Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Eleştirmek kolay yapmak zor...
30 Kasım 2018 Cuma, 08:17

AK Parti'den Osmangazi Belediye başkan aday adayı Ali Yılmaz anlattı.
Ressamın biri yetiştirdiği çırağına 'artık sen oldun, git bir resim çiz ve sergile. Çizdiğin resmin altına kalemler de bırak ve vatandaşa beğenmediği yerleri karalamalarını söyle' demiş.
Çırak ustasının dediğini yapmış. Ertesi gün tablonun yanına geldiğinde, resmin hemen hemen her yerinin rengarenk kalemlerle çizilmiş olduğunu görmüş.
Ustasının yanına dönmüş, durumu anlatmış. Ustasının yeni tavsiyesi şöyle olmuş:
'Aynı yere başka bir resim daha götür. Bu kez resmin yanına boş bir tuval koy ve vatandaştan resmin beğenmedikleri bölümlerini boş tuvale çizmelerini söyle.'
Çırak ustasının dediğini yapmış. Ve bu kez, boş tuvale bir kişinin bile herhangi bir şey çizemediğini görmüş.
Bu hikayenin ana fikri, şıp diye anladığınız gibi, 'eleştirmek kolay, yapmak zor!'
Gelelim Ali Yılmaz'ın bu hikayeyi niye anlattığı hususuna.
'Sönmez Medya Buluşmaları' kapsamında AS TV'de konuğumuz olan Yılmaz'a, neden aday oldunuz konu başlığı çerçevesinde editör arkadaşım Pelin Örs Siyli şu soruyu sordu:
'Osmangazi'de aday olduğunuza göre, geçen dönemde yapılamayan veya olmasaydı daha iyi olurdu dediğiniz yatırım ve proje var mı?'
Soruya, ressam hikayesiyle cevap veren Yılmaz, geçmişte yapılanları eleştirmektense, daha iyisini yapmaya aday olduğunu pek güzel anlatmış olmadı mı sizce de?
Hazır konu açılmışken, yazar arkadaşlara not: Eğer bir gün bir yazınızı eleştiren olursa, eleştiriyi yazılı olarak isteyin. Yazıyı beğenmeyenlerin basit bir eleştiriyi bile yazarak yapamadığını göreceksiniz.