Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Çirkin siyasetin gazına gelmeyin
12 Mart 2019 Salı, 07:46

Yakın zamanda 'Designated Survivor', çok yakın zamanda da 'House of Cards' dizilerinin tamamını izlemiş bir arkadaşınız olarak söylüyorum:
Beyaz Saray ve çevresinde dönen dolapları normal bir ölümlü faninin anlaması zor.
Yalan, dolan, iftira had safhada.
Gazetecileri kafalayıp olmamışı olmuş gibi göstermek bunlarda.
Yalan haber yazdırıp kamuoyunu yönlendirmek bunlarda.
Rakip parti liderlerini kafalayıp kendi saflarına çekmek bunlarda.
Senatodaki kritik oylamaları ayak oyunlarıyla kendi lehlerine çevirmek bunlarda.
Yerel seçimi kazanma ihtimali olan rakip partinin vali adayı hakkında, iftira, yalan, karalama hatta bunlar da yetmeyince şantaja kadar varan teknikler kullanmak bunlarda.
Ortalama Amerikalının sinir uçları, 'vatanseverlik, kilise, aile kurumu' vs ile sürekli oynayarak oyları konsolide etme çabaları bunlarda.
Hasılı ve de kelam, ABD'de siyaset çok çirkin bir üslupla hayata geçiriliyor abiler ve de ablalar.
Olur da bir gün yolunuz Arizona'ya düşerse, bu dediklerim kulağınıza küpe...

GELMİŞ GEÇMİŞ EN ZENGİN!

Haberi 'BBC Türkçe'de okudum. Forbes dergisi geçen hafta 2019 yılının milyarderler listesini yayımladı. Listenin en üstünde tahmin ettiğiniz gibi, internet alışveriş sitesi 'Amazon.com'un kurucusu Jeff Bezos var, 131 milyar dolarlık servetiyle.
Dünyanın en zenginleri listesi çok dinamik bir liste. 10-15 sene önce Coca Cola, General Elektrik gibi çok uluslu firmalar liste başını tutarken son yıllarda Amazon, Apple, Google, Facebook vs zirvede. Değişecek ilerde bu liste de. Misal sürücüsüz arabayı yapan veya insanları uçuran firmalar öne geçecek. Bunlar günümüz ve geleceğe ilişkin saptamalar.
Peki hiç düşündünüz mü, 'Dünyanın en zengin kişisi eskiden kimdi acaba?' diye.
Kaliforniya Üniversitesi'nin tarih bölümünden Doç. Dr. Rudolph Butch Ware araştırmış:
14. Yüzyıl'da Batı Afrika'da yaşayan Mali Kralı Mansa Musa'nın öyle bir serveti varmış ki, bugün bile tahmini zormuş. Bir internet sitesi kafasına göre bir hesap yapıp, Kral Musa'nın 400 milyar dolarlık bir servete sahip olduğunu yazmış ama tarihçilerin ekseriyesi, 'Musa'nın servetini rakamlarla ifade etmek mümkün değil' diyorlar.
Hasılı Musa öylesine zenginmiş ki, durumu özümün, 'Ne var ne yok yiyelim, damatlara kalmasın!' zihniyetiyle açıklamak zor. Bizi ilgilendiren yegane konu şu bence bu haberde:
Bir çift çorap götürebildin mi Musa Abi, öteye!..

URFA BİRİNCİ, KONYA İKİNCİ...

'Herkes hangi kütüğe kayıtlı ise orada yaşasaydı ne olurdu?' şeklinde bir harita yapmışlar.
Buna göre ülkenin en kalabalık şehri, 2 milyon 770 binlik nüfusuyla Şanlıurfa.
Konya'nın 2 milyon 574 binlik nüfusuyla ikinci olduğu sıralamada İstanbul ancak üçüncü olabilmiş, 2 milyon 540 binle. Kalan sıralama şöyle:
Diyarbakır 2.254 bin, Ankara 2.001 bin, İzmir 1.974 bin, Samsun 1. 959 bin, Sivas 1.935 bin, Bursa 1.807 bin, Adana 1.770 bin.
Durum dünyada da farklı değil. 7.5 milyarlık dünya nüfusunun 5 milyarı 'doğduğu değil doyduğu şehirde' yaşıyor bildiğim kadarıyla.