Hava Durumu

#Togg

Bursa Hakimiyet - Togg haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Togg haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Ve Bursalı Togg resmen başardı! Artık piyasanın lideri... Haber

Ve Bursalı Togg resmen başardı! Artık piyasanın lideri...

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerinden derlenilen bilgilere göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç satışları, yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 artarak 577 bin 981 adet oldu. Otomobil satışları, söz konusu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 artarak 462 bin 955'e çıkarken, hafif ticari araç satışları ise yüzde 8,7 azalarak 115 bin 26'ya geriledi. "TAM ELEKTRİKLİ" OTOMOBİL SATIŞLARINDA YÜZDE 223,1 ARTTI" Ocak-haziran döneminde, "tam elektrikli" otomobil satış sayısı yüzde 223,1 artışla 35 bin 636 oldu. Tam elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,6'dan yüzde 7,7'ye, hibrit otomobillerin payı ise yüzde 10,3'ten yüzde 14'e yükseldi. "Tam elektrikli", "uzatılmış menzil elektrikli" ve "hibrit" araçlar ele alındığında, toplam pazarın yüzde 22,5'inin, içinde elektrikli motor da bulunan araçlardan oluştuğu görüldü. TOGG RAKİPLERİNE FARK ATTI ODMD verilerine göre, elektrikli otomobil markaları arasında yükselişi devam eden Togg, yılın ilk yarısında da pazar liderliğini sürdürdü. Togg, yılın ilk 6 aylık döneminde 13 bin 21 adetlik satışla en yakın rakibine 9 bin 213 adet fark attı. Bu dönemde Togg'un elektrikli otomobil pazar payı yüzde 36,53 olarak kayıtlara geçti. Geçen yılın ocak-haziran döneminde 808 adet Togg T10X satışı gerçekleşmişti. İŞTE EN FAZLA SATILAN ELEKTRİKLİ MARKALAR Elektrikli otomobil pazarına marka bazlı bakıldığında ocak-haziran döneminde Togg'un ardından satışlarda 3 bin 808 adetle BMW ve 3 bin 82 adetle de Tesla sıralandı. KG Mobility (SsangYong) 2 bin 522 adetle dördüncü ve 1925 adetle Mercedes-Benz beşinci olarak sıralandı. Model bazlı ele alındığında ise söz konusu dönemde satış sıralaması, Togg T10X, Tesla Model Y, KG Mobility Torres, BMW 5 Serisi ve BMW X1 şeklinde gerçekleşti. HAZİRAN AYI SATIŞLARI Diğer yandan yalnızca haziran ayına bakıldığında, 8 bin 32 adetlik tam elektrikli otomobil pazarında Tesla 2 bin 670 satışla birinci, Togg 1733 satışla ikinci ve BMW 823 satışla üçüncü oldu. KG Mobility 403 satışla dördüncü sırada her alırken, Mercedes 393 satışla beşinci sırada konumlandı.

Togg'a konkordato şoku: Bursa'daki üretim hattını kuran dev firma ROBO iflasın eşiğinde! Haber

Togg'a konkordato şoku: Bursa'daki üretim hattını kuran dev firma ROBO iflasın eşiğinde!

2002 yılında bir grup deneyimli Elektrik-Elektronik Mühendisinin fikirlerine dayanılarak temelleri atılan, 2006 yılında da resmen kurulan teknoloji devi ROBO'dan kötü haber geldi. Başta otomotiv olmak üzere birçok sektöre endüstriyel otomasyon hizmeti veren, onlarca mühendis ve yüzlerce teknikerin çalıştığı ROBO, ekonomik zorluklar nedeniyle Kocaeli 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin kapısını çaldı. MAHKEME RESMEN DUYURDU: KONKORDATO İLAN EDİLDİ ROBO'nun konkordato talebini değerlendiren mahkeme, dev firmaya üç ay süreyle geçici mühlet tanıdı. Kocaeli 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, dev firmanın 9 Mayıs 2024 tarihi itibariyle konkordato kapsamında olduğunu bildirdi. Uzman isimler Ali Karakaş, Barış Küçük ve Hafiz Coşkun firmaya geçici konkordato komiseri olarak atandı. MAHKEMEDEN İFLAS UYARISI Mahkeme, davacıların söz konusu hükümlere yada komiserin ihtarlarına aykırı davranışı halinde mahkemece borçlunun malları üzerinde tasarruf yetkisinin kaldırılabileceği veya 292. madde kapsamında mühletin kaldırılarak konkordato talebinin reddine ve borçlunun iflasına karar verilebileceğine dikkat çekti. DEV FİRMALARLA İŞ YAPTILAR! TOGG FABRİKASI, OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ, ARÇELİK... Otomotiv robotik üretim hatlarında Türkiye’nin en büyük mühendislik firması olan ROBO, yerli otomobil Togg’un gövde üretim hattının robotik sistemlerini kurmuştu. ROBO ayrıca Osmangazi Köprüsü'nün portal sistemini, Arçelik ve BSH'nin üretim hatlarını kurdu. 4 ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERİYOR Ekonomik olarak sıkıntı yaşayan dev firma Kocaeli'deki firmasının haricinde yurt dışında kurduğu şirketlerle İngiltere, Almanya ve Romanya'da da faaliyet gösteriyor.

"Yılın Otomobili" adaylarından T10X , Bursa'da pistte test edildi! Haber

"Yılın Otomobili" adaylarından T10X , Bursa'da pistte test edildi!

OGD tarafından bu yıl 9. kez düzenlenen “Türkiye’de Yılın Otomobili” seçiminde aday belirleme süreci devam ediyor. Aday otomobiller arasında yer alan Togg T10X’in teknolojik ve teknik özelliklerini paylaşmak ve uluslararası standartlara sahip test pistini deneyimlemeye imkan vermek üzere Bursa Gemlik’teki Togg Teknoloji Kampüsü’nde test sürüş programı düzenlendi. Program kapsamında Togg Pazarlamadan Sorumlu Üst Yönetici (CMO) Talin Yıldız ve Trumore Dijital Stratejisti Serap Topaç T10X’e ilişkin sunum gerçekleştirdi. Daha sonra Togg’un test pistinde otomotiv gazetecileri tarafından Togg mühendisleri eşliğinde test sürüşleri ve detaylı incelemeler yapıldı. - 7 FİNALİST BU AY BELİRLENECEK Şubat 2023 ile Şubat 2024 arasında Türkiye otomobil pazarında satışa sunulan modeller arasından yapılan değerlendirme sonucunda 28 aday, “Yılın Otomobili” ödülünü almak için yarışıyor. OGD üyelerinin yapacağı test sürüşleri ve oylama sonucu aday modeller arasından belirlenecek 7 finalist otomobil nisan ayında açıklanacak. 21 Mayıs Salı günü Intercity İstanbul Park’ta yapılacak test sürüşünün ardından son oylama sonrasında finalist otomobiller arasından bir model, “Türkiye’de Yılın Otomobili” ödülünü kazanacak. Kazanan otomobil 11 Haziran’da Intercity İstanbul Park’ta düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak. “Türkiye’de Yılın Otomobili” seçimi için belirlenen aday 28 otomobil şunlar oldu: “BMW 5 Serisi, BYD Atto 3, Chery Omoda 5, Chery Tiggo 7 Pro, Chery Tiggo 8 Pro, Dacia Spring, DFSK Fengon 5, DFSK Fengon 500, DFSK Glory 580, Ford Mustang Mach-E, Honda ZR-V, Honda CR-V, Hongqi E-HS9, Hyundai Kona, Hyundai IONIQ 6, Jeep Avenger, Kia Cerato, Kia EV9, Leapmotor T03, Lexus LM, Mercedes-Benz CLE Coupe, Mercedes-Benz E Serisi, MG Marvel R, Renault Austral, Renault Megane E-Tech, Tesla Model Y, Togg T10X, Toyota C-HR.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.