Hava Durumu

90 iyi bence!

Yazının Giriş Tarihi: 22.09.2019 09:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.09.2019 09:06

Adamın biri hafta içinde kadınlar 90 kilometreden fazla araba kullanamazlar diye buyurmuş.
Ahalinin yarısı 90'ı 'hız' olarak anlamış, yarısı 'mesafe' diye.
Başlamışlar tartışmaya!
Mesafe de olsa hız da, mesele tartışmaya değer aslında.
Adamın bu lafı işkembeden atmadığına eminim çünkü.
Araştırılsa, kadınların yanlarında bir erkek olmadan tek başlarına veya kadın kadına 90 kilometre uzağa gidemeyeceklerini savunan bir mezhep ve bu mezhep mensupları için üretilmiş bir 'fetva' mutlaka vardır. Hasılı konu, bana kalırsa ilahiyatçılara bırakılmalı.
89 kilometre kadın sürsün, bir kilometre erkek, akabinde kadın yine 89 kilometre sürsün, böyle böyle gidelim Antalya'ya gibi komik matematiklere girmektense...
Aslında şükretmek lazım bu adamın, 'Kadınlar asla ve zinhar araba kullanamazlar' demediğine. Ne arabası evden bile çıkamazlar demediğine. Evde kalanların da sesleri duyulmayacak demediğine.
NOT: Adam demiş çünkü. Battaniye yorgan cinsel dürtüleri artırmamalı demiş, kadınla erkek asansörde halvet olur demiş, dayak yiyen kadın şükretsin demiş, 6 yaşındaki çocukla evlenilebilir demiş. Bu tuhaf laflara göre, 90 mevzusu çok hafif kaldı bence.

YUMRUK ATAN GEZEN TAVUK!

Siz gazetecisiniz bilirsiniz diye vatandaş yolda izde yolumuzu kesip soruyor, 'Ne atalım?' diye.
Onlara genelde şu cevabı veriyorum:
'Atacaksanız yumruk atın, ama asla ve kat'a tweet atmayın!'
Buyurun CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yumruk atan adam elini kolunu sallaya sallaya geziyormuş. Gezerken tozarken arada karakola uğrayıp 'Bu aralar kimseye yumruk falan atmadım' manasına gelecek şekilde imza atıyormuş. Duyduğuma göre bu duruma da hayıflanıyormuş ve konu-komşusuna 'mağdurum!' diye demeç vermiş.
Geçelim 'tweet' mevzusuna.
Hapishaneler 'tweet' atan elemanlarla dolu.
Yumruk atan gezen tavuk, tweet atan kümeste!
Bu hadise, kabul edilebilir şey değil.
Dünya tersini yapıyor çünkü. 'For eksampıl' mizah edeyim:
'Matematik öğretmenlerini dövmek lazım' düşünceyi ifadeye girer ve suç değildir!
Ama matematik öğretmenini dövmek suçtur.
Özetlersek, 'dövmek lazım' ifade özgürlüğü, dövmek suç!
Bizde yumruk ifade özgürlüğü sayılıyor, 'tweet' şiddet!
Ya dünya bilmiyor işi ya biz. Acaba hangimiz!?

24 MİLYON UCU-UCUNA GEÇİNİYOR

Ülkedeki gelir dağılımı adaletsizliğini sayılarla, oranlarla, karşılaştırmalarla ortaya koymak mümkün. Gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderek arttığını, bir türlü azalmadığını da.
Sayılar, rakamlar çok anlamlı olmayabilir çoğu kez.
Türkiye OECD ülkeleri içinde gelir dağılımı en bozuk 3 ülkeden biriymiş. Diğerleri Şili ve Meksika.
Yani, böyle de makro bir sorunsalı var memleketin.
Bunu ben değil Türkiye İstatistik Kurumu söylüyor.
İşin tuhaf yanı son 10 yılda daha da artmış bu adaletsizlik.
2019'un öncü göstergeleri daha da artacağının işaretlerini veriyormuş.
Başta da dedim, sayılar-oranlar çok anlamlı olmayabilir diye.
CHP bir araştırma yaptırmış, olayı biraz daha 'ete- kemiğe' büründürmüş. Şöyle:
80 milyonluk ülkede...
53 milyon vatandaş konut masraflarını karşılayamıyor.
48 milyon vatandaş borcunu ödemekte zorlanıyor.
46 milyon vatandaş evinden uzakta 1 hafta tatil yapamıyor.
26 milyon vatandaş sofrasına bir kap et yemeği koyamıyor.
24 milyon vatandaş ucu-ucuna geçiniyor, beklenmedik bir masraf çıkarsa karşılayamıyor.
11 milyon vatandaş kış günleri evini ısıtmakta zorlanıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.