Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Baharı durduramazsın!
26 Şubat 2019 Salı, 07:36

Mudanya'dayız. Nasıl bir soğuk var anlatılamaz. Soğuk havaya poyraz yardım ve yataklık ediyor, sadece üşütmüyor, adeta acıtıyor.
Hatta ısırıyor!
Zor attık kendimizi arabaya.
Çevre yolunda tarla tapan seyrede seyrede geliyoruz Bursa'ya.
Tarlanın birinin ortasında gördük 'bahar'ı... Bir badem ağacı nasıl kuşatmış kendini pembeye, adeta şiir...
Ve şiir demişken, Pablo Neruda geliyor aklımıza:
'Tüm çiçekleri kopartabilirsiniz ama baharın gelmesini engelleyemezsiniz!'
Hiçbir bahar gelmemezlik etmedi, bu bahar da mutlaka gelecek.
Badem ağacı öyle söyledi.

MUDANYA'DA HASAT DÖNEMİ!

Mudanya'daki Uğur Mumcu Kültür Merkezi hıncahınç doluydu. Bir yer bulup oturanlar şanslıydı, çünkü ayakta kalanlar da az değildi. Girişte, CHP'li İlhan Ekinci ile karşılaştık.
Kestel'de aday tanıtım toplantısı yaptıklarını, orada da müthiş bir ilgi ve kalabalık gördüklerini anlattı. Cumhurbaşkanlığı seçimindeki 'Muharrem İnce süreci'ni, (büyük beklenti büyük hayal kırıklığına yol açar) rezervde tutarak söylüyorum, '31 Mart gecesi Bursa, enteresan bir sürprize imza atarsa kimse şaşırmasın' diyerek geçelim asıl konumuza:
Girişten de anlaşıldığı üzre, Mudanya Belediye Başkanı ve adayı Hayri Türkyılmaz'ın yeni dönem projelerinin tanıtım toplantısındayız.
Türkyılmaz yaklaşık 40 dakika kürsüde kaldı. Tanıtım filmleri eşliğinde, önce yaptıklarını anlattı. Sonra halen süren projelerini ve en sonda da, yeniden seçildiğinde yapacaklarını.
Kimi projelerde büyükşehir belediyesi ile farklı partilere mensup olmaktan kaynaklı anlaşmazlıklar yaşadıklarını da anlatmaktan çekinmedi Türkyılmaz.
Bu söylemleri sırasında, hemen ön sırada oturan Nilüfer Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye başkan adayı Mustafa Bozbey'e de 'İnşallah Büyükşehir'i de kazandıktan sonra daha uyumlu ve koordineli çalışmalar yapacağız' dedi. Bozbey demişken, salona büyükçe bir Bozbey posteri de asıldığı dikkatli gözlerden kaçmadı. Türkyılmaz konukları tanıtırken Bozbey'den 'Büyükşehir Belediye Başkanı' diye söz etti. Dili sürçmedi, bilhassa öyle söyledi.
Burada şimdi tek tek projelere, yapılan işlere, devam eden işlere falan değinmeye kalksak, sütün santim olanakları el vermez.
Kampanyasını 'Tohumlarını ektik, meyvelerini birlikte toplayacağız' sloganıyla başlayan Türkyılmaz'ın kendisine 'sadece 2 dönem belediye başkanlığı' hedefi koyduğu, üçüncü dönemi asla düşünmediği sır değil. Dolayısıyla bu slogan da, Başkan'ın hedefiyle örtüşüyor.
Yani, kazanması durumunda 31 Mart'tan sonraki 5 yıl Türkyılmaz'ın 'hasat dönemi' olacak.

DÜŞME HATTI...

Her pazartesi ilk iş, 'puan durumu'na baktığımı devamlı okurlar bilir.
Pazartesi günü TSİ 18.00 sularında resmen 'düşme hattı'ndaydık.
Birazdan arkadaşlarla Cemiyet Lokali'ne gidip Beşiktaş- Fenerbahçe maçını seyredeceğiz.
Ve 'kerhen' Beşiktaş'ı tutacağız. Şu takımın taraftarlarına yaptığı en büyük kötülük bu işte:
Bizi İstanbul takımlarından birini tutmak zorunda bırakmak!