Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa Büyükşehir Belediye devleti!..
23 Haziran 2017 Cuma, 07:20

Başka bir örneği var mı bilmiyorum, bu bilgisizlik ışığında söylüyorum, Bursa Büyükşehir Belediyesi kadar 'beynelmilel münasebetleri' geniş bir başka belediye teşkilatı herhalde dünya üzerinde yoktur! (Varsa öğrenmek isterim)
Misal şu içinde bulunduğumuz ramazan ayı.
Bursa'nın 17 ilçesinde 30 gün boyunca iftar vermek, diyelim ki, vakayı adiye!
Bursa içinde 10 ayrı noktada iftar da, 'bunu da herkes yapabilir' kategorisine girsin!..
Ankara Kalesi'ndeki iftar da 'numune' sayılır, alkışlanır geçilir diyelim.
Pekii..
Başlıyorum şimdi saymaya:
Önce Balkanlar: Makedonya Üsküp, Kosova Prizren, Bulgaristan Kırcaali ve Cebel, ne etti 4.
Geçelim Kafkaslar'a: Gürcistan Batum, Abhazya Sohum, Adıgey Maykop, Dağıstan Mohaçkale ve Derbent ile Azerbaycan'da sınıra yakın yerler, Kuba, Kusar ve Kaçmaz'da 6 değişik yer.


30'la 40 arası nokta. Ve hemen hemen her yerde sadece iftar da değil, erzak yardımları vs ile hakikaten hem beynelmilel hem devasa büyük bir organizasyon!
Ancak kültür yayma gibi dertleri olan, büyük ve güçlü devletlerin altından kalkabileceği enteresan bir mertlik ve cömertlik gösterisi...

-Batum'daki Kreuzberg

Batum'daki Orta Cami civarında adeta bir Türk mahallesi kurulmuş. Adeta Berlin'deki Kreuzberg gibi. Türk olsun olmasın canı Türk yemeği çeken birinin soluğu bu mahallede alması için 7-8 tane sebep var. Bu sebepler Türk restoranları ve Türk pastaneleri vs. Aynı sokaktalar hepsi hem de.
Büyükşehir'in Batum iftarları da bu sokakta oldu. İsteyen vatandaş istediği restoranda iftarını açtı.
Ve üstelik bunu ramazan boyunca yaptı.


Serde gazetecilik var, içinde bulunduğumuz organizasyona, -istesek- 20 tane kulp takabilir, onlarca değişik eleştiri getirebiliriz.
Ama bu 'anlamlı' organizasyonla ilgili olumsuz tek laf etmeyi aklımın ucuna bile getirmiyorum.
Çünkü henüz hiçbir kurum ve kuruluş, üstelik üzerine vazife olmadığı halde, böylesi anlamlı işler yapamadı. Belediye kaynağı heba ediliyor falan da diyemez kimse çünkü olay 'hayırsever işadamlarının katkıları' marifetiyle yürütüldü genellikle.
Hasılı eleştiriden imtina ediyorum bu sebeple.

-300 Türk 'Lari'yi kıpırdattı!..

Batum'a 2 sene önce ilk gidişimde Gürcü parası Lari ile Türk parası Lira neredeyse birbirine yakındı. 1 Lira vererek 0.95 Lari alabiliyordunuz.
300 kişilik Bursa heyeti olarak Batum'a yaptığımız çıkarma ve bu kadar Türk'ün aynı anda Batum sokaklarında görülmesi üzerine 'Lira ve Lari' paritesi lari lehine 0.02 puan arttı. (Talep fiyat artırır!) Biz gittiğimizde 1 lira 0.70 lari yapıyordu, biz dönerken 0.68'di.
Bugün yine 0.70 olmuştur, eminim!