Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Eyyam VAR
25 Eylül 2018 Salı, 08:31

Sandık ki futbola VAR sistemi gelecek eskisi gibi hakkımız yenmeyecek, adalet tesis olunacak, herkes hakkını alacak. Nerde efendim, Lig başından beri, sırf VAR sistemi ile ham hup şorolop yenen-yutulan puanımız tamı tamamına yedi!
Son Başakşehir maçındaki olay ise tam şenlik. Aksiyon olmuş, epeyce zaman geçmiş, mevsim değişmiş, sonbahar ekinoksu olmuş, gündüzler kısalmış, geceler uzamış, kestane karası fırtınası kapıya dayanmış. Ve fakat bütün bunlar olduktan sonra hakem kulaklıktan uyarılmış ve 'düttt' penaltı!
Güzel kardeşim o arada Bursaspor bir tane atsa, onunla yetinmese bir tane daha atsa, ne yani o iki gol de 'yasadışı' mı sayılacaktı?!
Süha Gürsoy yazmış haberi. Ali Ay'la Samet Aybaba MHK'ya gidip durumu anlatacaklarmış.
Bana göre VAR'lı veya VAR'sız Türk futbolunun kaderi aynı. Bizde sistem teknoloji olsa da olmasa da, 3 İstanbul kulübünün hakkının yenmemesi üzerine kurulu.
Sistemde ekranın başında oturan VAR hakemi eyyamcıysa, teknoloji de eyyama kurban edilebiliyor rahatlıkla. Okan Tuna da şunu önerdi tam da bu aşamada:
'VAR'ı da tamamen yapay zekaya bıraksınlar madem!'
Öneri iyi de, bunlar, yapay zekayı bile kendilerine benzetirler mutlaka!

Peru forması giyseniz de olur

Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) artık kemer takmayan sürücülere ceza yazacakmış. Pratik Türk zekası bu cezadan yırtmanın yolunu (şekilde görüldüğü gibi) bulmuş.
Ve fakat olası bir 'durdurma' durumunda, sırf bu tişört nedeniyle ceza yeme ihtimali baki. Dolayısıyla bu yönteme başvurmayı aklından geçirenlere 'Peru Forması' giymelerini tavsiye ediyoruz. (Peru takımını bizim kuşak 'sünnetli takımı' diye de adlandırırdı)
Söz konusu formada soldan aşağıya doğru diyagonal bir bant var ve işlev bu tişörtle neredeyse aynı.
Hem hiçbir polis de kimseye Peru forması giyiyor diye ceza yazmaz herhalde. Şekilde görüldüğü gibi akıl akıldan üstün.

Tabutta müzik yayını iyi fikir!

Şansa bakın ki, haftaya 'tuhaf Türk icatları' ile başlamak nasip oldu.
EDS'den yırtmak için geliştirilen bantlı tişört haberinden sonra ikinci bomba buluşumuz, 'ölü canlanınca alarm veren, radyolu tabut!'
Şaka değil, Anadolu Ajansı buluşun sahibi işadamıyla ciddi ciddi röportaj bile yapmış.
Adamımız da bu son teknoloji tabutu ballandıra ballandıra anlatıyor:
'Ölü canlanıp hayata dönünce tabuttaki darbe sensörü devreye giriyor ve alarm veriliyor' diyor.
Ölü canlanınca kısmını geçiyorum. Çünkü öldükten sonra canlanma gibi bir gündemim olmayacak.
Ve fakat çocuklarıma şu vasiyette bulunmaktan da kendimi alamıyorum:
Tabutta radyodan müzik yayını fena fikir değil. Ben ölene kadar yaygınlaşır, ucuzlarsa, Sam Brown'ın söylediği 'Stop' isimli parçanın saat başlarını çeyrek geçelerde en az bir kere yayınlanacağı bir düzenek kurdurun kabrime.