sağlıyoruz ve bizim de çalışanlarımız var. Onlar da evlerine bakıyor. Sektör büyüdü. Milyonlarca nüfusa hitap ediyor. İnşallah bize yarayan, uygun bir düzenleme yapılır. Hem gençlerimiz mutlu olur hem de biz mutlu oluruz. İnegöl Mobilyacılar Odası da bu konuda çalışma başlatacak. Taksit sayılarının artırılması konusunda Ankara nezdinde bizlerde çalışma başlattık.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.