Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ağzına kürekle vurulası öğrenci!
29 Mart 2018 Perşembe, 08:56

İstatistik profesörü Erkan Işığıçok, sizden iyi olmasın şeker gibi bir hoca. Ekmeğin arasına koy ye derler ya, aynen o hesap. Geçenlerde yaptığı şu paylaşımını okurken, gülmekten yarıldığımı itiraf edeyim. Buyurun önce Hoca'nın sınavda sorduğu şu soruya, sonra da yorumuna:
Soru: Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) İstatistik kullanılmadan verilecek karar kesinlikle yanlış olur.
B) Seçimlerde seçmen oranındaki artışa değil, seçmen sayısındaki artışa bakılmalıdır.
C) Ülkemizde yapılan seçimler, herhangi bir kuşkuya imkan vermeyecek şekilde doğru yapılmaktadır ve usulsüzlük iddialarının tamamı yersizdir.
D) Güvenilir olmayan veriler kullanılarak yapılan araştırma sonuçlarının, istatistiksel yalanları veya yanlışları içereceği açıktır.
E) İstatistiği seviyorum. (Bu şıkkı işaretleyenlerin ağzına kürekle vuruyoruz.)
NOT: Doğru cevap elbette D şıkkı. Bazı öğrenciler E şıkkını işaretleyince Hocam aşağıdaki yorumu yapmış...

Erkan Hoca'nın yorumu

Sınavlarda öğrencilerimin stresini azaltmak için küçük espriler içeren sorular sorarım. Bazen de onların lehine olabilecek şekilde test sorularına kesinlikle işaretlenmemesi gereken saçma şıklar eklerim ki, puan alabilsinler. Buradaki E şıkkında olduğu gibi. Bu şıkkı işaretlemesinler diye burada olduğu gibi parantez içine bir de not yazarım. Üstelik bu soruda 5 puan alınsın diye doğru olan D şıkkı da 'beni işaretle' diye resmen bas bas bağırıyor. Gelin görün ki, tam 10 dünya tatlısı (!) öğrencim E şıkkını işaretledi. Sınava giren öğrenci sayısı 200 olduğuna göre 'E şıkkı' diyen öğrencilerimin oranı da yüzde 5. İstatistikte yüzde 5'in neden mistik bir sayı olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu. Bazen bu 10 arkadaşa istatistiği öğretirsem direkt cennete giderim diye düşünüyorum. Bazen de 'ben ne günah işledim de böyle öğrencilerim var' diyorum.

Mudanya (hafta sonu) büyükşehir belediyesi!

Bursalılar'ın hava biraz güzel olduğunda 'Hadi bi Mudanya yapalım!' alışkanlığının sayılara dönük analizini, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz yaptı.
Hafta sonları tam 140 bin araç Mudanya'ya giriş yapıyormuş!
Allah'tan kimisi 'transit' de, kent tıkanmıyor!
Ve bu sayı, yıla vurulduğunda tamı tamamına 27 milyon araç demekmiş!
Hafta içleri seyreliyor olmalı ki, bu sayı 27 milyon araç olarak hesaplanmış. (Üşenmedim hesapladım: Her gün 140 bin giriş olsa 51 milyon araç olacak çünkü!)
Hafta sonları nüfusu 1 milyona dayanan Mudanya ile ilgili şu tespiti yapıyor Başkan Türkyılmaz:
'Hafta içi mütevazı bir ilçe belediyesiyiz! Hafta sonları ise 1 milyon kişiye hizmet götüren büyükşehir belediyesiyiz!'
Aynı bakış açısıyla yaz aylarında da yükünü tutuyormuş ilçe.
Nüfusu tamı tamamına 500 bine ulaşıyormuş!
Türkyılmaz'ın benzetmesine biz de şöyle katkı yapabiliriz:
'Kışın ilçe belediyesi, yazları büyükşehir!'
NOT: Herkesin bildiği bir şeyi anlattığımı biliyorum. Yıllar önce ilçe girişinde bir trafik polisi bana, 'geri dönün Mudanya doldu' demişti.