Hava Durumu

Bakan Bak: Sporda başarı için yapay zekayı kullanacağız

Yapay Zekada Güncel Bilimsel Gelişmeler ve İyi Uygulama Örnekleri Konferansı’nda konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Sporda başarı için yapay zekâyı kullanacağız. Yapay zekayı en iyi kullanan bakanlık olmak istiyoruz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2024 11:36
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 11:36
Kaynak: AA
Bakan Bak: Sporda başarı için yapay zekayı kullanacağız

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yapay Zeka Derneği iş birliğinde düzenlenen ‘Yapay Zekada Güncel Bilimsel Gelişmeler ve İyi Uygulama Örnekleri Konferansı’na katıldı.

Bakanlık merkez binada düzenlenen konferansta katılımcılara hitap eden Bakan Bak, yapay zeka konusuna üniversite yıllarından beri ilgi duyduğunu söyledi.

Gençlerin yapay zeka konusuna olan meraklarının farkında olduklarını vurgulayan Bakan Bak, “Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak dinamik bir yapıya sahibiz. Özellikle sporcularımızın performansını daha iyiye nasıl götürürüz, sakatlıklarını nasıl öngörebiliriz? Bu düşünceleri hayata geçirecek bir çalışma içerisindeyiz. Gençlik Merkezlerimize ve Gençlik Kamplarımıza gelen evlatlarımıza yapay zeka konusunda yol göstereceğiz. Gençlik merkezlerimizde başladığımız kodlama ve dene- yap atölyeleri başta olmak üzere oradaki çocukların heyecanını görüyoruz. Ülkemizde gençlerimizin çok ciddi bir teknolojik açlığı var ve bu artarak devam ediyor. Bu konuda onların yollarını açmamız lazım. Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğümüz ile yapay zekânın bakanlığımızda kullanımına ilişkin verimli ve uygulamalı bir toplantı gerçekleştirdik. Yapay zekanın bakanlık bünyesinde etkin şekilde kullanılması için gayret göstereceğiz” dedi.

“ÖLÇMEDİĞİNİZ BİR ŞEYİ YÖNETEMEZSİNİZ”

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı yaptığı dönemde sporcu gelişiminin önemini deneyimlediğini aktaran Bakan Bak, “Ölçmediğiniz bir şeyi yönetemezsiniz. Yani sporcumuzun antrenman sonrasında kan değerlerini, kapasitesini, nefesini ölçemezsek onu daha doğru şekilde yönlendiremeyiz, sporcunun kapasitesini artıramayız. Yurtdışında laboratuvarları inceledim. Eryaman’da sporcu sağlığı merkezimiz var. Biz burada sporcumuzun sakatlanmasını nasıl önleriz, bir güreşçinin tutuş açısını nasıl değerlendirebiliriz, rakibini hangi açıyla tutarsa daha az kuvvet harcayarak daha çabuk şekilde künde atabilir, daha yükseğe nasıl sıçrayabilir sorularının cevabını arıyoruz. Bakanlığımız bünyesinde bu konuya ilgi duyan arkadaşlarımız var, yeni aldığımız gençlik liderleri içerisinde yazılım konusunda çalışmış arkadaşlarımız var. Hep beraber, yaptığımız antrenman tekniklerini değerlendirip yapay zeka ile bunları geliştirmemiz lazım, yeni modeller kurmamız gerekiyor. Bir judocunun atış tekniğini kullanırken savurma gücünden bir tekvandocunun vurduğu tekmeyi nasıl dönerek vurduğunu ölçebilecek bir yapay zekâyı ortaya koymamız lazım. Gençlerimizi buna teşvik edecek çalışmalar yapacağız. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile ortak çalışmalar da yapacağız” diye konuştu.

“YAPAY ZEKAYI EN İYİ KULLANAN BAKANLIK OLMAK İSTİYORUZ”

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na yoğun bir şekilde hazırlandıklarını belirten Bakan Bak, şunları söyledi:

“Karşımızdaki rakiplerimizin nasıl hazırlandığını gözlerimle gördüm. Bir sporcuyu proje olarak değerlendiriyor ve o sporcuyu geniş bir ekip hazırlıyor. ABD’li yüzücü Michael Phelps, Pekin Olimpiyatları’nda 8 altın madalya kazandı. Onu, diyetisyeninden fizyoterapistine kadar 15 kişilik özel bir ekip hazırladı. Sporcularımızın olimpiyatlarda başarılı olmasını istiyoruz, doğru antrenman tekniklerini uygulamak istiyoruz. Sakatlanmaları engelleyecek teknikleri kullanmamız lazım. Her sporcuya kişiselleştirilmiş antrenmanlar yaptırmamız gerek. Bunları uygulayabilmek için, bizden daha hızlı, daha güçlü ve daha pratik düşünen yapay zekayı kullanacağız. NATO’da görev yaparken bilim ve teknoloji komitesinde görev yapmıştım. NATO içerisinde bilime çok önemli yatırımlar yapılıyor. ‘Human-Machine Interface’ var. Yani makine ile insanı konuşturuyor. Bizim de sporcumuzla, antrenörümüzle bu teknolojiyi konuşturmamız lazım. Performans ve sağlık açısından çok önemli. Yurtlarımızda kalan yaklaşık 950 bin gencimize de bu çalışmaları aktarmak istiyoruz. Yapay zekayı en iyi kullanan bakanlık olmak istiyoruz. Kendimizi geliştirelim, öğrenmenin sonu yok, enerjinin sonu yok. Biz iyiyiz, güçlüyüz, başaracağız.”

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.