Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
'Büyüyünce köpek olucam'
25 Aralık 2018 Salı, 08:31

Konuyu sevgili arkadaşım Arzu Arınel'in duvarında okudum. Aynen yayınlıyorum:
Çocuklara sorulan en sıkıcı sorulardan biri, 'Büyüyünce ne olmak istiyorsun?' dur. Cevaplar da birbirine benzer. Polis, öğretmen, astronot falan. Soru Ceren'e sorulduğunda 'Köpek olmak istiyorum' derdi. Yaş dört ya da beş!
'Ne yapıcaksın köpek olup?'
'Annem tasmamı takıp beni parka götürecek!'
'Napıcaksın parkta?'
'Öbür köpeklerle oynuycam!'
Büyüyünce eve hayvan taşımaya başladı. Kör topal, kedi, köpek.. Bir gün Saros'taki yazlıkta kendisini aştı ve bir baykuş yavrusu getirdi. Annesi fenalıklar geçirirken o sordu:
'Anne yavru baykuş ne yer?'
Annesi vazgeçirmek için 'yılan' dedi. Yarım saat sonra elinde küçük bir yılanla çıkageldi.
Almanya'da master yaparken tatile gidenlerin kedi köpeklerine evinde bakarak cep harçlığını çıkardı. Elbette vegan oldu! Elbette koccaman bir köpeği oldu. Derken iş hayatına atıldı. Almanya'da kendi kendine şirket kurdu.
Ve köpek kıyafetleri üretip, internet üzerinden bütün dünyaya satmaya koyuldu. Henüz yolun başında. Bu hafta Kanyon'da yılbaşı vesilesiyle açılan stantlardan birinde kendi MonsBons ürünlerinin satışını yapıyor.
Arzu'nun anlatımı burada bitiyor. Ben sadece Konfüçyus'a atfedilen şu lafı ekleyeceğim bu şahane hikayeye:
'Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız'

RUM KOMÜNİSTLERİ KATLİAMLARI KINADI

Rum Komünist Partisi AKEL, EOKA-B isimli faşist örgütün geçmişte yaptığı katliamları kınadı.
Olayın geçmişi şöyle:
20 Temmuz 1974'te başlayan Kıbrıs Barış Harekatı devam ederken, 14 Ağustos 1974'te EOKA-B'nin eli kanlı şoven milisleri, Muratağa, Atlılar ve Sandallar köylerinde en küçüğü 16 günlük, en büyüğü ise 95 yaşında tam 126 Türk'ü katlederek toplu mezarlara gömdüler.
AKEL'in kınama açıklamasında, 'şovenizm, yurdumuzda yaşanan trajedinin en temel nedenidir' deniyor. Ve en çarpıcı bölüm de şöyle:
'EOKA-B'ci faşistlerin bu 3 köydeki toplu katliamının kurbanı olan 126 kişi asker değil, çoğu kadın ve çocuk olan korumasız sivil yurttaşlardı. Bu insanlardan çoğunun katledilmeden önce tecavüze ve şiddete uğradıkları da dikkate alındığında, yaşananların daha da dehşet verici ve ürpertici olduğu görülmektedir.'
AKEL bu kınamayla çok tarihi ve çok insancıl bir adım attı ve Ada'nın güneyinin sağcısıyla solcusuyla tamamının milliyetçi olduğu algısını kırdı!
Türk tarafının yıllardır dile getirdiği, Rum tarafının ise yıllardır inkar ettiği bu acı gerçek, 44 yıllık gecikmeyle 'kabul' edilmiş oldu.
44 yıl ülkelerin tarihi için kısa, insan ömrü dikkate alındığında ise uzun bir süre.
Şimdi yapılacak iş, gecikmiş de olsa, faillerin bulunması ve yargılanması.
Ölmüş olsalar bile akan insanlık tarihine not düşmek için yargılanmalılar.
Hiçbir katliam yapanların yanına kalmamalı.