Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
'Baba Hafız'ın oy oranı yüzde 2'ydi!'
01 Mayıs 2018 Salı, 08:01

Gazeteye dün Ak Parti'nin Suriye kökenli milletvekili adayı Muhammet Erdoğan geldi. 8-9 sene önce Suriye'nin Hama kentinden Türkiye'ye gelip, zaman içinde inşaat sektöründe başarılı olan ve Elşeyhuni' olan soyadını 'Erdoğan' diye değiştiren aday adayını hazır karşımda görmüşken şu tarihi merakımı gidereyim dedim.
'Beşşar Esad'ın babası Hafız Esad kendi döneminde, Suriye'de yapılan genel seçimlerde genellikle yüzde 98 civarında oy alırdı.' Bu bilgiden sonra sordum vekil aday adayına:
'Baba Hafız'ın gerçek potansiyeli neydi? Yani ülkede demokratik açık ve şeffaf seçim yapılsa ne kadar oy alabilirdi sizce?'
El cevap:
'Ancak yüzde 2 alırdı!'
İnanılır gibi değil, değil mi?
Allah bütün ülkeleri dikkatörlerden korusun!

Bugün 1 Mayıs...

Uzun uzun bir şeyler yazabilir, bugünün tarihçesine girebilirdim. Allaha şükür o kadar donanımımız var. Bunun yerine iki adet 'duyuru' yayınlıyorum.
İkisi de yavru vatan KKTC'de faaliyet gösteren süpermarketlerden.
Yorum morum da yapmayacağım. Kim ne düşünür, ne kıyas yaparsa yapsın. Buyurun:
Lemar Süpermarket:
Değerli müşterilerimiz, 1 Mayıs kutlamaları sebebiyle Ada genelinde tüm marketler saat 11.00'de kapanacaktır. Mağduriyet yaşamamanız adına alışverişlerinizi 1 Mayıs 2018 saat 11.00'e kadar gerçekleştirmeniz önemle rica olunur.
Supreme Süpermarket:
Müşterilerimizin dikkatine; 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle marketimiz 07.00- 11.00 saatleri arasında açık olacaktır. Bilgilerinize...

Eşşek şakasının sonu!

Adam trafikte giderken bir bakıyor eşi de seyrüsefer halinde. 'Dur şuna bir şaka yapayım' diye düşünüp eşinin aracını sıkıştırıyor. Kadın panikleyip önündeki araca çarpıyor, başka bir araç elektrik direğine çarpıyor, bir diğeri dere yatağına uçuyor.
Zincirleme kaza oluyor yani ve bilanço şöyle:
Aralarında 8 aylık bir bebeğin de bulunduğu 5 yaralı.
Böylesi ancak Türkiye'de olur denilecek bir kaza şekli. Yine de ucuz atlatılmış demekten kendimi alamıyorum. Çünkü 'google'a 'eşine şaka yaparken' yazdığınızda, 'öldürdü' diye biten çok trajik hikayeler karşınıza çıkıyor 'eşşek şakası'nı abartan insanoğlunun.

Hırsızın 'haklı' feryadı!

Ne 24 Haziran, ne CHP'nin henüz adayını belirleyememesi, ne dünkü Konya maçı, ne hafta sonu yaşanan derbi...
Bana göre geçen haftanın en güzel haberi şu hırsız kardeşimizin haklı feryadıydı. Önce olayı anlatalım:
Eleman bisikleti çalmış, gitmiş camide çaldığı bisikleti duvara dayamış, elini yüzünü yıkamış, dönmüş gelmiş bir bakmış, bir de ne görsün. Bisiklet sırra kadem.
Ve - buraya dikkat- 'bisikletim çalındı' diye polise başvurmuş!
Çelişkili ifadeler verince çapraz sorguda suçunu itiraf etmiş ama tırnak içinde 'haklı' olarak feryat figan da etmiş:
'Camide hırsızlık olur mu? Memlekette namuslu adam kalmamış.'