Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Adayların 'slim fit'le imtihanı
31 Mayıs 2018 Perşembe, 07:40

Malum seçim sezonu açıldı. Bu sezonun kendine özgün ritüelleri ve kıyafetleri olur. Mesela, 'laci' takım elbise olmazsa olmazlardandır. Laci giyene hemen Ankara yolu sorulur.
Son iki seçimdir adaylar ve politikacılar 'slim fit' denen moda akımı yüzünden takım elbiseden nefret eder hale geldiler.
Geçen gün gözlemledim: Aday tanıtım töreninde son model markalı laciler içindeki adayların çektikleri çile anlatılır cinsten değildi.
Selamlama veya parti büyükleri önünde düğme kapatma olayı, tam bir eziyet.
Eskiden bu dert yoktu; bol giy zengin göstersin rahatlığı içinde takım elbiseler çekilir. Hele bir de kruvaze oldu mu, kapat düğmeyi göbek kaybolsun.
Bu slim fit var ya slim fit; ne düğmesi kapanır, ne de otururken-kalkarken rahat edersin. Giymek için ya mide küçültme operasyonu geçirip 40-50 kilo vereceksin ya da 'six pack', namı diğer karın bölgesindeki baklava dilimleri için aylarca spor salonlarında sürüneceksin.
Moda, normal yani 'regüler fit'e dönünceye kadar politikacılar bu eziyeti çekmeye devam edecekler. Düğme mi kapanmıyor? Bir tüyo vererek yardımcı olayım:
Önce tam bir nefes alacaksın sonra nefesi geri verirken çekilen karın boşluğunu yakalayarak düğmeyi kapatacaksın.
Yalnız burada dikkat edilecek husus; yarım nefes sürekli tutulu olacak. Kendini bırakırsan maazallah düğme mermi gibi ileri fırlayabilir..

Kedi-köpeğe mamamatik!
Bizim sitede yönetim kat maliklerini uyarmış. Uzun uyarının meali şu:
Tamam kedi köpek seviyorsunuz ama onlar için ortaya bıraktığınız yiyecekler yüzünden kemirgen fareler için yaptığımız ilaçlama faaliyetleri sakatlanıyor. Bu durum da, sitemizin nezih görüntüsüne zarar veriyor vs...
İnsan, kent yaşamında giderek yalnızlaştıkça, giderek sevgisizleştikçe kendini ya böyle kedi-köpeğe verdi, ya da dağa-taşa, doğaya..
Uzun lafın kısa hali, ruh sağlığına balans yapıyor ahali.
Ama bakın Mudanya Belediyesi ve Turhan Tayan Anadolu Lisesi, bu işe çok daha pratik, çok daha işlevsel bir çözüm bulmuş.
Mamamatik!
Sahipsiz sokak hayvanları için adeta 'fast-foot zinciri' diye nitelenebilecek bu mamamatikler, Mudanya'nın muhtelif bölgelerine yerleştirilmişler.
Tabii gönül isterdi ki, bu yazıyı 'özde' büyük kedi dostu Namık Göz yazsaydı.
O yukarıdaki 'slim fit' yazısını yazarken, kedi- köpek yazısı da bana nasip oldu!

Egzoz, satranç, şezlong!
Hürriyet'te okudum. İngilizce 'exhaust'tan gelen batı kökenli sözcüğün sanayi sitelerindeki tabelalarda en az 10 küsur farklı yazılışına rastlanmış: Egzos, egsoz, ekzos, eksoz, eksos, egzozt, egzost, egsozt, egsost, ekzost, eksozt, eksöz...
TDK, bu karışıklığa son noktayı koymuş: Egzoz!
Yukarıda bir tek bu yok. Hepsi yanlış.
Yanlışta da yanlışlar yapılıyor, 'yannış' gibi 'yalnış' gibi, 'yanış' gibi.
Yalnız ve yanlız da çok karıştırılıyor. 'Yalın' gelsin aklınıza, yalnız yazın ve söyleyin.
Satranç da, bir türlü doğrusunu söyleyemediğimiz sözcük. Santıraç diyen de var, santraç diyen de.
Dün gazeteye gelirken gördüm ki, şezlong yazamamış abi.
Şenzlog yazmış.
Yandaki 'şemsiye'yi de semşiye, şemşiye diye yazanlar var.