Hava Durumu

5 liraya Batalla!

Yazının Giriş Tarihi: 27.04.2018 08:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.04.2018 08:01

Futbolseverin özlemleri üç aşağı- beş yukarı belli:
Şampiyonluk yaşamak, dünya kupasını yerinde izlemek ve...
Hayranı oldukları futbolcuları çıplak gözle görmek.
İlerde çocuklara, hatta torunlara anlatılacak, başka ne var ki zaten.
Pablo Martin Batalla, bana göre, bu coğrafyada ve şu yıllarda, hayranı olunacak futbolcuların en başında.
Ve öyle görünüyor ki, (ikna edilemezse) sezon sonunda olmayacak bur(s)alarda...
Hâsılı, Batalla'yı dünya gözüyle görmek için kala kala iki maçımız kaldı.
Biri Konyaspor'la, diğeri Trabzonspor'la.
Üstelik bilet fiyatı da makul, 5 lira ve 10 lira. Dolayısıyla, stadın 'full'lemesini bekliyorum, her iki maçta da.

Bu artışlar neye 'deyer!'

'Nick'i 'Yusufyakup1453' olan eleman şöyle yazmış sosyal medyada:
''100 dolar bozdurdum 410 lira verdiler. 1 ay önce bozdursam 390 lira alacaktım. Hani Türk Lirası 'deyer' kaybediyordu. 20 lira artmış işte.''
Buyurun size, 'ben her seferinde 50 liralık benzin alıyorum, zamlardan hiç etkilenmiyorum'un başka türlü bir versiyonu.
Şaka mı bu, bence değil. 'Değer'i 'deyer' diye yazışından anladım!
Cebince 100 değil yüz bin, hatta bir milyon doları olan adam için, özetle parasını döviz olarak tutan için, ithalat değil de, ihracat yapan için ortam gerçekten müsait.
Ama sabit gelirli için, dolar resmini sadece ekonomi haber bültenlerinde görenler için, bir de tabii ithalatçı için ortam hakikaten kâbus.
100 doları bozdurup 20 lira fazla aldı diye TL 'deyer' kazandı diye düşünen adamın hali pür melali de şöyle:
'Bilmemek mutluluktur.'
Cehalet kimileri için önemli mertebe.
O mertebeye bile gelememişler, o kadar mutlu ki bu memlekette.

İstifa, istifade...

Kelimenin tam anlamıyla 'istifa furyası' yaşandı dün. Siyasete evet, çıkar için yapılan siyasete hayır diyen bir tabiatta olduğum için kim istifa etti, kim etmedi valla hiç merak etmedim. Arkadaşlar 'kulak dikizi menzil'imde konuşurken kulağıma çalınanlara bakılırsa, çok önemli makam ve mevkilerde bulunan insanlar da istifa etmiş. (Büyükşehir belediye başkanları bile vardı!)
Normal ölümlü bir faninin oturmakta zorlanacağı bir koltuk niye bırakılır diye sordum saf saf.
Meğer kimi partilerde '3 dönemden fazla aynı koltukta oturulamaz' diye tüzük maddeleri varmış.
Misal 3 dönemdir belediye başkanı mıydın?
Kalkacaksın o koltuktan, milletvekili koltuğuna oturacaksın.
Veya vekil miydin Ankara'da 3 dönemdir.
Geçeceksin belediye başkanı koltuğuna oturacaksın. (Veya vali yapılacaksın.)
Koltuk baki, sen hoop oraya hoop buraya durumu, vadeye bakaraktan, inci dizerekten, tek tek basaraktan. (Gel canım gel aman!)
Uzun lafın kısa hali, bu istifaların bir kısmı samimi, bir kısmı da istifa değil, istifade yani.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.