Hava Durumu

Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Farklı kültürlere ve ülkelere göre göz seğirmesi anlamları

  Tüm kültürlerde farklı türlerde batıl inançlar var. Genelikle benzerlik gösteren bu batıl inanç konularından biri de göz seğirmesi.Göz seğirmesiyle ilgili çok fazla Google araması bulunuyor. Bu yüzden göz seğirmesi hakkındaki bilgilerin ilginizi çekeceğini düşündük. Özellikle "sol göz kapağı seyirmesi neye işarettir" şeklinde aramalar oldukça çoğunlukta. Farklı kültürlerde gözler genellikle mistik bir güçle, hipnozla, her şeyi gören bir gözle ve hatta nazar ile ilişkili bulunuyor.
  Haber Giriş Tarihi: 11.04.2022 12:20

  Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2022 12:20

  bursahakimiyet.com.tr

   

  Farklı kültürlerde gözler genellikle mistik bir güçle, hipnozla, her şeyi gören bir gözle ve hatta nazar ile ilişkilendiriliyor.

  Sol göz seğirmesi veya sağ göz seğirmesi neye işarettir diye bakıldığında en yaygın nedenleri stres, yorgunluk ve kafein olarak açıklanıyor. Ek olarak, birçok uzman, çok fazla kafein veya alkolün küçük göz seğirmelerini de tetikleyebileceğini belirtiyor.

  Göz seğirmesinin geçici bir rahatsızlıktan daha fazlası olduğu ve kuru gözler gibi bir göz rahatsızlığının işareti olduğu bazı durumlar da bulunuyor. Ancak bir de bunun batıl inançlar yönü var.

  Örneğin Batı kültürlerine göre göz kapağındaki herhangi bir hareket gelecekte parayı gösteriyor. İspanyollara göre, gözünüz beş dakikada bir defadan fazla seğiriyorsa, siz tevazu sahibi bir insansınız anlamına geliyor. 

  Göz seğirmesi bizi kültürümüzde ise sağ göz veya sol göze göre farklı anlamlar taşıyor. Halk arasında “sağ göz sağlığa, sol göz varlığa işarettir” deniyor.

  Her kültürde sağ göz seğirmesi ve sol göz seğirmesi farklı anlamlar taşıyor. Biz de sizler için göz seğirmesinin farklı kültürlerde ve ülkelerde ne anlam taşıdığını derledik. Ancak göz seğirmesi ile ilgili bir sorununuz varsa, galerimizi gezdikten sonra şu sağlık haberimize de göz atabilirsiniz:

  Mısır’da Horus’un gözünün iyileştirici güçlere sahip olduğu ve öbür dünyada firavunları korumak için kullanıldığı düşünülüyordu. Diğerleri, bir göz seğirmesinin arkasında manevi bir mesaj, alâmet veya batıl bir anlam olduğunu düşünüyor. İşte göz seğirmesini çevreleyen en yaygın ve ilginç inançlardan bazıları. 

  Hindistan’da sol göz kapağı seyirmesi neye işarettir diye bakarsak erkekler için hayırlı olarak kabul edilirken, kadınlar için kötü şans anlamına geliyor.

  Küba da dahil olmak üzere Karayip adalarında sol gözünüz seğirirse, bu size yakın birinin arkanızdan bir şey yaptığı, birisinin sizin hakkınızda kötü konuştuğu, kötü bir haber almak üzeresiniz veya size yakın biri içeride olabileceği anlamına geliyor.

  Çin’de sol göz kapağı seyirmesi neye işarettir diye incelersek, göz seğirmesinin ne zaman olduğu da önemli hale geliyor. Çünkü Çin'de göz seğirmesi belli saatlerde başka anlamlara geliyor. Göz seğirmesi kimi zaman iyi bir anlama gelirken, kimi zaman da kötü bir duruma işaret edebiliyor. 

  Örneğin, gece yarısı ile sabah 3 arasında bir sol göz seğirmesi, sorunların ufukta olduğu anlamına geliyor.Sabah 9 ile 11 arasında gözünüz seğirirse, biri sizin için güzel bir şey yapacak, ancak karşılığında bir iyilik bekleyecek anlamına geliyor.Gözünüz saat 15:00 ile 18:00 arasında seğirirse para kaybedeceğiniz anlamına geliyor. Bu nedenle kumar gibi şans oyunlarından kaçınılıyor.12:00 - 15:00 arasındaki sol göz seğirmesi ise her şeyin planlandığı gibi gideceği anlamına geliyor. Günün belirli saatlerinde iyi haberlerin veya servetin geleceği anlamı taşıyor.

  Afrika’nın bazı bölgelerinde, sol alt göz kapağınız seyiriyorsa, üzüleceğiniz ve ağlayacağınız bir haber alabilir, kötü bir durum yaşayabilirsiniz anlamına geliyor.

  SAĞ GÖZ KAPAĞI SEĞİRMESİ ANLAMI 

  Sağ göz kapağı seyirmeleri de anlamı merak edilen konulardan biri. 

  Karayipler’de sağ göz seğirmeleriniz varsa, bu birisinin sizden iyi bahsettiği, iyi haberler alacağınız veya uzun zamandır görmediğiniz biriyle yeniden bağlantı kuracağınız anlamına geliyor..

  Çin’de sağ kapağı seyirmesi anlamı yine günün saatine bağlı.

  Örneğin sabah 7 ile 11 arasında bir sağ göz seğirmesi, yaralanma veya kaza olasılığınızın yüksek olduğu anlamına geliyor.19:00 ile 22:00 arasında sağ göz seğirmesi, şansın size düşeceği veya bir projeyi tamamlayacağınız anlamına geliyor.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar