Hava Durumu

Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Yumurtalık kanserinde erken tanı için 7 belirtiye dikkat!

  Yumurtalık kanseri, dünyada kadın kanserleri arasında 7. sırada yer alıyor. Over kanseri özellikle gelişmekte olan ülkelerde ve 40 yaş üstü kadınlarda ise meme kanserinden sonra 2. sırada görülüyor. Herhangi bir belirti vermeden sinsice ilerleyebilen yumurtalık kanseri bu nedenle geç dönemde tespit edilebiliyor. İleri evrede tanı konabilmesi nedeniyle en ölümcül kanserler arasında yer alıyor. Ancak kadınlar, yumurtalık kanseri erken evre belirtileri konusunda uyanık olursa ve zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurursa, tanı erken konabiliyor. İşte yumurtalık kanserinde erken evrede görülen 7 önemli belirti!
  Haber Giriş Tarihi: 09.05.2022 10:16

  Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2022 10:16

  bursahakimiyet.com.tr

  Halk arasında yumurtalık kanseri olarak bilinen over kanseri, dünyada kadın kanserleri arasında 7. sırada yer alıyor. Yumurtalık (over) kanseri özellikle gelişmekte olan ülkelerde, 40 yaş üstü kadınlarda ise meme kanserinden sonra 2. sırada görülüyor.

  Ülkemizde de her yıl yaklaşık 4 bin kadında teşhis edilen yumurtalık kanseri, jinekolojik kanserler arasında rahim kanserinden sonra 2. sırada geliyor. Herhangi bir belirti vermeden sinsice ilerlediği için genellikle geç dönemde tespit ediliyor. Hastaların büyük çoğunluğunda tanının ileri evrede konulması nedeniyle en ölümcül kanserler arasında yer alıyor. Oysa erken teşhis edildiğinde tedavisinde yüzde 80-90’lara varan başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci, 8 Mayıs Dünya Yumurtalık Kanseri Günü kapsamında yumurtalık kanseri hakkında bilgiler verdi, yumurtalık kanserine ne kadar erken teşhis konulursa tedavisinde de o oranda başarı sağlanabildiğini belirtti.

  “Bu kanserin erken teşhis edilmesinde ise her yıl düzenli olarak yapılan jinekolojik kontroller büyük önem taşıyor. Erken teşhis için dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta ise yumurtalık kanserinin belirtilerinde zaman kaybetmeden hekime başvurmaktır.” diyen Prof. Dr. Demirci, yumurtalık kanserinin erken evrede 7 belirtisini sıraladı, risk grubunda yer alan kişilerin kimler olduğunu anlattı.

  YUMURTALIK KANSERİNİN 7 BELİRTİSİ 

  Yumurtalık kanserinin belirtileri sinsi oluyor, zira genellikle gastrit, ülser, hazımsızlık, kronik kabızlık ve kolit gibi mide-bağırsak hastalıklarının yakınmalarıyla karışıyor. Hastalar önce dahiliye polikliniklerine başvurdukları için tanı ve tedavide gecikme yaşanıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci, bu nedenle her 3 yumurtalık kanserinden 2’sine ileri dönemde tanı konulabildiğine dikkat çekiyor, belirtileri şu şekilde sıralıyor:

  ERKEN TANI İÇİN BU BELİRTİLERE DİKKAT

  Âdet düzensizliği Karın ağrısı Karında şişlik Kasıkta dolgunluk hissi Karında ağrı Gaz sorunu Kabızlık yakınması

  Bu gibi belirtiler varsa, kadın hastalıkları ve doğum uzmanına da başvurmak gerekiyor. Yapılan jinekolojik muayene, ultrason takibi, hastadan alınan detaylı öykü ve kan tahlilleri sayesinde bu kanser türüne erken tanı konulabiliyor.

  TANI, AMELİYAT SIRASINDA KONABİLİYOR 

  Yumurtalık karın içinde yer alan bir organ olduğu için bu kanserin kesin tanısı; ameliyat sırasında dokunun alınıp, aynı anda patoloji uzmanının bu örneği ameliyathanede değerlendirmesiyle konuyor.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci, ameliyat sürecinin patolojik değerlendirmeye göre devam ettiğini belirterek, “Eğer hastalık sadece yumurtalıkla sınırlıysa, iyi huylu tümör ya da kist ise ameliyat sonlandırılıyor. Kötü huylu olması halinde ise ileri cerrahiye geçiliyor. Rahim, yumurtalıklar, tüpler ve varsa karın zarı ile bağırsak yüzeylerinden kitleler alınıp lenfadenektomi (kanserli olan lenf düğümlerini ortadan kaldırmak için uygulanan bir cerrahi yöntem) yapılıyor. Bu işlemlerle, var olan tümör yükünü sıfıra indirmek amaçlanıyor. Erken evre yumurtalık kanserinde sadece cerrahi tedavi yeterli gelirken, ileri evrede ise kemoterapi yöntemine de ihtiyaç duyuluyor. Günümüzde yeni ilaçların da kullanılması ile kemoterapi etkili bir tedavi yöntemi haline gelmiştir” diyor.

  KİMLER YUMURTALIK KANSERİ RİSKİ ALTINDA? 

  Yumurtalık (over) kanserinin neden oluştuğu henüz net olarak tespit edilemese de aşağıda yer alan faktörlerin riski artırdığı belirtiliyor.

  Menopozda ya da 50 yaşın üzerinde olmakErken âdet görmekMenopoza geç girmekDoğum yapmamış olmakAilede yumurtalık ya da meme kanseri öyküsünün olmasıBRCA1 ya da BRCA2 gen mutasyonları taşımakÇikolata kisti varlığı

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar