Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
2018 Sevgi Soysal yılı
17 Şubat 2018 Cumartesi, 07:35

Kızı Funda Sosyal, 'Ben bir yazarın kızı olduğumu bilmeden büyüdüm. Yatılı okuduğum lisede edebiyat kitaplarında annemin adı hiç geçmiyordu. Sonunda edebiyat öğretmeni söyledi, annemin ünlü bir edebiyatçı olduğunu' dedi ve 'boynumda şu an onun gümüş kolyesi var' diye ekledi. (Gözlerimiz doldu)
Nilüfer Belediyesi 2018'i, 'Sevgi Soysal yılı' ilan etti.
Yıl boyunca yazarın adının verileceği onlarca söyleşi düzenlenecek, drama, yazı, radyo ve program yapımcılığı, okuma, derin okuma ve kurgu ile karikatür atölyeleri düzenlenecek.
Yıl içinde yapılacak etkinliklerden biri de liselerarası kitap kapağı tasarım yarışması.
Karikatür atölyesi ile kitap kapağı yarışmasının ürünleri de ayrıca sergilenecek.
Nilüfer Belediyesi her yıla bir yazarın adını verme pratiğine 2014'ü Sabahattin Ali yılı ilan ederek başlamıştı. Sonra sırasıyla 2015 Aziz Nesin, 2016 Yaşar Kemal, 2017 de Orhan Kemal yılı ilan edilmişti.

'Tante Rosa'nın yeğeni?

Tante Almanca teyze demek. 'Tante Rosa' Sevgi Soysal'ın ilk kitabı.
Ve her ilk kitapta olduğu gibi 'biraz otobiyografik!'
Arka kapakta şöyle tanıtılıyor çok genç yaşta (40) aramızdan ayrılan Sevgi Soysal:
İlk kitabı 'Tutkulu Perçem'i 1962 yılında yayımladı. 12 Mart'ta uzaklaştırılmasına kadar TRT Ankara Radyosu'nda çalıştı.
Tante Rosa 1968'de yayınlandı ve edebiyat çevrelerini şaşırttı.
'Yürümek'le TRT'den başarı ödülü aldı.
1973'te yayınlanan 'Yenişehir'de Bir Öğle Vakti' büyük ilgi gördü ve yazara, 1974 Orhan Kemal Roman Armağanı'nı kazandırdı.
Önce Politika gazetesinde tefrika olarak yayınlanan cezaevi anıları, 'Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu' adıyla kitaplaştırıldı.
68-76 arasında yazdığı öykülerini 'Barış İsimli Çocuk' kitabında topladı.
Son romanı 'Hoş Geldin Ölüm'ü tamamlayamadan 22 Kasım 1976'da aramızdan ayrıldı.

Bozbey ne dedi?

2018'in Sevgi Soysal yılı olduğunun açıklanacağı, Yılmaz Akkılıç Kütüphanesi'ndeki basın toplantısına, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey tamı tamamına 50 dakika geç geldi.
Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı'nı ağırladığını söyleyince hiç kızamadık sevgili Başkan'a. (Ardino'nun yeri ayrı bizde de!)
Neyse, Mustafa Bozbey çok güzel bir konuşma yaptı, Sevgi Soysal'la alakalı.
Keşke not alsaydım diye resmen hayıflandım. Konuşmanın bir kısmı aynen şöyleydi:
'2018 yılında yol arkadaşımız, koşullar ne olursa olsun umudunu canlı tutan Sevgi Soysal olacak. Uğultunun giderek arttığı, bireyin etrafını saran çemberlerin daraldığı, kötülüklerin çoğaldığı günlere direnmek için ondan güç alacağız. Yılın yazarı Sevgi Soysal yolculuğunun, değişime önce kendimizden başlamak için bize cesaret aşılayacağına inanıyoruz.'

Meraklısına...

Sabahattin Ali yılı etkinliklerine 2 bin 76 sanatsever Bursalı katılmış. İzleyen yıllarda katılımcı sayısı giderek artmış. Liste şöyle:Aziz Nesin Yılı etkinlikleri katılımcı sayısı: 4 bin 839.
Yaşar Kemal: 5 bin 200
Orhan Kemal: 5 bin 359. Bakalım Sevgi Soysal yeni bir rekor getirecek mi?