Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Adalet yürüyüşü dayanışması
07 Temmuz 2017 Cuma, 06:59

'Adalet yürüyüşü'ne biri her gün katılan, biri de bir günlüğüne katılan iki arkadaşımdan izlenimler derledim. Buyurun:
Her kesimden insan var. Örneğin hayvanlar için adalet isteyenler, kadına şiddeti protesto edenler, yürüyüşe tekerlekli sandalyeleri ile katılanlar, görme engelliler vs.

Son günlerde kalabalık 20 bin kişinin altına hiç inmedi.
Polisler gerçekten çok iyi davranıyorlar. Polislerin çoğu genç. Kadın polis sayısı da az değil. Ama en dikkat çekici polis tipi genç kadınlar. Çocuk suratlı olanları bile vardı. Yeni mezun olmuşlar belli.

Tek tük protestolar yapıldı. Yol kenarında durup Kılıçdaroğlu'na 'rabia' işareti yapanlar oldu. Kılıçdaroğlu bu protestocuları gülümseyerek ve el sallayarak karşıladı.
Protestoculardan ziyade geçilen yerlerdeki halkın ilgisi çok daha ilginçti. El sallayan, çiçek veren, alkışlayanlar gördük.
Yürüyüşe katılanların ihtiyaçları CHP'li belediyeler tarafından karşılanıyor. Her gün bir- iki belediye yürüyüşçülere ikramlarda bulunuyor, destek oluyor.
Mudanya Belediye Bandosu yürüyüşün en önemli rengi.
Bir astsubay yürüyenleri arkaya fon yapacak şekilde 'selfie' yaptı. Tarihi bir anın fotoğrafını çekiyor gibiydi.
Bir polis yakınıyla konuşurken 'Adalet için yürüyoruz!' dedi. Alay mı etti, inanarak mı söyledi, belli değildi.
Mola anında karpuz dağıtıldı, polisler de karpuzlarını aldı. Buna 'yürüyüş kendi dayanışma kültürünü yarattı' demek daha doğru. Çünkü bir gün önce yürüyüşçülerden suyu bitenlerin yardımına polisler koşmuş, kendi sularını paylaşmıştı.

*100 km yürüyüp döneceğim!

Günde 33 kilometreden 3 günde 100 kilometreyi yaya olarak katetmeye Saraybosna'ya gidiyorum.
Günlük ortalamanın Kılıçdaroğlu'ndan daha zor ve meşakkatli olduğuna dikkatinizi çekerim. (Kılıçdaroğlu da iyi yürüyor ama günlük ortalamada ben iyiyim!)
***
11 Temmuz 1995, Avrupa'nın göbeğinde yaşanan büyük trajedinin, büyük insanlık ayıbı Srebrenitsa katliamının tarihi. (Kadın, çocuk, yaşlı demeden tamı tamamına 8 bin 372 kişi katledildi!)
Katılacağım yürüyüş, bu katliamın yıldönümü nedeniyle, katliamdan kaçan insanların yaptığı yürüyüşün benzerinin icrası şeklinde.
Nezuk'tan Potaçari köyüne, 3 gün süreyle.
Bu yıl 22'ncisi yapılacak yürüyüş ve etkinlik 11 Temmuz'daki cenaze namazı ve anma töreni ile sona erecek. Katılımcı sayısı her yıl yuvarlanan kar topu gibi giderek artan yürüyüşe katılanlara her yıl yeni '100'ler ekleniyor.
Dünyanın çeşitli coğrafyalarından gelen binlerce barışsever bu yürüyüşte birbirlerine yoldaş oluyor.
NOT: Kendime saklayacak halim yok, dönüşte paylaşırız izlenimleri...