Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mustafa Çalık hayatını kaybetti

Tarihçi, yazar, siyaset bilimci Dr. Mustafa Çalık, kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Gazeteci Ömer Şahin, sosyal medyadan paylaşımda bulunarak "Türkiye, ayaklı hafıza denebilecek nev-i şahsına münhasır bir değerini kaybetti" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 06.12.2023 14:18
Haber Güncellenme Tarihi: 06.12.2023 14:18
Kaynak: KARAR
Mustafa Çalık hayatını kaybetti

Bir süredir kanser tedavisi gören tarihçi, yazar, siyaset bilimci Dr. Mustafa Çalık, hastanede hayata veda etti.

Çalık'ın vefat haberini veren gazeteci yazar Ömer Şahin, sosyal medyadan bir paylaşımda bulundu.

Şahin, paylaşımında "Türkiye, ayaklı hafıza denebilecek nev-i şahsına münhasır bir değerini kaybetti. Sohbetlerinden büyük keyif aldığım bir abimizdi. Allah rahmet etsin" ifadelerine yer verdi.

MUSTAFA ÇALIK KİMDİR?

Beş çocuklu bir ailenin ikincisi olan Mustafa Çalık, 1956 yılında Gümüşhane’nin Çalık köyünde doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde başladığı doktora eğitimini dört ay sonra bırakmak zorunda kaldı. 1980 senesinde de Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) çalışmaya başladı. 1984'de de uzman oldu. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından da bir grup arkadaşıyla birlikte Yeni Sözcü dergisini kurdu. Ayrıca 1983'de Yeni Hamle dergisinin çıkartılmasında da büyük rol oynadı.

1983-1984 yılları arasında da Ankara ile Hacettepe Üniversiteleri'nde Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi alanında dersler verdi. 1985-1987'de de Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Denver Üniversitesi’nde milletlerarası politika alanında master yaptı. 1986'da da DPT'den istifa ederek Türkiye Günlüğü dergisini yayımlamaya başladı. Öte yandan Yeni Ufuk, Kurultay, Ayyıldız ve Bugün gazetelerinde de yazılar yazdı. Cedit Neşriyat’ın editörlüğünü de yapan Çalık, doğduğu köyde hayvancılıkla uğraşmaktadır.

Kaynak: KARAR

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.