Hava Durumu

#Mudanya

Bursa Hakimiyet - Mudanya haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Mudanya haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Bursa Mudanya'daki orman parkı 20 yıllığına kiralanacak! Aylık 16 bin 666 TL... Haber

Bursa Mudanya'daki orman parkı 20 yıllığına kiralanacak! Aylık 16 bin 666 TL...

Bursa'da bir orman parkının daha kiralanması için ihale açıldı. Bursa Orman İşletme Müdürlüğü, Mudanya Orman İşletme Şefliği Amenajman Planı 207 Nolu bölme içerisinde kalan Altıntaş Çamlıbel Konaklamasız Orman Parkı'nın işletmesinin kiraya verilmesi için 2886  Sayılı  Devlet  İhale  Kanunu  ile Orman  Parkları  Yönetmeliği’nin  10 'uncu  maddesi  uyarınca  Açık  İhale  (Kapalı teklif)  usulü  ile  ihale  yapılacağını duyurdu. TAM 115 BİN METREKARE! 11.59 hektar (115 bin 900 metrekare) olduğu belirtilen orman parkı tesissiz şekilde 20 yıllığına kiralanacak. Altıntaş Mahallesi Tilkitepe mevkiinde bulunan orman parkının yıllık 200 bin TL'den (aylık 16 bin 666 TL) kiralanması hedefleniyor. İhale 23 Temmuz 2024 Salı günü saat 11.00'de gerçekleşecek. İHALE DUYURUSU YAYIMLANDI: KİRACI BUNLARI İNŞA EDECEK Bursa Orman İşletme Müdürlüğü'nün yayımladığı ihale duyurusunda şu ifadelere yer verildi: Altıntaş Çamlıbel  Konaklamasız Orman  Parkı içerisinde  Önerilen  Yer  Alacak  olan  diğer  tesisler  yüklenici  (İşletmeci) tarafından  yapılarak  2 Adet Kır Kahvesi 250 m2, 2 Adet Kır Lokantası 250m2, 2 Adet Büfe 18m2, 1 Adet Yöresel Ürün Satış Yeri 30m 2 Plan Tasdik sınırı, Kıyı Kenar Çizgisi, Tel İhata, Öneri Taşıt Yolu, Mevcut Taşıt Yolu, Otopark 32 Araç 2x5m, Yürüyüş Yolu,  4 Adet Seyir Terası 15 m2, 1 Adet Seyir Terası 250 m2, 1 Adet İbadethane 30 m2, 2 Adet Çocuk Oyun alanı 80 m2, 11 Adet Kameriye 10 m2, 2 Adet WC 2E+1B+1EN 30 m2, 1Adet İdari Bina 60 m2 ve 2 Adet Giriş Kontrol Ünitesi 12 m2 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 25 ve Ek 8’inci maddesi uyarınca kiraya verilmesi.

Bursa'daki klima krizinde yeni perde! Bu kez minibüsler... Haber

Bursa'daki klima krizinde yeni perde! Bu kez minibüsler...

Bursa'da bunaltıcı sıcaklara rağmen toplu taşımada açılmayan klimalar büyük tepki çekiyor. Her yaz olduğu gibi bu yaz da kavurucu sıcaklar altında toplu taşımayla seyahat eden Bursalı vatandaşlar, klimaların açılması için Büyükşehir Belediyesi'ne çağrıda bulundu. Büyükşehir Belediyesi de gelen tepkiler üzerine tüm toplu taşıma araçlarında sıcaklığın tüm yaz boyunca 22 derecede tutulacağını açıkladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım şirketi BURULAŞ, 20 kişiden oluşan ekibiyle klima denetimlerini sürdürürken bir şikayet de minibüs kullanan yolculardan geldi. BU KEZ MİNİBÜS YOLCULARI İSYAN ETTİ Kentin çeşitli güzergahlarında hizmet veren minibüsler aşırı sıcaklara rağmen tehlikeye aldırış etmeden aracın kapısını açıp seyrederek ya da camları açarak yolcuları serinletmeye çalışıyor. Şikayetvar üzerinden tepkisini dile getiren bir vatandaş, klima açmayan minibüs şoförüne tepki göstererek yetkililere çağrıda bulundu. Vatandaş derdini şu ifadelerle dile getirdi: 26 Haziran Çarşamba saat 14 civarı Bursa-güzel yalı hattında yer alan 16 AGM 097 plakalı minibüsün bindim. Klima açık olmadığı için şoför beye söyleyerek klimayı açmasını istedim. İçeride sıcaktan oksijen kalmamış durumdaydı. Aldığım cevap az önce on on beş dakika açıktı oldu. Bunun karşılığında, az önce açık olmasının bize faydası olmadığını söyledim. Klimayı açar gibi yapıp iki dakika sonra kapayarak kendi camını açmış ve tüm yolu bu sıcakta, yolcular için cehenneme çevirmiştir. Ne yapmamız gerekiyor? Kibar olmak, rica etmek yeterli olmuyorsa, bu hattın şoförleri ile kavga mı etmeliyiz. Bu sıcaklarda klima açmamak ne demek? Bu konu hakkında çözüm üretmenizi rica ederim.

Bursa'da sahiller ve plajlar işgal altında! Al-Mudanya... Haber

Bursa'da sahiller ve plajlar işgal altında! Al-Mudanya...

Türkiye sığınmacı ve kaçak sorunu her geçen gün derinleşiyor. Toplumsal sorunların da doğduğu Türkiye’de bazı mahallelerde Türkçe konuşan birilerini bile bulmak zorlaştı. Yeniçağ Gaztesi'nden Baybars Fatih Ergün'ün haberine göre; Yaz aylarının gelmesiyle de sahillere Suriyeliler ve kaçak Afgan ve Pakiler çöktü. Bir yeni görüntü de Bursa’nın ilçesi Mudanya sahilinden geldi. Bir sosyal medya kullanıcısının paylaştığı videoda sahilin Suriyeliler dolup taşıdığı görüldü. Neredeyse Türk’ün çok az olduğu sahile Suriyeliler adeta çöktü. Aileleriyle sahile gelmek isteyen Türkler manzarayı görünce geri dönüyor. Daha önce de İstanbul Florya sahilinde görüntüler gelmişti. BURSA KUMSAZ’DAN DA BENZER GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKMIŞTI Bursa Kurşunlu Kumsaz sahilini de resme Suriyelilerin doldurduğu görülmüş ve bir vatandaş duruma isyan etmişti. Ayrıca tuvalet olmasına rağmen Suriyelilerin yeşilliklere tuvaletlerini yaptığı ve bunu fark eden vatandaşların de denize giremeden plajı terk ettiği belirtilmişti. Bir vatandaş durumu kameraya alarak şu ifadeleri kullanmıştı: Suriyeliler yüzünden gitmek zorunda kaldık. Tuvalet var, kenardaki yeşilliklere tuvaletlerini yapıyorlar. Denize giremiyoruz. Çadırları kaldırmaları için polisler anons yapıyor. Kaldırıyor gibi yapıyorlar kaldırmıyorlar. Tuvaletin yanlarına bile oturmuşlar şaka gibi… TÜRKİYE’DE SIĞINMACI VE KAÇAK SORUNU BÜYÜYOR Türkiye’de Suriyeli sığınmacı ve kaçak sorunu gün giderek büyüyor. Sığınmacı sorunu ülke gündemindeyken Suriyeli sayısı da artıyor. Türkiye’de bazı mahallelerde Türklerin bile olmadığı görülmüştü. Suriyelilerin yoğunluk olduğu ilçe veya mahallelere küçük Şam da deniliyor. Mayıs 2024 verilerine göre, Türkiye genelinde kayıtlı 3 milyon 115 bin 536 kişi bulunuyor. İstanbul, 530 bin 748 kişi ile Suriyeli nüfusun en yoğun olduğu şehir konumuna geldi. Ancak günlük yaşantımızda karşılaştığımız manzara, bu sayının gerçek durumu yansıtmadığını açıkça ortaya koyuyor.

Bursa'da bu okulda çocuklar ölümle burun buruna: En ufak sarsıntıda yıkılacak... Haber

Bursa'da bu okulda çocuklar ölümle burun buruna: En ufak sarsıntıda yıkılacak...

Bursa'nın Mudanya ilçesinde 4 Aralık 2023'de meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremin ardından Hatice İsmail Hakkı Kayan Ortaokulu A bloğunun kolonları ciddi hasar aldı. Kolonların taşıyıcılığının yitirdiğini gören veliler tepki göstererek çocuklarını okula göndermedi. 2 hafta süren velilerin mücadelesi sonucu A blokta durum tespiti incelemesi yapıldı. İnceleme sonucunda A blokta ders gören öğrenciler B bloğa taşınarak sabahçı ve öğlenci olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Aradan geçen 1 yılın ardından tahliye kararı çıkan A blokta hiçbir uygulama yapılmadığı gibi bir yan binada eğitim gören öğrenciler aylar boyunca yıkım tehlikesi bulunan binanın önünde teneffüse çıktı. Tahliye edilen binanın bir an önce yıkılması gerektiğini söyleyen veliler, hemen yıkılmayacaksa bile binanın etrafında bariyer konularak çocukların yaklaşmasını engellenmesini istedi. “DEPREMİN BİR SAATİ VE ZAMANI YOK, ELİMİZ YÜREĞİMİZDE” Çocuklarını okula gönderirken tedirgin olduğunu dile getiren Hatice İsmail Hakkı Kayan Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı Meliha Tokdemir, “Mudanya'da yaşadığımız depremden sonra A blok hasar gördü. Kolonlar hasar alınca biz veliler toplanarak çocuklarımızı okula göndermedik. 2 haftalık bir süreç sonunda A blok kapandı. Daha sonra karot incelemeleri yapıldı. İnceleme sonucunda A blok tahliye edildi, B blokta öğrenciler sabahçı ve öğlenci olmak üzere ikili sisteme geçildi. Artçı depremler oldukça B blok da sallanıyor. Her artçıda öğrenciler korkarak dışarıya çıktı. Raporlama yapıldı ama ne idareye ne de bize bilgi verilmedi. Bir veli olarak benim hakkım bunu öğrenmek. Güçlendirilme olacaksa bir an önce yapılması lazım. Ne olacağı hakkında okulun akıbetini hiç kimse bilmiyor. Depremin bir saati ve zamanı yok, aniden olan bir şey ve hep elimiz yüreğimizde. Çocuklarımıza bir şey olursa bunun hesabını kim verecek?” şeklinde konuştu. “BU YIL EĞİTİMDEN ÇOK CAN KORKUSU YAŞADIK” Yetkililerden çocukların can güvenliğini korumalarını isteyen Tokdemir, “A blok ve B blok yan yana ve çocuklar teneffüs saatlerinde bahçede oyun oynuyor. Teneffüs saatinde bir deprem olsa çocuklar binanın altında kalacak. İlgili kurumlara söyledik, tahliye edilen blokta hemen bir yıkım yapılmayacaksa en azından etrafını bariyerle çevrilmesini istiyoruz. Çocuklarımızın tahliye edilen binaya yaklaşması engellensin istiyoruz. Diğer bloğun da raporlarını bize şeffaf bir şekilde gösterilmesini istiyoruz. Biz de gönül rahatlığıyla çocuklarımızı göndermeye devam edelim. Bu yıl eğitimden çok can korkusu yaşadık” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.