Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa'nın duyarlı 'Göz'üne anlamlı ödül
06 Mayıs 2018 Pazar, 07:47

Muharrem İnce tarihi konuşmasını yaparken bir ara şöyle dedi:
'Bir insanı sadece anne babası kıskanmaz, bir de öğretmeni!'
Hele de öğretmen, yetiştirdiğim çocuk doktor oldu kaymakam oldu diye övünür sürekli.
Çok doğru laf. Ama eksik.
Bir insanı, gerçek arkadaşları da kıskanmaz.
Hatta gerçek arkadaş, arkadaşının başarısıyla gurur duyar.
Lafı nereye getireceğim: Bizim Namık Göz, başka deyişle 'yan masadaki vicdanım' bugüne kadar aldığı 'gazetecilik başarı ödülleri'ne bir yenisini daha ekledi ve...
Sivilay'dan 'Kent Değerlerine Sahip Çıkma Ödülü' aldı.
Aslında aldığı ödüllerin türü, Namık'ın nasıl bir rota izlediğinin de nişanesi.
Bir önceki yıl Mimarlar Odası'ndan 'Kentin Habercisi!' ödülü almıştı.
Geçen yıl da ÇGD'den 'Çevre Ödülü'ne değer bulundu.
35 yıllık gazeteci Namık Göz bugüne kadar çok ödül aldı ama bu son 3 ödül, son yıllarda hangi konulara odaklandığının kanıtı aslında.
Bizim meslekte son yıllarda kent gündemini belirleyen, kent için kaygıları olan, sağlıklı çevre için duyarlılıklar geliştiren yazılar yazan, haberler yapan çok az meslektaş kaldı.
Dolayısıyla kentin sağlığı ve kent estetiği gibi kaygıları olan Namık gibilerin, pamuklara sarılıp saklanması gerekir. Ve klişe laf ama, marifet iltifata tabi.
Demek ki birileri bizim Namık'ın bu çabalarının farkındaymış.
Yoksa biz gayet iyi biliyoruz arkadaşımızın tüm çalışmalarında 'kentli olma' vurgusunu ön plana çıkardığının. Yaşadığımız kenti, yaşadığımız ülkeyi, hatta yaşadığımız gezegeni, daha yaşanılır kılma arzusunda olduğunun.
(Hadi bakalım Namık, bu kadar övgüye bir çay söylersin artık!)

Sivilay'ın değerlileri

Sivilay'dan ödül alan kişi ve kurumlar ile ödül gerekçeleri şöyle:
CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil (Sağlık Tarihi kitabı ve müzesi için koyduğu katkılar), Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (Tüm organizasyonları nedeniyle) Osmangazi Belediyesi (Meslek Tiyatroları Festivali nedeniyle), Özkan İmran (Pirinç Han temalı Mezeci Çırağı filmi nedeniyle) Senfoni Mızıkacıları (Müzik lüks değil mottosuyla çocukların ayağına gitmeleri nedeniyle) ve Strokes 4 Peace Yüzme Takımı (Dünya barışı için Manş'ı yüzerek geçtiler).

Yaratıcı yazarlık ve Nobel

Pek sevgili bir arkadaşım 'yaratıcı yazarlık kursu'na gidiyor. Kursta bizimki dışında '45 plus kadın' ağırlığı var. Yani sizin anlayacağınız evde kocasından sevgi şefkat görmeyen ne kadar abla varsa doluşmuş yaratıcı yazarlığa! 2 senedir gelen de var, bu sene 4'ü devirecek olan da. (Bir ara yazarlığa başlasanıza abla!)
Bizimkinin ilk senesi. Bir gün bu 'plus' ablalardan biri soruyor bizimkine:
'Erkan Beyciğim ben seneye de geleceğim kursa, hatta ondan sonraki sene de. Siz ne düşünüyorsunuz bu hususta?'
Bizimki, 'Benimki o kadar uzun boylu değil' diyor, 'Nobel Edebiyat Ödülü'nü alınca bırakmayı düşünüyorum!'
Dedim de aklıma geldi. Nobel ödüllerini dağıtan İsveç Bilim Akademisi cinsel saldırı skandalı nedeniyle gelen istifalar yüzünden bu yıl 'edebiyat ödülü' veremeyeceğini açıklamış.
75 yıllık Nobel tarihinde bir ilkmiş bu.
Yaratıcı yazarlık kurslarına devam edenler için ne acı bir durum. Kursu bitiriyorsun, kitabı bastırıyorsun ama, ortada edebiyat ödülü verecek bir Nobel jürisi yok!
Meraklısına: Neyse ki pratik bir orta yol bulunmuş. 2019'da 2 yılın ödülleri aynı anda açıklanacakmış. Yani 2019, bol edebiyat ödüllü olacak. (Birini kaparsın artık Erkan!)