Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
CHP'nin tarzı böyle...
07 Temmuz 2018 Cumartesi, 07:43

2 AK Partili otursa bir yerde, konuşacakları üç aşağı beş yukarı şöyle:
'Reis işini bilir, en iyi Reis bilir, Reis yine yaptı yapacağını, Reis, Reis, Reis...' 2 CHP'li otursa bir yerde, konuşacakları üç aşağı beş yukarı şöyle:
1. CHP'li: Bana göre Kılıçdaroğlu haklı, Muharrem bey şöyle davranmamalıydı...
2. CHP'li: Bana göre Kılıçdaroğlu hatalı, lider dediğin zamanında koltuğu bırakmayı da bilmeli. Sadece mensubu oldukları partiyle alakalı değil bu durum.
Tanıdığım çoğu CHP'linin dış politikadan Türk idari sistemine, eğitimden sağlığa, spordan sanata her konuda kendine göre bir fikri var. Dolayısıyla... Bu partide anlaşmazlıklar olması, çekişmelerin yaşanması çok normal. CHP'yi CHP yapan da zaten bu 'tartışmalı ortam.'
AK Parti ve CHP'yi yan yana koyup çok güzel 'Liderlik ve demokrasi' tartışması yapmak mümkün.
Çünkü bir yanda Reis ne derse o mantalitesi, diğer yanda görece de olsa söz ve karara katılma süreçleri.
CHP'liler asıl tek ses olsa, parti disiplinine sıkı sıkı bağlı olsa, liderin lafının üzerine laf söylemese, birinin dediğine diğeri (hemen yüksek sesle hem de) itiraz etmese, şaşırmak lazım. Hasılı... CHP'nin genetiği böyle. Şimdilerde yine iyi.
30 yıl, 40 yıl önceleri anımsayanlar bu partide nasıl bir 'hizipçilik' rüzgarı estiğini net olarak anımsarlar.
'Topuz hizbi', 'Baykalcılar' falan gibi terminolojiler vardı eskiden.
İnce- Kılıçdaroğlu hafif yollu polemikleri, eski çatışmalara ve çekişmelere oranla, çocuk oyuncağı gibi...

Ellere 'VAR' da bize yok mu?
Geçende, dünya kupasında halen uygulanan kısa adı VAR olan 'Video Asistan Hakem' sisteminin hayata da uygulanabileceğini yazmıştım. Öyle ya canım, madem sokaklar ofisler her yer kamera kaydı altında. Bundan böyle karı-koca, öğrenci- öğretmen, amir- memur, şoför- yolcu, satıcı-müşteri veya akla gelen gelmeyen tüm ilişkilerdeki tartışmalı pozisyonlarda 'oynat Uğurcum' imdadımıza yetişmeli! Şaka tabii! Geçelim asıl uygulama alanı futbola. 'İstanbul kulüplerine kayırmacı, Anadolu kulüplerine ayırmacı' yaklaşan kadim Türk futbol geleneği, bakalım 'VAR'ı nasıl yorumlayacak. Eskiden göz görmeyince gönül katlanır hesabı, hakemlerden çok canımız yansa da, 'Belki de görmedi, belki de gözünden kaçtı, hakem yanlı yönetti ama günahını almayalım' dediğimiz çok olmuştur.
Artık kaçacak yerleri kalmadı.
İzleyecekler bir kere daha ve doğru kararı vermek zorunda kalacaklar. Tabii izlerlerse...
Ve tabii bu iş için nasıl bir teknik altyapı kurulacağı da önemli. Çünkü bu gözler, yayıncı kuruluşun pozisyon analizi sırasında hayali ofsayt çizgisini yamuk çizdiğini bile gördü. Özetle.
Teknoloji tabii ki iyi ama.. Onu kullanan elemanın da 'iyi niyetli' olması lazım.
Şimdilik şuraya yazmış olalım:
Bu VAR sistemi sadece 3 İstanbullu aleyhine olan hataları düzeltmek amacıyla kullanılırsa kimse şaşırmasın. Demişti dersiniz.