Hava Durumu

#Osmangazi Belediyesi

Bursa Hakimiyet - Osmangazi Belediyesi haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Osmangazi Belediyesi haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Bursa'daki 6 mahalle için yıkım kararı çıktı! Adresleri duyuruldu Haber

Bursa'daki 6 mahalle için yıkım kararı çıktı! Adresleri duyuruldu

Bursa'daki belediyelerin metruk yapılarla mücadelesi hız kesmiyor Bursa'da yıkılacak derecede tehlike oluşturduğu belirtilen 6 metruk bina hakkında mail-i inhidam raporu hazırlandı. 6 MAHALLEYİ KAPSIYOR Bursa'nın Yıldırım ilçesindeki Karapınar, Meydancık ve Arabayatağı mahalleleri ile Osmangazi ilçesindeki Alacahırka, İvazpaşa ve Kocanaip mahallelerinde bulunan bazı binalar hakkında yıkım kararı alındı. ADRESLERİ TEKER TEKER PAYLAŞILDI Belediyeler tarafından yapılan duyuruda 6 binanın adresleri de yer aldı. Yıkımı yapılacak binaların adresleri şöyle: OSMANGAZİ Alacahırka Mahallesi 1. Bahçe Sokak. No:6  Ada: 5994 Parsel: 13 İvazpaşa Mahallesi Taşocağı Sokak No:22  Ada: 6229 Parsel: 3 Kocanaip Mahallesi 5. Çayır Sokak No:13  Ada: 6212 Parsel: 17 YILDIRIM Karapınar Mahallesi 417. Sokak No:1-1  Ada: 6212 Parsel: 17 Meydancık Mahallesi Hüseyin Sokak No: Bila (28 Batı arkası) Arabayatağı Mahallesi 4. Kayın Sokak no:7 müştemilatı BELEDİYELER SÜRE VERDİ: YIKILMAZSA CEZASI VAR! Yapılan açıklamada vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden metruk binaların, yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere göre yıkımının süreceği belirtildi. Belediyelerden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Belediyemiz teknik elemanlarca yapının yıkılacak derecede tehlike oluşturduğu görülerek mail-i inhidam raporu düzenlenmiştir. Yapı sahibi olarak, mail-i inhidam yapının tarafınızdan 10 gün içerisinde güvenliğinin alınarak yıkılması ve molozlarının kaldırılması gerekmektedir. Yukarıda ilanı yapılan yapılar 30 günlük ilanı müteakip 10 gün içerisinde yıkılmadığı takdirde, 3194 sayılı İmar Kanununun 39. maddesi uyarınca belediyemizce resen yıkılarak yıkım masrafının %20 fazlası ile tarafınıza tahakkuk ettirilecektir.

Bursa'da "bayram bahşişi" isteyen çöpçüler, vatandaşı kızdırdı! "Hangi kanunda yazıyor?" Haber

Bursa'da "bayram bahşişi" isteyen çöpçüler, vatandaşı kızdırdı! "Hangi kanunda yazıyor?"

Her bayram olduğu gibi bu bayram da bahşiş isteyen belediye çalışanı temizlik görevlileri, vatandaşları kızdırdı. "İNSANLARI RAHATSIZ EDİYORLAR" Şikayetvar adlı platform üzerinden Osmangazi Belediyesi'ne çağrıda bulunan vatandaşlar, söz konusu durumdan şikayetçi olduklarını, bayram adı altında yapılan bu uygulamanın son bulmasını istedi. Ela isimli bir vatandaş, tepkisini şu ifadelerle dile getirdi: "Bursa Osmangazi Belediyesi Panayır Mahallesi'ne bakan, kendi deyimleri ile temizlik görevlileri, her bayram sabahın erken saatlerinde 'çöpçüye bahşiş' diye bağırarak para toplamaya çalışıyorlar. Israrla aynı yerden 3-4 defa geçip aynı cümleyi 10 defa kurarak insanları rahatsız ediyorlar. Bu bir değil, iki değil; bu hangi kanunda yazıyor? Biz belediyenin işçisine işini yaptığı için bahşiş vermek zorunda mıyız? O zaman her işini yapan gidip bahşiş istesin. Bu durumdan son derece şikayetçiyim. Kurban Bayramı adı altında yapılan bu uygulama son bulsun. "OSMANGAZİ BELEDİYESİ BU İŞE BİR EL ATMALI" Murat isimli bir yurttaş ise belediye şu sözlerle seslendi: Bayram zamanlarını Bursa'nın muhtelif ilçelerinde geçirdim. Hiçbir ilçede belediyenin temizlik personellerinin "çöpçüye bahşiş" diye sabah sabah ortalığı ayağa kaldırdıklarını görmedim. Özellikle Panayır Mahallesinde bu durumu sıklıkla yaşıyoruz. Aynı sokaktan kırk gere geçerek "çöpçüye bahşiş" diyerek ortalığı birbirine katmak bayram sabahlarında istemediğimiz bir durum. Temizlik görevlilerinin yapmış olduğu işe sonsuz saygı duyuyorum ama maddi anlamda bir bayram parasını belediyenin halletmesi lazım. Bugün de mesela geri dönüşüm arabası geldi, o da geri dönüşüm görevlisine bahşiş diye bağırıyor. Bu zamanda bunlar yanlış işler, Osmangazi Belediyesi bu işe bir el atmalı.

Bursa'nın o mahallesi hakkında flaş imar kararı! Belediye encümeni onayladı: 18. madde... Haber

Bursa'nın o mahallesi hakkında flaş imar kararı! Belediye encümeni onayladı: 18. madde...

Osmangazi Belediyesi, Ovaakça Eğitim mahallesindeki çeşitli noktalar için hazırlanan imar planlarındaki değişiklikleri ada ve parsel numaralarıyla teker teker paylaştı. PARSEL PARSEL DUYURULDU Osmangazi Belediye Başkanlığı tarafından yapılan duyurular şu şekilde: PANAYIR MAHALLESİ Ovaakça Eğitim mahallesi 10584 ada 1-2, 10585 ada 1, 10586 ada 1-2-3, 10587 ada 1, 10588 ada 1-2-3-4, 10589 ada 1-2, 10590 ada 3-4-5-6-7-8, 10591 ada 1-2, 10592 ada 1-2, 10593 ada 1-2-3-4, 10594 ada 1-2-3, 10595 ada 1-2-3, 10596 ada 1-2-3-4, 10597 ada 1-2-3-4, 10598 ada 1, 10599 ada 1 ve 10600 ada 1 parselleri kapsayan düzenleme sınırında 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 18. maddesine istinaden hazırlanan düzenleme Belediye Encümeni'nin 28.05.2024 tarih ve 1026 sayılı kararı ile onaylanmış olup, düzenlene harita ve hesap cetvelleri 06.06.2024 – 06.07.2024 tarihleri arasında 1 ay süre ile Osmangazi Belediyesi askı ilan panosu ve belediyemiz internet sitesinde askı ilanına çıkarılmıştır. Parsel maliklerine veya mirasçılarına ilanen tebliğ olunur. İMARDA 18 UYGULAMASI NEDİR? 18 madde uygulaması, 3194 sayılı İmar Kanununun 18. Maddesine dayanılarak yapılmaktadır. 18. madde uygulaması ile imar sınırları içinde bulunan üzerinde bir yapı olan ya da olmayan arsalar, araziler, maliklerinin rızası alınmaksızın bir uygulamaya tabi tutulmaktadır.  Bu uygulama ile mevcut ada ve parseller yeniden düzenlenerek imar planında belirlendiği şekilde ayrılmakta ya da birleştirilmektedir. Yapılan bu işleme tevhit denir. Bu uygulama yapılırken arsa ve arazi sahiplerinin taşınmazlarına düzenleme ortaklık payı adı verilen işlem ile yüzde kırkına kadar bedelsiz el konulabilmektedir. El koyma işleminde üst sınır yüzde kırktır. Bu oran yüzde yirmi, yüzde otuz ya da daha az olabilir.

Bursa Osmangazi Belediyesi tuvaletleri kiraya verecek! Haber

Bursa Osmangazi Belediyesi tuvaletleri kiraya verecek!

Tasarrufu Osmangazi Belediyesi’ne ait tuvaletlerin 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunun 45. Maddesine istinaden Açık İhale Usulü ile ihale edileceği duyuruldu. Soğukpınar, Çağlayan, Hüseyinalan, Ovaakça ve Tuzaklı mesire alanlarında bulunan tuvaletlerin ihalesi 25 Haziran günü saat 14:00'te gerçekleştirilecek. Belediye, söz konusu tuvaletleri aylık 4 bin 400 TL ile 5 bin 300 TL arasında değişen tutarlarla kiraya verecek. 'ÜCRETSİZ TUVALET' MÜJDESİ YARGIYA TAKILMIŞTI Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, halkın temel ihtiyaçlarına erişimini ücretsiz sağlaması adına Şehreküstü Camisi tuvaletlerini ücretsiz yaptı. Ücretinin 10 lira olması sebebiyle büyük tepki çeken umumi tuvaletlerin ücretsiz olması kararı vatandaşların yüzünü güldürürken, halkın menfaatine olan bu karar yargıya takıldı. Tuvaletin mevcut işletmecisi tarafından açılan dava sonucu Bursa 3. İdare Mahkemesi’nce yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bu karar, Şehreküstü Camisi tuvaletlerinin ücretsiz hale gelmesini ise bir süreliğine duraksattı. İnsani bir ihtiyacı üzerinden para alınmasını doğru bulmadıklarını ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, “Geçmiş yönetim ile işletmeci arasında işgaliye protokolü imzalanmış ve tuvaletin kullanım hakkı verilmiştir. Yapılan sözleşmede yer alan ‘belediyece gerek görüldüğünde yerin kullanımı iptal edilebilir’ maddesine istinaden sözleşmeyi iptal ederek, tuvaletleri ücretsiz yapma kararı aldık. Mahkeme tarafından verilen yürütmesi kararı, bu uygulamamızı duraksamaya uğrattı. Mahkeme kararına saygı duyuyoruz. Gerekli yasal yollar dahilinde, kamu hizmetlerinin ücretsiz ve erişilebilir olması yönündeki mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

Bursa'daki 2 mahallede yıkım kararı alındı: Belediye süre verdi: O adresler... Haber

Bursa'daki 2 mahallede yıkım kararı alındı: Belediye süre verdi: O adresler...

Bursa'daki belediyelerin metruk yapılarla mücadelesi tam gaz sürüyor.  Bursa'da yıkılacak derecede tehlike oluşturduğu belirtilen bazı binalar hakkında mail-i inhidam raporu hazırlandı. 2 MAHALLEYİ KAPSIYOR: ADRESLERİ PAYLAŞILDI Bursa'nın Osmangazi ilçesinde bulunan Alacahırka ve İvazpaşa mahallelerinde bazı binalar hakkında yıkım kararı alındı. Osmangazi Belediyesi'nden yapılan duyuruda binaların adresleri de yer aldı. Yıkımı yapılacak binaların adresleri şöyle: Alacahırka Mahallesi 1. Bahçe Sokak. No:6 Ada: 5994 Parsel: 13 İvazpaşa Mahallesi 2. Taşocağı Sokak No: 4-6  Ada: 6229 Parsel: 3 BELEDİYE SÜRE VERDİ: CEZASI VAR Yapılan açıklamada vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden metruk binaların, yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere göre yıkımının süreceği belirtildi. Belediyeden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Belediyemiz Teknik Personeli tarafından gözlemsel olarak incelenen yapınız ile ilgili 3194 Sayılı İmar Kanunu 39 uncu madde kapsamında rapor düzenlenmiştir. Yapı sahibi olarak metruk/mail-i inhidam durumunda olan yapınızın tarafınızdan 30 gün içerisinde güvenliğinin alınarak tadilat yapılması veya yıkılması, molozlarının ruhsatlı döküm sahalarına kaldırılması gerekmektedir. Yapılar ile ilgili 30 günlük süre içerisinde gerekli işlemler yapılmadığı takdirde , ilgili kanun maddesi gereğince  tarafımızca resen gerçekleştirilecektir. Yapılan işlemlere ait masrafın yüzde 20 fazlası ile tarafınıza tahakkuk ettirilecektir.

Bursa’nın ilk halk lokantası açıldı! 4 çeşit yemek 80 TL... Haber

Bursa’nın ilk halk lokantası açıldı! 4 çeşit yemek 80 TL...

Vatandaşlara ekonomik fiyata, sağlıklı yemekler sunmak isteyen Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın ilk halk lokantasını açtı. ÇALIŞMA SAATLERİ BELLİ OLDU Osmangazi Meydanı’nda açılan Osmangazi Halk Lokantası, hafta içi her gün saat 11.00 ile 15.00 saatleri arasında vatandaşlara hizmet verecek. 4 ÇEŞİT YEMEK 80 TL Hafta sonları ve resmi tatillerde ise kapalı olacak. Günlük bin kişilik yemek çıkacak olan Halk Lokantası’nda dört çeşit yemek 80 TL'den satılacak. İLK SERVİSİ BAŞKAN AYDIN YAPTI Önlüğü giyip tezgahın arkasına geçen Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Osmangazi Halk Lokantası ile dar gelirli vatandaşlara ucuz fiyata yemek yeme imkanı sunacaklarını söyledi. Aydın, "Halk lokantasında yemekler self servis şeklinde olacak. Aynı anda 300-350 kişiye hizmet verilecek. İlk etapta günlük bin kişilik yemek imkanı sunacağız. hedefimiz esnafa rakip olmak değil, onlarla rekabet etmek değil. Dar gelirli vatandaşlarımıza uygun fiyatlı yemek hizmeti vermek. İleride belki de farklı noktalarda yine aynı hizmeti verebiliriz” dedi. İlk günün menüsünde ise mercimek çorbası, dana orman kebabı, pirinç pilavı ve ayran yer aldı. “HER YANLIŞ HESAPLADIĞINIZ ENFLASYON HANESİ VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇALINIYOR” CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk ise, "Sosyal belediyecilik anlamında her zaman söylediğimiz önce vatandaşımızın derdi ile dertleneceğiz. Ama yerelde bize düşen her türlü katkıyı koymak için yola çıktık" şeklinde konuştu. Çok sayıda davetlinin ve vatandaşın katıldığı Osmangazi Halk Lokantası açılışı, kurdele kesimiyle gerçekleşti. Önlüğü giyen Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, gelen vatandaşlara yemek dağıtımını gerçekleştirdi.

Bursa'daki üç mahalle için imar duyurusu! TOFAŞ fabrikasının yanındaki tarlalar... Haber

Bursa'daki üç mahalle için imar duyurusu! TOFAŞ fabrikasının yanındaki tarlalar...

Osmangazi Belediyesi çeşitli noktalar için hazırlanan imar planları hakkında açıklama yaptı. PARSEL PARSEL YAYIMLANDI Osmangazi Belediyesi, Demirtaş Mahallesi, Hamitler Mahallesi ve Panayır Mahallesi'nde çok sayıda noktada yapılan imar planı değişikliklerini duyurdu. Demirtaş ve Panayır'da İmar değişikliği kararı alınan binlerce dönümlük tarlaların TOFAŞ fabrikasının yanında olduğu görüldü. İşte Osmangazi  Belediyesi tarafından yapılan duyurular: Hamitler Mahallesi'nde 6396 ada 14, 17, 45, 46, 47, 48 ve 49 parselleri kapsayan alanda 3194 sayılı kanunun 18’nci maddesine göre hazırlanan ekli düzenleme belediyemiz encümeninin 19.03.2024 tarih - 697 sayılı kararıyla ve Bursa Büyükşehir Belediyesi encümeninin 08.05.2024 tarih 2024/1001 sayılı kararıyla onaylanmış olup, düzenleme harita ve hesap cetvelleri 27.05.2024 tarihinden itibaren 1 ay süre ile Osmangazi Belediyesi askı ilan panosu ve belediyemiz internet sitesinde www.osmangazi.bel.tr) askı ilanına çıkarılmıştır. Parsel maliklerine veya mirasçılarına ilanen tebliğ olunur. Panayır Mahallesi, 2336 ada 5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-17-18-91-92-93-94-95 sayılı parseller, 2338 ada 1 parsel, 2339 ada 1-2-3-4-5-6-7-8-9-65-66-67-68-69-70-71-72 sayılı parseller, Demirtaş 7732 ada 1-31-33-34-35, 7734 ada 1 parsel sayılı parsellerde 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 18.maddesine istinaden hazırlanan düzenleme Belediye Encümeni’nin 14.05.2024 tarih ve  898 sayılı kararı ile onaylanmış olup, düzenleme harita ve hesap cetvelleri  20.05.2024 tarihinden itibaren 1 ay süre ile  Osmangazi Belediyesi askı ilan panosunda askı ilanına çıkarılmıştır. Parsel maliklerine veya mirasçılarına ilanen tebliğ olunur. İMARDA 18 UYGULAMASI NEDİR? 18 madde uygulaması, 3194 sayılı İmar Kanununun 18. Maddesine dayanılarak yapılmaktadır. 18. madde uygulaması ile imar sınırları içinde bulunan üzerinde bir yapı olan ya da olmayan arsalar, araziler, maliklerinin rızası alınmaksızın bir uygulamaya tabi tutulmaktadır.  Bu uygulama ile mevcut ada ve parseller yeniden düzenlenerek imar planında belirlendiği şekilde ayrılmakta ya da birleştirilmektedir. Yapılan bu işleme tevhit denir. Bu uygulama yapılırken arsa ve arazi sahiplerinin taşınmazlarına düzenleme ortaklık payı adı verilen işlem ile yüzde kırkına kadar bedelsiz el konulabilmektedir. El koyma işleminde üst sınır yüzde kırktır. Bu oran yüzde yirmi, yüzde otuz ya da daha az olabilir.

Bursa Osmangazi Belediyesi'nden imar duyurusu! Tam 149 arsa parsel parsel açıklandı Haber

Bursa Osmangazi Belediyesi'nden imar duyurusu! Tam 149 arsa parsel parsel açıklandı

Osmangazi Belediyesi, Nilüferköy Mahallesi'nde çok sayıda noktada yapılan imar planı değişikliklerini duyurdu. Belediye tarafından yapılan duyuruda, "Nilüferköy, 6782 ada, 30-31-32-140-141-142-143-144-145-146-147-148-149-150-151-152-153-154-155-156-157-158-159-160-161-162-163-164-165-166-167-168-169-170-171-172-173-174 parsel, 6783 ada , 1-2 parsel , 10291 ada 22-23-24-576-577-578-579-580-581-582-583-584-585-586-587-588-589-590-591-592-593-594-595-596-597-598-599-600-601-62-603-604-605-606-607-608-609-610-611-612-613-614-615-616-617-618-619-620-621-622-623-624-625 parsel, 10292 ada 24-25-74-75-76-77-78-79-153-154-155-156-157-158-159-160-161-162-163-164-165-166-167-168-169-170-171-172-173-174-175-176-177-178-179-180-181-182-183-184-185-186-187-188-189-190-191-192-193-194-195-196-197-198-199-200 sayılı parsellerde 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 18.maddesine istinaden hazırlanan düzenleme Belediye Encümeni’nin 25.04.2024 gün ve 798 sayılı kararı ile onaylanmış olup, düzenleme harita ve hesap cetvelleri 06.05.2024 tarihinden itibaren 1 ay süre ile  Osmangazi Belediyesi askı ilan panosunda askı ilanına çıkarılmıştır. Parsel maliklerine veya mirasçılarına ilanen tebliğ olunur." ifadeleri kullanıldı. İMARDA 18 UYGULAMASI NEDİR? 18 madde uygulaması, 3194 sayılı İmar Kanununun 18. Maddesine dayanılarak yapılmaktadır. 18. madde uygulaması ile imar sınırları içinde bulunan üzerinde bir yapı olan ya da olmayan arsalar, araziler, maliklerinin rızası alınmaksızın bir uygulamaya tabi tutulmaktadır.  Bu uygulama ile mevcut ada ve parseller yeniden düzenlenerek imar planında belirlendiği şekilde ayrılmakta ya da birleştirilmektedir. Yapılan bu işleme tevhit denir. Bu uygulama yapılırken arsa ve arazi sahiplerinin taşınmazlarına düzenleme ortaklık payı adı verilen işlem ile yüzde kırkına kadar bedelsiz el konulabilmektedir. El koyma işleminde üst sınır yüzde kırktır. Bu oran yüzde yirmi, yüzde otuz ya da daha az olabilir. İşte Nilüferköy Mahallesi'nde imar planları değişen o parseller... 6782 ada, 30-31-32-140-141-142-143-144-145-146-147-148-149-150-151-152-153-154-155-156-157-158-159-160-161-162-163-164-165-166-167-168-169-170-171-172-173-174 parsel 6783 ada, 1-2 parsel 10291 ada, 22-23-24-576-577-578-579-580-581-582-583-584-585-586-587-588-589-590-591-592-593-594-595-596-597-598-599-600-601-602-603-604-605-606-607-608-609-610-611-612-613-614-615-616-617-618-619-620-621-622-623-624-625 parsel 10292 ada 24-25-74-75-76-77-78-79-153-154-155-156-157-158-159-160-161-162-163-164-165-166-167-168-169-170-171-172-173-174-175-176-177-178-179-180-181-182-183-184-185-186-187-188-189-190-191-192-193-194-195-196-197-198-199-200 parsel

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.