Hava Durumu

#Sıcak

Bursa Hakimiyet - Sıcak haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Sıcak haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Bursa Osmangazi Belediyesi'nden 'Kemal Sunal'lı paylaşım: Afrika’nın çöllerinde miyiz? Haber

Bursa Osmangazi Belediyesi'nden 'Kemal Sunal'lı paylaşım: Afrika’nın çöllerinde miyiz?

Osmangazi Belediyesi'nin sosyal medya hesaplarından, "Bursa’da mıyız? Afrika’nın çöllerinde mi? Belli değil" notuyla video paylaşımı yapıldı. Yönetmenliğini Kartal Tibet'in yaptığı başrolünde Kemal Sunal'ın oynadığı Şark Bülbülü adlı filmdeki çöl sahnesinin yer aldığı videoyla, Bursa'yı etkisi altına alan kavurucu sıcaklara atıf yapıldı. Söz konusu videoda, "Bursa’da mıyız? Afrika’nın çöllerinde mi? Belli değil. Sıcaktan yanıyoruz... O'nlar da yanıyor...  Bu sıcak günlerde hayvan dostlarımızı da unutmayalım " ifadeleri kullanıldı. HAYVANLAR SUSUZ KALIRSA NE OLUR? Uzmanlar, başta uzun süre susuz kalan kuşlar, kedi ve köpekler olmak üzere hayvanların derilerindeki elastikiyeti yitirdiğini ve bu dehidrasyonun onların bağışıklık sistemlerinin düşmesine, organlarının hızla tükenmesine sebep olduğunu söylüyor. Söz konusu nedenlerle hayvanlar aniden ölebiliyor. VALİLİK UYARDI: GÜNLERCE SÜRECEK Bursa Valiliği, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 4 ila 6 derece üzerinde seyredeceğini hatırlatarak, vatandaşları uyardı. Valilikten yapılan açıklama şu şekilde: "Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; ilimiz genelinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin 4 ila 6 C üzerinde seyretmesi ve önümüzdeki günlerde ilimizde en yüksek hava sıcaklığının 32-37 derece arasında olması beklenmektedir. Yüksek seyreden sıcaklıklar nedeniyle kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere vatandaşlarımızın günün en sıcak saatleri olan 11.00-16.00 saatleri arasında açık alanda bulunmamaları hususunda dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Geçerlilik Periyodu: 18.07.2024 - 15:00 / 22.07.2024 - 18:00."

Bursa'daki klima krizinde yeni perde! Bu kez minibüsler... Haber

Bursa'daki klima krizinde yeni perde! Bu kez minibüsler...

Bursa'da bunaltıcı sıcaklara rağmen toplu taşımada açılmayan klimalar büyük tepki çekiyor. Her yaz olduğu gibi bu yaz da kavurucu sıcaklar altında toplu taşımayla seyahat eden Bursalı vatandaşlar, klimaların açılması için Büyükşehir Belediyesi'ne çağrıda bulundu. Büyükşehir Belediyesi de gelen tepkiler üzerine tüm toplu taşıma araçlarında sıcaklığın tüm yaz boyunca 22 derecede tutulacağını açıkladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım şirketi BURULAŞ, 20 kişiden oluşan ekibiyle klima denetimlerini sürdürürken bir şikayet de minibüs kullanan yolculardan geldi. BU KEZ MİNİBÜS YOLCULARI İSYAN ETTİ Kentin çeşitli güzergahlarında hizmet veren minibüsler aşırı sıcaklara rağmen tehlikeye aldırış etmeden aracın kapısını açıp seyrederek ya da camları açarak yolcuları serinletmeye çalışıyor. Şikayetvar üzerinden tepkisini dile getiren bir vatandaş, klima açmayan minibüs şoförüne tepki göstererek yetkililere çağrıda bulundu. Vatandaş derdini şu ifadelerle dile getirdi: 26 Haziran Çarşamba saat 14 civarı Bursa-güzel yalı hattında yer alan 16 AGM 097 plakalı minibüsün bindim. Klima açık olmadığı için şoför beye söyleyerek klimayı açmasını istedim. İçeride sıcaktan oksijen kalmamış durumdaydı. Aldığım cevap az önce on on beş dakika açıktı oldu. Bunun karşılığında, az önce açık olmasının bize faydası olmadığını söyledim. Klimayı açar gibi yapıp iki dakika sonra kapayarak kendi camını açmış ve tüm yolu bu sıcakta, yolcular için cehenneme çevirmiştir. Ne yapmamız gerekiyor? Kibar olmak, rica etmek yeterli olmuyorsa, bu hattın şoförleri ile kavga mı etmeliyiz. Bu sıcaklarda klima açmamak ne demek? Bu konu hakkında çözüm üretmenizi rica ederim.

Bursa'da klima krizi! Vatandaştan Büyükşehir Belediyesi'ne çağrı: Denetim yapılsın Haber

Bursa'da klima krizi! Vatandaştan Büyükşehir Belediyesi'ne çağrı: Denetim yapılsın

Bursa'da toplu taşıma kullanan vatandaşlar, bunaltıcı sıcaklara rağmen açılmayan klimalar nedeniyle zor günler yaşıyor. Her yaz mevsimi olduğu gibi bu yaz da kavurucu sıcaklar altında toplu taşımayla seyahat eden Bursalı vatandaşlar, klima açılması Büyükşehir Belediyesi'ne çağrıda bulundu. BURULAŞ: ARAÇ İÇİ SICAKLIKLAR 22 DERECEDE TUTULACAK Gelen tepkiler üzerine açıklama yapan BURULAŞ, klimanın sıcak havalarda toplu taşıma araçlarındaki en önemli konfor unsuru olduğunu belirterek, "Bu amaçla uzun süredir bakım ve hazırlığı yapılan BURULAŞ Otobüs filosu ve BursaRay vagonları yaza hazır hale getirildi. BursaRay’da çalışan 138 vagon ve filomuzdaki otobüslerin % 84’ünün klima bakımları titizlikle tamamlanarak yolculu testleri bitirildi. Böylece hem Bursa Ray ve hem de Otobüslerimiz içerisinde sıcak havalarda serin yolculuk yapılabilecek. Tüm toplu taşıma araçlarımızda araç içi sıcaklıkları tüm yaz boyunca konfor derecesi olan 22 derecede tutulacak. Son günlerde Haziran ayına göre hava sıcaklıklarının normalin üzerinde seyretmesi ve yolcu yoğunluğuna bağlı araçlarımız içerisinde hissedilen sıcaklık yer yer değişkenlik gösterebilmektedir. Araçlarımızda soğuk hava kaybının önüne geçmek adına seyahat esnasında yolcularımızdan araç içi camlarını açmamalarını önemle rica ediyoruz." açıklamasında bulundu. KLİMA KRİZİ SÜRÜYOR: DENETİM YAPILSIN! Büyükşehir Belediyesi'nin klima açıklamasına rağmen bazı özel halk otobüsleri ve BURULAŞ otobüslerinde klimalar çalıştırılmıyor. Sıcaktan bunalan vatandaşlar açılmayan klimalar için Şikayetvar adlı platform üzerinden BURULAŞ'a seslendi. 91 numaralı Terminal hattında yolculuk eden bir vatandaş, "91 numaralı terminal hattında neden klima açılmıyor? Bu konuda hassas olunması gerekli; fenalık geçirenler var. Bunlar sizin de aileniz olabilirdi. Her gün göreve gittiğimiz zaman atlet çıkarıyoruz. Bu konu inşallah kısa zamanda çözülür çünkü herkes şoföre laf atıyor." ifadelerini kullandı. BURULAŞ ise vatandaşa, "Öncelikle yaşamış olduğunuz olumsuzluk için üzüntümüzü iletmek isteriz. 91 hattında görevli şoförlerimizi, klimaları araç içerisindeki yolcu sayısı ve ortam sıcaklığına göre kontrollü açmaları, eğer arıza var ise araç değişikliği için otobüs müdürlüğüne bilgi vermeleri konusunda uyarılmaları için otobüs müdürlüğümüze raporladığımızı bilgilerinize sunarız." cevabını verdi. "KLİMA AÇMAYAN OTOBÜSLERE CEZA YAZILSIN" Farklı bir yolcu ise, "Bursa yeşil halk otobüsleri, yazın en sıcak zamanlarında bile klima açmıyorlar. Genellikle 6F ve 6F/D araçları bu konuda gerekenin yapılmasını arz ederim. Dışarıda nefes alamıyoruz. Otobüslerin içi sauna gibi kalabalık, bir de klima açar mısınız dediğimizde şoförler hemen savunmaya geçip arızalı olduğunu söylüyorlar. Denetim yapılsın ve klima açmayan otobüslere ceza yazılsın." diyerek yetkililere çağrı yaptı.

Bursalıların klima isyanı sonrası BURULAŞ'tan 'camları açmayın' çağrısı: Bakımları tamamlandı! Haber

Bursalıların klima isyanı sonrası BURULAŞ'tan 'camları açmayın' çağrısı: Bakımları tamamlandı!

Her yaz mevsimi olduğu gibi bu yaz da kavurucu sıcaklar altında toplu taşımayla seyahat etmek zorunda kalan Bursalı vatandaşlar, klima açılmamasına isyan etti. Hem özel halk otobüsleri hem de BURULAŞ bünyesindeki otobüslerde klima açmayan şoförler, vatandaşları canından bezdirdi.  Tıka basa dolu otobüslerde seyahat eden vatandaşlar, yetkililere seslenerek çözüm bulunmasını istedi. BURULAŞ'TAN AÇIKLAMA: KLİMA BAKIMLARI TİTİZLİKLE TAMAMLANDI Gelen tepkiler üzerine BURULAŞ açıklama yayımladı. Klimanın sıcak havalarda toplu taşıma araçlarındaki en önemli konfor unsuru olduğunu belirten BURULAŞ, uzun süredir bakım ve hazırlığı yapılan otobüs filosu ve BursaRay vagonlarının yaza hazır hale getirildiğini bildirdi. BursaRay'da çalışan 138 vagon ve filodaki otobüslerin yüzde 84'ünün klima bakımları titizlikle tamamlandığını açıklayan BURULAŞ, Bursa'da serin yolculuk yapılabilceğini kaydetti. "YOLCU YOĞUNLUĞU NEDENİYLE..." BURULAŞ yetkilileri, son günlerde Haziran ayına göre hava sıcaklıklarının normalin üzerinde seyretmesi ve yolcu yoğunluğuna bağlı hissedilen sıcaklığın yer yer değişkenlik gösterebildiğini belirterek Bursa'daki tüm toplu taşıma araçlarında sıcaklığın tüm yaz boyunca 22 derecede tutulacağını açıkladı. "CAMLARI AÇMAYIN" BURULAŞ, toplu taşıma araçlarında soğuk hava kaybının önüne geçilmesi için seyahat esnasında yolculardan camları açmamalarını istedi. Ayrıca klimalar ile ilgili herhangi bir arıza ya da bildirimde bulunmak isteyen yolcular için 0850 850 99 16 no'lu telefon numarası paylaşıldı. ŞİKAYET YAĞDI Toplu taşıma araçlarında klimasız bir biçimde seyahat eden Bursalılar şikayetlerini Şikayetvar adlı platformdan dile getirdi. İşte bazı şikayetler...

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.