Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yeni salgın endişesi!

Beyaz Akciğer Sendromu adıyla bilinen hastalık, ABD ve Çin'deki vakaların ardından Avrupa'da da görülmesinin ardından küresel sağlık korkusuna yol açtı.

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2023 16:46
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2023 16:46
Kaynak: Milliyet
Yeni salgın endişesi!

Beyaz Akciğer Sendromu olarak bilinen hastalık, ABD ve Çin'de bildirildikten sonra Avrupa'da da ortaya çıkan vakalarla küresel sağlık sorunlarına sebep oluyor.

Hollanda'da ise, beyaz akciğer sendromundan muzdarip çocuklarda endişe verici bir artışın yaşandığı kaydediliyor. Akciğerlerde tehlikeli iltihaba yol açan hastalığın şu sıralar özellikle çocukları etkilediği gelen bilgiler arasında.

Semptomlar arasında ise; ateş, öksürük, yorgunluk, yeşil mukus ve nefes darlığı bulunuyor. Mikoplazma pnömonisinin bir türü olduğu düşünülen beyaz akciğer sendromunun yayılmasının; el yıkamak, öksürürken ağzı kapatmak ve hastayken evde kalmak gibi basit önlemlerle önlenebileceğinin altı çiziliyor.

Tayvan'ın yaşlılara, çocuk ile bebeklere ve bağışıklığı zayıf olan kişilere Çin'e seyahat etmekten kaçınmalarını tavsiye etmesi, Çin'de tam olarak neler yaşandığının yeniden sorgulanmasına yol açtı.

YENİ BİR SALGIN MI BAŞLAYACAK?

Çin'in geçen yılın Aralık ayında sıkı COVID-19 kısıtlamalarını kaldırmasından bu yana yaşanan solunum yolu hastalıklarındaki artış Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Pekin'den daha fazla bilgi talep etmesine sebep oldu. Bu talep tüm dünyada, 'Yeni bir salgın mı başlayacak?' sorusunun dile getirilmesiyle sonuçlandı.

Üstelik bazı sosyal medya kullanıcılarının hastanede serum takılan çocukların fotoğraflarını paylaşması ve kuzeybatıdaki Şian gibi şehirlerde kalabalık hastane görüntülerinin televizyonlarda yayınlanması sağlık sisteminin zorlanabileceği endişelerini de körükledi.

AYRINTI VERİLMEDİ

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu 13 Kasım'da düzenlediği basın toplantısında, solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığında bir artış olduğunu söyledi ancak bununla ilgili olarak daha fazla ayrıntı verilmedi.

DSÖ ise endişeleri gidermek için yaptığı açıklamada, Çinli sağlık yetkililerinin herhangi bir olağandışı ya da yeni patojen tespit etmediğini, doktorlar ve halk sağlığı araştırmacılarının uluslararası alarm için kanıt bulmadığını duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise, Beyaz Akciğer Sendromu'nun ve diğer solunum yolu hastalıklarının Kovid sonrası yayılmasını önlemek için adımlar attıkları konusunda güvence verdi.

Kaynak: Milliyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.