Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Belediye borçları her gün gündemde
30 Nisan 2019 Salı, 08:13

Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne atanan kayyumun 3 aylık kuru yemiş ve kahve faturası dudak uçuklatan cinstendi: 164 bin 550 TL.
Bir ordu kursan bu kadar çok kahve tüketemez, bu kadar çok kuruyemiş yiyemez diye düşünüyor insan.
Sonra salim kafayla az değerlendirme yaptım, belediye, gelene-gidene hediye olarak veriyordu galiba bu kahveleri ve kuruyemişleri dedim içimden, konuyu kapattım.
Küt..Aynı Mardin'den bir haber daha:
31 Mart seçiminden önce kente gelen-giden bakanlara ve diğer davetlilere bol bol yemek ısmarlanmış. Fatura 1 milyon 350 bin lira! (Eski parayla 1 trilyon 350 milyar!)
Haberin detayında, gelen-giden bakanlar sıralanmış: Milli Savunma, İçişleri, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm, Ulaştırma eski, Kültür ve Turizm eski vs vs... Tabii beraberlerindeki heyetlerle birlikte.
Yenmez değil yenir bu para. Da, mesele şurda! Hükümetin veya bir siyasi parti mensuplarının yeme içme sponsorluğunu neden belediye yapıyor acaba!
Bir şey daha...
'Esenyurt'u kaybedersek İslam'ı kaybederiz' diyen belediye başkanının bıraktığı borç, 900 milyon liraymış.
Az önceki 1 milyon 350 bin, birden küçülmedi mi sizin de gözünüzde.

Eskiden belediyeler genellikle hep aynı partide kalınca, kendinden sonra gelecek başkana kilitlenen, -kaba oldu- 'bırakılan borçlar' ve hayatın doğal akışına uygun olmayan 'tuhaf faturalar' pek gündeme gelmez, kırılan kolun yenin içinde tutulmasına özen gösterilirdi.

Bu seferki seçimde rozetler değişti epeyce bir yerde, borç miktarları ve anormal faturalar galiba bu sebepten hemen hemen her gün gündemde...

DEVAM ET, BUKET!

Buket Aydın isimli hanım kızımız NTV'den Demirören grubuna geçti.
Kanal D'de ana haber sunuyordu, CNN Türk'te de, '40 Dakika' isimli bir program yapmaya başladı. 40 Dakika programında Kemal Kılıçdaroğlu'nu konuk aldığı sırada attığı bir kahkaha ile gündem oldu. Kılıçdaroğlu'na sordu:
'Peki İstanbul, İzmir, Ankara'yı kazanacağız diyorsunuz, buna inanıyor musunuz?'
Kılıçdaroğlu 'kesinlikle kazanacağız' deyince, Buket Abla 'puhohaha!'
Asla abartarak anlatmadığım bu kahkaha, kamuoyundan büyük tepki topladı.
Sosyal medyada çok konuşuldu.


Sonra, bu olaydan mı yoksa başka bir nedenden mi bilmiyoruz, Abla'nın işine son verildiği konuşulmaya başlandı. Hatta kovulduğu gün, 'ana haberi ben sunacağım' diye kanalı gerdiği, stüdyodan ve binadan güvenlik görevlileri tarafından çıkarıldığı dedikodusu yayıldı.

Derken, bu arada Ankara'dan 'ağır abiler'in devreye girdiği şaiyaları ayyuka çıktı. Ve 'happy end!' Buket Aydın şöyle yazmış dün sosyal medya hesabına:
'Yeni saatimiz 19'da akşam görüşmek üzere.'

İstanbul televizyon dünyasına yakın arkadaşlardan rica ediyorum. Şu iki ardışık soruya acele cevap lütfen, çünkü çatlıyoruz meraktan:
1. Buket Hanım kovuldu mu, kovulmadı mı?
2. Kovulmadı diyorsanız bu soruya yanıt vermeyin. Kovuldu diyorsanız, geri aldıran kim?
(Medyada zemin her zaman kaygan! Biz de bilelim olası bir durumda başvuracağımız makamı.)

BİLİNÇ SÜPER!

Halkımızda bilinç süper. Engelli parkına asla park etmezler.