Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çernobil’deki kurtlar kansere direnç geliştirdi

Çernobil’de yaşanan facianın ardından mutant kurtların ölümcül kanser hastalığıyla savaşmasına yardımcı olabilecek dayanıklı genomlar geliştirdiğini tespit etti.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 12:04
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 12:04
Kaynak: tv100
Çernobil’deki kurtlar kansere direnç geliştirdi

26 Nisan 1986 tarihinde Sovyetler Birliği’ne bağlı Ukrayna’nın Pripyat şehri yakınındaki Çernobil Nükleer Santrali’nde çok büyük bir patlama gerçekleşti. Patlamada 31 kişi hayatını kaybetti ve bölgede yaşayanlar tahliye edildi. Bölgeye yayılan radyasyonun neden olduğu kanserden ölümlerde dahil edilince can kaybı 100 bine yaklaşmıştı.

Yeni bir araştırma ise Çernobil civarında yaşayan kurtların 1986’daki patlamadan sonra kansere karşı direnç geliştirdiğini ortaya çıkardı. ABD’de Princeton Üniversitesi’nde evrimsel biyolog olan Cara Love ve ekibi, Çernobil Tahliye Bölgesi’ndeki (CEZ) kurtların kansere karşı direnç gösteren genetik olarak değiştirilmiş bağışıklık sistemlerine sahip olduğunu buldu.

RADYASYONDAN ETKİLENMİYORLAR

Araştırmacılar, Çernobil civarında yaşayan mutasyona uğramış kurtların DNA’larıyla değişime uğramayan kurtların DNA’larını karşılaştırdı. Sonuçlar, Çernobil kurtlarının ölümcül radyasyon almalarına rağmen bu radyoaktif maddeye karşı dirençli olduklarını gösterdi. Analiz, kanserle bağlantılı bazı genlerin yeni mutasyonlara sahip olduğunu gösterirken, hayvanların radyasyondan korunmak için evrimleştiği belirtildi. 

Kaynak: tv100

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.